| anonim_4396 a întrebat:

Oameni buni am trait sa le vad pe toate. La munca am un coleg nou. Religios ( nimic nou pana aici ). Faza "tare" e ca el este 100% credincios, dar nu crede in biblie. El zice ca nu poate crede intr.o carte scrisa acum ani si ani de oameni, mai ales ca e scrisa de om care e bine cunoscut ca minte de ingheata apele. Ma gandeam eu, ce credincios e asta daca nu crede in unicul lucru pe care toata mascarada asta ( religia) se bazeaza? Credeti ca e ateu in devenire, sau nici el nu stie pe ce lume traieste?

Voi ce credeti. Mai ales voi religiosilor, ce credeti? Mai e persoana aia religioasa sau nu? Eu zic, daca biblia nu ar fi exista, nimeni nu ar mai stii de dzeu sau chestii de genul, nu se poate simti lipsa la ceva ce nu e. Fiecare din voi stiti pentru ca vi s-a bagat pe gat de mici asa ceva, dar toate asta din biblie. Deci cum poate el crede in dzeu care e prezentat pe tava de biblie, dar nu crede in biblie?

44 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Fiecare cu preferintele personale, Dumnezeu se bucura daca crede in el si nu in biblie, asa cum nu se bucura Dumnezeu ca preotii isi cumpara mercedes clasa E, violeaza copii si darama case la oameni saraci pentru ca a castigat in instanta terenul ocupat.

| KodrutZ a răspuns:

Nope, e pur si simplu deist antireligios. Mi se pare o atitudine destul de sanatoasa. Ai formulat tu aiurea intrebarea, omul e CREDINCIOS si nu RELIGIOS. E o mica-mare diferenta intre termenii astia doi.

| anonim_4396 explică (pentru KodrutZ):

" omul e CREDINCIOS si nu RELIGIOS" corect. dar atunci pot spune ca nu crede in dzeu, adica in dzeu specific. dar in altceva. daca era religios, atunci da, credea in dzeu, dar asa are alta "divinitate" in care crede. parerea mea.

| KodrutZ a răspuns (pentru anonim_4396):

Crede intr-o forta superioara/constiinta universala/cum vrei sa ii zici. Unele religii ii zic Dumnezeu, altele Allah, samd.

| Inferno a răspuns:

Singura explicatie este ca nu cunosti definitia termenului "religios" sau nu stii ce e aia "Biblia". Ar fi singura explicatie pentru care ai posta intrebarea de mai sus.
Daca spui ca Biblia e"... unicul lucru pe care toata mascarada asta ( religia) se bazeaza." e clar.

| danut a răspuns:

Credincios nu este sinonim cu religios, un ateu este credincios, el CREDE ca nu exista Dumnezeu deoarece nimeni nu poate inca demonstra contrariu dar el CREDE fara sa fie religios.

| anonim_4396 explică (pentru danut):

Ateii nu cred in niciun zeu, nu " nu in dzeu. daca zici ca nu crezi in dzeu, tu de fapt crezi ca exista si alegi sa nu crezi. vezi ca incurci.

| danut a răspuns (pentru anonim_4396):

Credinta este predicatul iar ateismul este subiectul, pot sa CRED ca EXISTA sau pot sa CRED ca NU EXISTA, ambele situati sunt sau tin de CREDINTA.

| ania a răspuns:

O fi crezând și el în ceva dar nu în Dumnezeul Bibliei.

| anonim_4396 explică (pentru ania):

Pai atunci mai sus se zice bine nu? adica e credincios nu religios. pentru ca religia e "mana in mana" cu dzeu.

| Mădă0611 a răspuns:

Mai sunt dăştia, dar cred in geneza "avraamica", Moise, Noe, Iisus si 666. laughing Asa e si el?

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

In cateva ore deja am ramas prost la ce raspunsuri am avut, mai ales de la o fata care zice ca o femeie vioalata stie de ce dumnezeu, poate merita.
tu cum naiba stai zilnic printre oameni de genul? ma depaseste. ori esti masochista laughing

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

"In cateva ore deja am ramas prost la ce raspunsuri am avut"

Eu am avut senzatia asta despre tine de cind ti-am citit primele cuvinte!

