| RAY a întrebat:

Oameni credincioși care chiar sunt cu adevărat care ți ar da viață în acest moment pentru Iisus sunt? Fără vrajeala cu Iisus nu cere viața mea

Răspuns Câştigător
| T0Teu a răspuns:

Pai mna. frica de iad exista in inima oricui, adica cine si ar dori sa mearga acolo? Dar ceea ce ii determina pe majoritatea credincioșilor adevarati sa Il slujeasca pe Dumnezeu e dragostea pentru El, dupa parerea mea. Daca ar fi doar frica de iad n am ajunge nicăieri. Frica de a incalca poruncile lui Dumnezeu exista in sensul ca nu vrem sa Il suparam, sa Il intristam, nu ca ne e frica ca ne pedepsește (cel putin in cazul meu). Frica de Dumnezeu este urârea răului (scrie in Biblie).
Nu stiu ce va retine pe voi sa nu ucideti oameni, probabil nu vreti s o faceti si probabil va e frica si de lege. Nu m-am pus in locul vostru ca sa vad cum ar fi

32 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

O fi extremistii. Ceilalti ar avea toate motivele din lume sa isi traiasca viata in continuare, mai ales daca sunt tineri.

| T0Teu a răspuns (pentru dullcat):

Daca un credincios adevarat e pus in situatia sa aleaga intre a se lepada de Isus si a muri pentru El, o sa aleaga moartea. Ce e mai de folos? Sa mai trăiești cativa ani pe pamantul asta cu suferinta si dupa o vesnicie in iad sau sa scapi odata de pamantul asta si sa te duci in fericirea vesnica? E cam la mintea cocosului ce e mai bine pentru orice om sa aleaga.

| dullcat a răspuns (pentru T0Teu):

De acord, dar in ce scenariu se intampla asa ceva pentru omul obisnuit, in lumea civilizata? Nu toata planeta este in razboi, unde intr-adevar s-ar putea intampla asemenea atrocitati.

| RAY explică (pentru T0Teu):

Tu ai dreptate dar crestini iti iubesc viata

| T0Teu a răspuns (pentru dullcat):

Nu mai e mult si cred ca o sa vina astfel de vremuri si in România. Si nu trebuie sa fie razboi neaparat, oamenii sunt sireti cand vine vorba de lucruri de genul. Pot impune o lege impotriva crestinilor si daca ei nu accepta sa ii "pedepseasca". Mai stii cum vor fi vremurile viitoare?

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Crestinii adevarati isi doresc mai mult sa fie in cer decat pe pamantul ăsta

| dullcat a răspuns (pentru T0Teu):

Vorbesti ca un adevarat conspirationist? Adica, am membri din familie care adereaza si simt ca vorbesc cu ei. laughing A se intelege ca nu este o insulta.Chiar daca nu stim ce vremuri vor veni, incerc sa imi pastrez pozitivismul cat timp am motiv s-o fac.

| T0Teu a răspuns (pentru dullcat):

Si eu as vrea sa fiu cat mai mult pozitiva dar trebuie sa fiu si realista. Deja s au inceput unele schimbari prin alte țări europene din ce știu si mna. e cam inevitabil ca România sa nu se schimbe macar putin pe viitor. Dar nu ma bag in politica, încerc sa ma bucur de vremurile binecuvântate de acum

| anonimg a răspuns:

Nu toți oamenii care mor pentru Hristos vor fi și mântuiți.
"Şi chiar dacă mi-aş împărţi toată averea pentru hrana săracilor, chiar dacă mi-aş da trupul să fie ars, şi n-aş avea dragoste, nu-mi foloseşte la nimic." (1Corinteni.13:3)
Se poate înțelege că există oameni care slujesc pe Dumnezeu fără dragoste. Și ei chiar Îl pot sluji chiar până la moarte.
Fără dragoste omul nu este nimic: fie că este cu Hristos, fie că este fără El. Iar dacă noi in inimile noastre nu oferim respectul cuvenit, nu vom fi mai buni ca ei, și ca atare nici noi nu vom fi mai buni ca ei; la final și nouă Dumnezeu ne va spune: "Niciodată nu v-am cunoscut".
Noi nu trebuie să cercetăm pe alții dacă sunt în credință, ci să ne cercetăm pe noi înșine dacă suntem în credință.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Mi-as da-o si pur si simplu, daca mi-o dau pentru Iisus, macar am un motiv.

| EestiSodalane a răspuns:

Da, normal că sunt

| RAY explică (pentru EestiSodalane):

Intrebarea e daca frica te face mai bun

| EestiSodalane a răspuns (pentru RAY):

Nu, nu consider că frica te face mai bun

| T0Teu a răspuns:

Da. Sunt multi inca. Sa nu mai zic ca in alte tari credinciosii chiar isi dau viata pentru Dumnezeu. In România inca nu e cazul, dar sunt persoane care ar face o

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru T0Teu):

Sa nu generalizam, eu cred ca și în România se afla oamenii care își dau și viata pentru Isus, numai ca sunt putini, imagineaza-ti dacă sunt putini oamenii în lume care își dau viata pentru Iisus, apoi în România sunt și mai putini oameni gata sa moara pentru Iisus

| T0Teu a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Stiu ca sunt oameni care au murit pentru Dumnezeu mai ales in perioada comunista, dar in libertatea din zilele noastre nu ztiu daca sunt credinciosi in România care mor pentru Hristos. Dar stiu sigur ca sunt in tara asta credinciosi gata s o facă, chiar si eu daca as fi pusa in situatia sa aleg: ori mor pentru Hristos ori ma lepad de El, as vrea din toata inima sa am puterea sa aleg sa mor pentru El.

| RAY explică (pentru T0Teu):

Am pus întrebarea sa vad daca oameni mai credincioși au mai multă frica vs necredincioși?

