| RAY a întrebat:

Omul se comporta moral de frica rușini,pușcăriei? Multi îmi spun era mai bine pe timpul lui ceașcă,cei drept mi cam teama sa ies noaptea din casă,era și atunci frica asta? Eu aud că nu, deci un sistem totalitar bazat pe frica aduce liniștea și pacea?

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Cand se duc romanii in alte tari si afla cat sunt amenzile pentru niste obiceiuri comune la noi sau chiar le primesc direct, cum de se educa ei imediat, desi obiceiurile proaste sunt inradacinate de ani buni?

6 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Orice extrema pare ca rezolva o problema si de fapt, ce sa vezi, da nastere la altele 5. Exact ca in spitalele romanesti unde te duci pentru ceva si iesi cu altceva, asa bonus. laughing La modul serios stirile ne baga in sparieti.Eu am incetat sa le mai urmaresc.Mai nou am observat ca mai strecoara si cate ceva pozitiv sau amuzant printre cele obisnuite, ca sa tina publicul engaged, nu pentru minima bunstarea psihica, sunt sigura.Si pe internet risti sa iti creezi o bula in care vezi mereu ce vrei, ajungand paranoic.Nu stiu in ce oras traiesti, dar la mine nu e ca in jungla si nu pot decat sa ma bucur, cat mai tine. laughing Cazurile demne de stiri se intampla odata la ani buni. Daca s-ar intampla saptamanal sau lunar atunci mi-ar fi si m i e (blestem autocorectul) frica sa ies seara, recunosc. Femeile din familia mea au avut multe ture de noapte la viata lor si au supravietuit just fine. Poate e vorba inclusiv de un gram de noroc la mijloc, nu neg.

| RAY explică (pentru dullcat):

Nu am vorbit de vreun loc, era vorba de frica vs comportament civilizat

| RAY explică (pentru dullcat):

Ai dreptate, ce parere ai despre sistemul chinez de supraveghere non stop + iti da note in functie de comportamenul tau?

| dullcat a răspuns (pentru RAY):

Asa din exterior ce parere sa am, suna distopic, nici ca in universul Black Mirror nu as vrea sa traim. Poate ca daca as locui acolo, experimentand pe propria piele mi-as schimba perceptia, stiind ca singura mea amenda in ani buni a fost fiindca nu mi-am luat bilet pe autobuz. laughing Nici nu m-am interesat prea mult de detalii serioase si poate ca sursa din care am aflat despre sistem era biased.

| RAY explică (pentru dullcat):

Sau sa stergem tot ce inseamna sentimente ca intr-un film?

| dullcat a răspuns (pentru RAY):

Cand se duc romanii in alte tari si afla cat sunt amenzile pentru niste obiceiuri comune la noi sau chiar le primesc direct, cum de se educa ei imediat, desi obiceiurile proaste sunt inradacinate de ani buni?

| Standt a răspuns:

Nu numaidecat frica. E drept, inainte de 1990 politia patrula pe strazi noaptea. Asta e preventie. Nu asteptau sa prinda infractorul dupa comiterea faptei. Degeaba mai prinzi un criminal dupa ce un om a murit.
Asta e un aspect. Altul ar fi ala ca tot pe atunci, oamenii erau uniti. Oricine sarea in ajutorul cuiva la nevoie. Indiferent de situatie. Acum, trec pe langa victima nepasatori. Unii mai si filmeaza.
E chestie de educatie. Iar tineretul e prost educat. Degeneram. In viitor nici in propria casa nu vei fi in siguranta.