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentru amuzament, desi e cam tragic, dar poate selectia naturala o sa isi faca treaba intr-un final; sunt ca sobolanii din laboratoare pe care se fac experimente. Nu vezi ce-i intreb? (ce simt cand vad o nebuloasa, de ce uleiul nu e de post, dar ei tin post, cat de egoisti si ipocriti sunt - intrebarea cu aducerea la viata a cuiva drag, nu cred ca dumnezeu/iadul exista de pedepsesc ei blasfemia, de ce sunt crestini). Normal ca sunt incapabili sa dea un raspuns, sau daca dau, sa fie la subiect si de bun simt, desi sunt chestii simple, si si asta mi se pare amuzant.
Acum vreo 2 zile am vazut pe fb o imagine cu Iohannis la Alba Iulia, la catedrala ortodoxa, si in spate un popa avea o privire ucigatoare laughing, asa ca am cerut lumii sa ghiceasca ce gandeste popa ala, si de acolo, de la prieteni, doar 1 a fost la subiect (oricum nu comenteaza multi ca tin inventarul "n-a comentat la mine, nu comentez la ea), discutia a ajuns sa fie si despre ateism, si vine una "ce e ateismul? ce e crestinismul? lamuriti-ma", stiind cam ce posteaza, stiam ca e crestina, dar am continuat, si a venit cu aceleasi argumente penibile si patetice, "Daca intreb un orb din nastere:ai vazut a iesit soarele, sau ce culori frumoase are curcubeul, oare ma va crede?" laughing

| Mădă0611 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce te iubeste Jardelin, crestinul crestinilor, care vrea sa se calugareasca, cel care crede in biserica, nu in dumnezeu, cel religios, nu credincios. smug

| anonim_4396 explică (pentru Mădă0611):

Nu il lua in serios. s-a suparat pe mine pentru ca am zis ca nu am respect fata de religiosi si el zicand aia crede ca ma supara cu ceva. nu stiam de ce ma doare spatele azi la munca.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Gaseste ceva mai bun. tu o faci din nesimtire. eu am zis din cauza la ce argumente aveti voi. care cum e acum? mai bine nu raspunde. e ultima oara cand iti postez, esti o cauza penibila si pierduta.

| Doub a răspuns:

Ciudat.E imposibil sa fie 100% credincios si sa nu creada in Biblie.Probabil..mda,nu gasesc niciun raspuns.

| Doub a răspuns (pentru Inferno):

Off,ma bucur ca te bagi in seama.Ce nu intelegi din "E imposibil sa fie 100% credincios si sa nu creada in Biblie"? Chiar simti nevoia sa imi dai dreptate? Multumesc.

| Alcyon a răspuns:

Poti sa crezi in Dumnezeu, fara a te orienta catre o anumita religie. Nu vad care-i problema.

| anonim_4396 explică (pentru Alcyon):

Cum vine asta? de dzeu se stie doar prin intermediul religiei.

| AlexanderAdrian a răspuns:

E adevarat, oamenii aud de dumnezeu prin intermediul religiei. De mici, ca asa le place oamenilor sa-si indoctrineze de mici copii, fiindca stii tu povestea cu obisnuinta-i a doua natura. Insa oamenii se maturizeaza si daca incep prin prisma tipului de educatie pe care-l primesc sa judece logic si obiectiv, nu vad pentru ce ar sustine vreodata biserica, biblia, dogmele religioase si cum ar putea sa suporte fatarnicia, falsitatea si hotia pana la urma a reprezentantilor bisericii.

El a ajuns la concluzia ca un creator exista, il numeste Dumnezeu din lipsa de altceva si pur si simplu elimina din ecuatie restul elementelor.

Mie mi se pare absolut irelevant pentru un om adevarat daca e religios, credincios, fanatic, dogmatic etc. Mie mi se pare ca un om adevarat e cel care respecta oamenii din jurul lui, le acorda libertatile cu care toti ne nastem, nu uraste si nu discrimineaza. In rest, am vazut eu ce fac destui preoti incat sa ma ingretoseze cu totul.

| Jardelin a răspuns:

Inainte de a avea pretentia sa obtii niste raspunsuri din partea religiosilor, invata sa te adresezi cuviincios! Dupa ce ii injosesti jignindu-le credinta, mai ai pretentia sa te bage in seama si sa-ti raspunda intrebarii tale adresata in batjocora?