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Pai oamenii credinciosi nu ar trebui sa aiba frică. Ce i drept, nu e usor sa alegi sa mori pentru credinta ta, dar trebuie sa avem curajul sa spunem da. Mie nu imi e frica sa mor pentru Dumnezeu, mi e frica sa nu fiu in stare sa accept sa o fac. Trebuie sa ma rog pentru asta, sa imi dea Dumnezeu putere

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru RAY):

Cred ca oamenii credincioși cu adevărat isi pun chiar și frica lor în mâinile lui Dumnezeu

| RAY explică (pentru T0Teu):

Frica de iad la asta mă refer, frica de a încălca poruncile lui dz, frica de dz este începutul înțelepciunii, pe noi atei ce ne retine în a ucide pe alti?

| T0Teu a răspuns (pentru CLaludiu1234):

Adevarat

| sabin89 a răspuns (pentru T0Teu):

" Mie nu imi e frica sa mor pentru Dumnezeu" - Era vorba de a muri pentru Iisus, nu pentru Dumnezeuhappy

| T0Teu a răspuns (pentru sabin89):

Isus e Dumnezeu. Dar da, nu mi e frica sa mor pentru Domnul Isus. Nu am frica de moarte. Moartea e de fapt poarta catre adevarata viață, cea veșnică happy

| RAY explică (pentru T0Teu):

Ipoteza mea este legata de https://www.tpu.ro/......cam-teama/
frica determina omul sa se comporte civilizat nu se naste cu educatie

| RAY explică (pentru T0Teu):

Tot e o frica plus recompensa raiului -pe viitor, nu e vb doar de iad si de rasplata, e o combinatie frica si dorinta de a evita iadul

| RAY explică (pentru CLaludiu1234):

Intrebarea e daca frica te face mai bun...

| RAY explică (pentru sabin89):

Daca frica te face mai bun

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Daca oamenilor le ar fi teama de Dumnezeu ar fi altfel lumea asta, n ar fi nevoie neaparat de legi cu amenzi sau pedepse usturatoare. Dar, din pacate, majoritatea oamenilor fie nu mai cred in Dumnezeu fie nu Il asculta si atunci e nevoie de o lege aspra ca sa ii tina in frau. Din pacate, in România legea nu e asa aspra si se vede ca lumea isi permite sa faca cam multe

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Da, dar mai puternica e dorinta de a fi in rai o vesnicie alaturi de Dumnezeu. Frica de iad e cam pe ultimul loc, dar exista si ea

| T0Teu a răspuns (pentru RAY):

Pai mna. frica de iad exista in inima oricui, adica cine si ar dori sa mearga acolo? Dar ceea ce ii determina pe majoritatea credincioșilor adevarati sa Il slujeasca pe Dumnezeu e dragostea pentru El, dupa parerea mea. Daca ar fi doar frica de iad n am ajunge nicăieri. Frica de a incalca poruncile lui Dumnezeu exista in sensul ca nu vrem sa Il suparam, sa Il intristam, nu ca ne e frica ca ne pedepsește (cel putin in cazul meu). Frica de Dumnezeu este urârea răului (scrie in Biblie).
Nu stiu ce va retine pe voi sa nu ucideti oameni, probabil nu vreti s o faceti si probabil va e frica si de lege. Nu m-am pus in locul vostru ca sa vad cum ar fi

| CLaludiu1234 a răspuns:

Da exista astfel de oameni,dar sunt putini,după cum spune și biblia și sunt împrăștiați pe tot Pământul.
Este foarte bine sa mergi la biserica, nu condamn biserica,nu nu judec bierica sau pe cei care merg la biserica sub niciun forma fiindca e foarte bine sa mergi la biserica,dar nu insemna că absolut toți oamenii care merg la biserica sunt gata sa-și dea și viata pentru Iisus, fiindcă oameni care își dau și viata pentru Iisus nu sunt oameni religioși, ci sunt oamenii care i l au pe Iisus in inima, ce vreau sa spun
aici, e ca daca mergi la biserica nu esti neaparat religios, dar nu e de ajuns doar sa mergi zilnic la biserica și sa te comporți intr-un anume fel la biserica, și când ieși din biserica sa fii cu totul alt om decat in biserica, cu același dependente sau obiceiuri rele pe care le ai dar de care nu vrei sa te lasi.Matei 7: 13 Intrați pe poarta cea strâmtă. Căci largă este poarta, lată este calea care duce la pierzare și mulți sunt cei ce intră pe ea. 14Dar strâmtă este poarta, îngustă este calea care duce la viață și puțini sunt cei ce o află.

| RAY explică (pentru CLaludiu1234):

Tu ți ai da viață sincer?

| CLaludiu1234 a răspuns (pentru RAY):

Nu cred ca am ajuns pana în punctul în care sa-mi dau viata pentru Iisus, dar asta nu însemna că nu există oameni are si-ar da viata pentru Iisus