| soimos a întrebat:

Oare avea Isus puteri peste demoni? si asta vedem in exemplul cu turma de porci din Luca 8. 30-35

Nu cumva este Isus capetenia lor, si de aia il ascultau orbeste?

Oare de ce au afirmat contemporanii sai spunand ca el lucreaza cu puetrile lui Belzebub?

Oare de ce facea Isus exorcizari cand el stia prea bine ca acestea nu au nici un rezultat pentru ca Diavolul iesit se intoarce cu alti 7 Diavoli mai puternici ca cel exorcizat!(Matei 12. 42 - 45)! merita citit!

Sau o fi facut acele exorcizari pentru ca era un sarlatan care excroca contemporanii pentru un interes material, sau o fi facut-o din cauza ca acel "exorcizat" sa fie mai bine penetrat si posedat de Diavol.

Oare sa fie o coincidenta ca in Apocalipsa 22.16 Isus recunoaste ca este Luceafarul adica LUCIFER?

6 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/luca/8/
26. Au venit cu corabia in tinutul gherghesenilor, care este in dreptul Galileii.
27. Cand a iesit Isus la tarm, L-a intampinat un om din cetate, stapanit de mai multi draci. De multa vreme nu se imbraca in haina si nu-si avea locuinta intr-o casa, ci in morminte.
28. Cand a vazut pe Isus, a scos un strigat ascutit, a cazut jos inaintea Lui si a zis cu glas tare: "Ce am eu a face cu Tine, Isuse, Fiul Dumnezeului celui Preainalt? Te rog nu ma chinui."
29. Caci Isus poruncise duhului necurat sa iasa din omul acela pe care pusese stapanire de multa vreme; era pazit, legat cu catuse la maini si cu obezi la picioare, dar rupea legaturile si era gonit de dracul prin pustiuri.
30. Isus l-a intrebat: "Cum iti este numele?" "Legiune", a raspuns el; pentru ca intrasera multi draci in el.
31. Si dracii rugau staruitor pe Isus sa nu le porunceasca sa se duca in Adanc.
32. Acolo, pe munte, era o turma mare de porci care pasteau. Si dracii au rugat pe Isus sa le dea voie sa intre in ei. El le-a dat voie.
33. Dracii au iesit din omul acela, au intrat in porci, si turma s-a repezit de pe rapa in lac si s-a inecat.
34. Porcarii, cand au vazut ce se intamplase, au fugit si au dat de veste in cetate si prin sate.
35. Oamenii au iesit sa vada cele intamplate. Au venit la Isus si au gasit pe omul din care iesisera dracii sezand la picioarele lui Isus, imbracat si in toate mintile; si i-a apucat frica.
36. Cei ce vazusera cele petrecute le-au povestit cum fusese vindecat cel stapanit de draci.
37. Tot norodul din tinutul gherghesenilor a rugat pe Isus sa plece de la ei, pentru ca ii apucase o mare frica. Isus S-a suit intr-o corabie si S-a intors.

Povestea asta este scrisă,--deci o adăugire suplimentară-- în afara zonei respective.

În Palestina, sau undeva unde era religie mozaică, nu se creșteau porci, că porcul era animal necurat, că nu rumegă.

| soimos explică (pentru MMihai):

Asa este, dar asta este doar o parte, adica inceputul, dar este suficient sa retinem din ea ca Isus era Seful dracilor!
Dar asta nu este un intreg ci doar o parte a unui intreg si asta se numeste Minciuna prin Omisiune!
Continuarea spune cam asa:

43. Şi când duhul necurat a ieşit din om, umblă prin locuri fără apă, căutând odihnă şi nu găseşte.
44. Atunci zice: Mă voi întoarce la casa mea de unde am ieşit; şi venind, o află golită, măturată şi împodobită.
45. Atunci se duce şi ia cu sine alte şapte duhuri mai rele decât el şi, intrând, sălăşluiesc aici şi se fac cele de pe urmă ale omului aceluia mai rele decât cele dintâi.

Acum ai inteles ca Isus era constient ca scosul unui diavol este doar o scena dintr-un film cu multe scene!

| MMihai a răspuns:

37. Caci din cuvintele tale vei fi scos fara vina, si din cuvintele tale vei fi osandit."
38. Atunci unii din carturari si din farisei au luat cuvantul si I-au zis: "Invatatorule, am vrea sa vedem un semn de la Tine!"
39. Drept raspuns, El le-a zis: "Un neam viclean si preacurvar cere un semn; dar nu i se va da alt semn, decat semnul prorocului Iona.
40. Caci, dupa cum Iona a stat trei zile si trei nopti in pantecele chitului, tot asa si Fiul omului va sta trei zile si trei nopti in inima pamantului.
41. Barbatii din Ninive se vor scula alaturi de neamul acesta, in ziua judecatii, si-l vor osandi, pentru ca ei s-au pocait la propovaduirea lui Iona; si iata ca aici este Unul mai mare decat Iona.
42. Imparateasa de la miazazi se va scula alaturi de neamul acesta, in ziua judecatii, si-l va osandi, pentru ca ea a venit de la marginile pamantului ca sa auda intelepciunea lui Solomon; si iata ca aici este Unul mai mare decat Solomon.
43. Duhul necurat, cand a iesit dintr-un om, umbla prin locuri fara apa, cautand odihna, si n-o gaseste.
44. Atunci zice: "Ma voi intoarce in casa mea, de unde am iesit. Si, cand vine in ea, o gaseste goala, maturata si impodobita.
45. Atunci se duce si ia cu el alte sapte duhuri mai rele decat el: intra in casa, locuiesc acolo, si starea din urma a omului acestuia ajunge mai rea decat cea dintai. Tocmai asa se va intampla si cu acest neam viclean."
46. Pe cand vorbea inca Isus noroadelor, iata ca mama si fratii Lui stateau afara si cautau sa vorbeasca cu El.
47. Atunci cineva I-a zis: "Iata, mama Ta si fratii Tai stau afara si cauta sa vorbeasca cu Tine."
48. Dar Isus a raspuns celui ce-I adusese stirea aceasta: "Cine este mama Mea si care sunt fratii Mei?"
49. Apoi Si-a intins mana spre ucenicii Sai si a zis: "Iata mama Mea si fratii Mei!
50. Caci oricine face voia Tatalui Meu care este in ceruri, acela Imi este frate, sora si mama."

versetele 42-45 sunt rupte de restul textului și pot să fie o altă adăugare ulterioară

http://www.ebible.ro/biblia/romana/cornilescu/apocalipsa/22/
12. "Iata, Eu vin curand; si rasplata Mea este cu Mine, ca sa dau fiecaruia dupa fapta lui.
13. Eu sunt Alfa si Omega, Cel Dintai si Cel de pe Urma, Inceputul si Sfarsitul."
14. Ferice de cei ce isi spala hainele, ca sa aiba drept la pomul vietii si sa intre pe porti in cetate!
15. Afara sunt cainii, vrajitorii, curvarii, ucigasii, inchinatorii la idoli si oricine iubeste minciuna si traieste in minciuna!
16. "Eu, Isus, am trimis pe ingerul Meu sa va adevereasca aceste lucruri pentru biserici. Eu sunt Radacina si Samanta lui David, Luceafarul stralucitor de dimineata."
17. Si Duhul si Mireasa zic: "Vino!", si cine aude sa zica: "Vino!", si celui ce ii este sete sa vina; cine vrea sa ia apa vietii fara plata!
18. Marturisesc oricui aude cuvintele prorociei din cartea aceasta ca, daca va adauga cineva ceva la ele, Dumnezeu ii va adauga urgiile scrise in cartea aceasta.
19. Si, daca scoate cineva ceva din cuvintele cartii acestei prorocii, ii va scoate Dumnezeu partea lui de la pomul vietii si din cetatea sfanta, scrise in cartea aceasta."
20. Cel ce adevereste aceste lucruri zice: "Da, Eu vin curand." Amin! Vino, Doamne Isuse!
21. Harul Domnului Isus Hristos sa fie cu voi cu toti! Amin.

pentru cei din epocă care nu făceau diferențe între planete și stele
Luceafărul era o stea luminoasă.

Aici nu este nici o legătură între Luceafărul ca stea luminoasă și Satana Lucifer.

| Raquella a răspuns:

Domnul Isus a spus:,, Toata puterea mi-a fost data in cer si pe pamant.,, El are autoritate asupra tuturor.El este Fiul lui Dumnezeu.In numele Lui poti sa primesti eliberare de duhuri rele.vindecare,iertare de pacate.

| Filip23 a răspuns:

Te agiti mult si fara folos.

| PrecupIulian a răspuns:

Am sa ti raspund pe rand:
1. Daca Iisus Hristos era capetenia diavolilor, cum Il numesti tu, crezi ca Il mai ispitea cineva in pustiul Carantaniei? Cezi ca Hristos mai spunea cuiva "Mergi inapoia Mea satano?"
2. Diavolul se intoarce doar daca cel in care a fost ii permite acest lucru, ceea ce se intampla prin pacat, iar Hristos le spunea tuturor celor pe care ii vindeca mergi si de acum sa nu mai gresesti!
3.Hristos nu a tinut niciodata bani la el si nu a facut nimic cu scop economic, chiar si apostolilor le recomanda sa nu si ia nici macar traista pe cale.

4. Hristos nu are nicio legatura cu Lucifer. Iar in Biblia ortodoxa nu apare acest lucru! Hristos nu se numeste Luceafar ci "steaua care straluceste dimineata"!

Doamne ajuta!

Va rog, cei care sunteti ortodocsi nu mai citati biblia cornilescu pentru ca NU E ORTODOXA.