Cind ai sa ai respect pentru cei carora te adresezi si de la care astepti raspunsuri, atunci ai sa primesti atentie.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Suferi de nebagare in seama? restul nu au avut atatea pretentii dar au raspuns. dar tu ai venit cu nasul pe sus parca esti "tatal" lor. alta data daca nu raspunzi ce ma intereseaza, nu mai posta aiurea. cum ti-am mai zis, data de "voi" nu am respect, imcapaca-te cu ideea asta.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

"fata de voi

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Restul nu sint religiosi. "Atite pretentii" se reduce la respect si bun simt. Astea tin de buna crestere.

Daca ai declarat ca fata de noi nu ai respect, atunci nici tu din partea noastra nu ai parte de respect. Sper sa nu te superi.

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Nu ma supar. nu ma doare atat de tare in cat sa imi pese. uite intrebarea asta sa intelegi de ce nu meritat respect, cel putin din partea mea. si vezi ca raspunsul e de la o religioasa.

http://www.tpu.ro/......sa-o-faca/

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu m-am obosit sa citesc toata poliloghia data de tine, dar pot sa spun doar atit: daca tu din cauza unui religios care a zis nu stiu ce, ai ajuns sa dispretuiesti toti religiosii, spun doar atit, mi-e mila de tine! Esti jalnic!

Vezi ca miine trebuie sa te duci la munca! Du-te si te odihneste baiatule, ti-am mai spus meseria este bratara de aur! Saracul de tine!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Eu sunt jalnic? laughing. asta ti-e scuza ta? care ai gandirea lui aia, ca o femeie care e violata, lasa ca stie dzeu de ce? penibil. voi aia buni si ateii aia rai.
da, maine ma duc la munca, nu astept pomana de la dzeu ca tine! scuzele mele, stii tu.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Multumeste-i lui Dumnezeu ca poti merge miine la serviciu! Daca si-ar intoarce privirea de la tine numai si pentru o clipa, vei simti pe pielea ta LIPSA Lui!

| anonim_4396 explică (pentru Jardelin):

Pentru un ateu nu o duc rau. ai crede ca dzeu tau face dreptate. adica sa lase un ateu sa moara si 2 oameni cu frica lui dzeu sa traiasca, dar acum cateva luni s.a intamplat tocmai invers. o butelie a bubuit, si o centrala. 2 oameni au murit, eu ca prin minunte ca atunci am iesit afara, am fost doar aruncat cu tot cu usa cativa metri. unu din ei a murit in flacari in fata mea. ai crede ca dzeu i-ar apara pe ei, nu pe mine. vezi aici chestia asta? ce scuza gasesti acum? eu "pacatosul" am trait.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

De ce ar dori cineva respect de la o persoana "religioasa" care vine brusc la o astfel de intrebare si se comporta agresiv? Dumneata nu faci de fiecare data decat sa agresezi verbal, mai mult uneori si insulti facandu-i pe atei prosti samd. Nu ai de ce sa pretinzi respect. Simplu.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Nu cred ca ai inteles ce am vrut sa zic. Endoryus a postat o intrebare in care jigneste credinta si ii batjocorea pe credinciosi. Apoi culmea are pretentia ca acesti credinciosi batjocoriti sa ii raspunda la intrebare!

Eu i-am spus ca daca are pretentia ca cineva sa-i raspunda sa nu jigneasca si sa nu fie zeflemist, ca altfel nu va obtine raspunsuri. Am gresit cu ceva spunindu-i asta lui Endoryus?

"Dumneata nu faci de fiecare data decat sa agresezi verbal, mai mult uneori si insulti facandu-i pe atei prosti samd."

Referitor la afirmatia ta, te rog gindeste inainte sa scrii! "nu faci de fiecare data decat sa agresezi verbal". Esti sigur? Ia citeste mai cu atentie mesajele mele! De fiecare data?! Admit ca uneori raspund mai dur, dar sint mic copil pe linga ce laturi si abjectii varsa in permanenta ateii in directia religiosilor si a bisericii.

Nu exista nici un religios care sa fi spus ca i-ar impusca pe atei sau le-ar da foc, dar invers exista! Destul de des citesc pe aici idei criminale, indemnuri la moarte, idei rasiste, si discriminatorii promovate de atei. Despre aceste aspecte ce zici? Sint atei de-ai tai. Sinteti din aceeasi echipa! Nu zici nimic si nici nu poti sa zici ceva, pentru ca chiar tu esti unul din cei care jigneste si gindeste ca ei!

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Am citit zeci de raspunsuri date de tine diversilor utilizatori. Esti agresiv ii faci aproape pe toti prosti ba uneori mai rau. Revizuieste-ti comportamentul. Nu ma intereseaza ce varsa altii, observ ca tu esti constant agresiv si faci prosti pe toti cei care nu-s de acord cu tine, cu sau fara perdea. Nu sunt de acord nici cu cei despre care vorbesti tu si eu sunt un ateu care pledeaza pentru libertatea de credinta atat timp cat ateii nu-si impun agresiv ateismul asupra credinciosilor DAR si invers, sa nu-si impuna nici altii credinta lor asupra noastra.

Gandesc foarte bine inainte sa scriu si mai ales vad bine ce le raspunzi si altora. Vrei sa fii respectat? Respecta indiferent ce fac ceilalti nu le raspunde cu aceeasi moneda sau mai rau. Sau macar n-o face tot timpul.

Sau crezi ca m-apuc acum de citat din raspunsurile tale? Stii si tu bine cum procedezi.

| AlexanderAdrian a răspuns (pentru Jardelin):

Si inca ceva, nu vreau un dialog-meci cu nimeni, nu doar tu ma deranjezi cu genul asta de atitudine la adresa ateilor, a celor care n-o merita daca vrei, cei care nu sunt agresivi, si am vrut sa-ti spun ca din punctul meu de vedere nu poate nimeni sa ia in serios niste argumente spuse agresiv. Tu faci ce doresti, raspunzi cum doresti dar a considera niste oameni prosti fiindca nu rezoneaza cu ideile si religia ta e urat.

O zi buna si nu-mi subestima intelegerea, te asigur ca inteleg chiar foarte bine.

| anonim_4396 explică (pentru AlexanderAdrian):

rolling on the floor) auzi ce zice "Nu exista nici un religios care sa fi spus ca i-ar impusca pe atei sau le-ar da foc, dar invers exista". ei nu ameninta, doar o fac, de-a lungul secolelor.

| Jardelin a răspuns (pentru AlexanderAdrian):

Ok. Inteleg ce spui si voi incerca sa tin cont in viitor.

As vrea sa-ti mai spun ceva: Endoryus m-a jignit de mai multe ori de-a lungul timpului, m-a atacat el primul, m-a facut prost, tembel, si cam de fiecare data vorbeste in zeflemea si se da destept. I-a spus cineva ceva? Niciodata! Eu daca ii dau o replica si il mai ating cite un pic sint imediat tras de mineca.

Am mai observat atitudinea asta la adresa mea. Lumea (adica ateii) are pretentii la mine, sa nu jigensc, sa fiu intelegator, tolerant, sa iubesc aproapele, sa intorc obrazul, etc. dar nimeni nu-si corecteaza propriul comportament asa dupa cum pretinde sa fie al meu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De deism ai auzit?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Religia NU inseamna "doar crestinism". De ce toti faceti confuzia asta?

Poate sa fie religios si fara biblie. Totusi, fara biblie nu poate sa fie crestin. Sunt 2 lucruri diferite.

Poti fi deist, panteist, hindus, etc. Sunt multe religii care n-au la baza biblia sau scrieri in general.

"cum poate el crede in dzeu "... pai nu poate. Dar a zis el ca e crestin si ca el crede in zeul respectiv?

"daca era religios, atunci da, credea in dzeu"... GRESIT. Daca e religios (fara sa zici ce religie) crede in zei. Daca e crestin crede in personajul numit dumnezeu.

Repet, "religia" NU tine "doar de crestinism". Un hindus spre exemplu este religios.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

E clar un om mai inteligent decat tine. Daca nu esti in stare sa vezi niste aspecte inseamna ca tu habar nu ai ce semnifica credinta adica esti un ignorant care vede doar ce e scris pe fata zidului nu si in spatele lui.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

de ce e mai inteligent, ca "crede in ceva dar nici el nu stie ce cum si de ce? daca tot incerci sa faci pe desteptul, altadata incearca mai tare.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu fac pe desteptul. Cred ca ai citit Blaga. Ai auzit de cunoasterea luciferica? Cunosterea nu este neaparat data de o carte ci poate fi instinctuala. Si in al doilea rand acea carte, Biblia este formata din multe carti care au fost selectate de preoti. Are tot dreptul sa nu aiba incredre desi eu sunt de parere ca unele au un adevar. Acum fiecare cu opinia sa. Sa sti ca crestinismul nu este singura religie apropo. Religia impune dogme. Dogmele sunt asemenea totalitarismului te impiedica sa gandesti liber. Acum nu stiu daca acest tip e de alta religie sau liber cugetator.