| soimos a întrebat:

Oare crestinii inteleg ce inseamna sa fii un Mesiah?

Messiah inseamna sa fi un om UNS, adica uns intr-o functie inalta sau una religioasa, de exemplu regele Mihai este un UNS ca rege!
Si Isus a dorit sa fie UNS ca rege al Ierusalimului, dar a fost arestat, judecat, condamnat si executat, inainte de a-si indeplinii visul de a ajung Rege al Ierusalimului.
Din cuaza aceasta pe crucea pe care a fost rastignit a fost pusa o tablita batjocoritoare cu INRI, adica Isus Nazariteanul Regele Iudeilor,(si nu Dumnezeu Fiul)!

Acum se pune intrebarea daca un om care nici macar n-a ajuns sa fie un Messia, sau chiar daca ar fi fost un Messia cum este si Regele Mihai sau Simon Bar Kochba (Messiah-Uns) ce putere are acest om nenorocit si batjocorit pe cruce, sa schimbe Legile lui Dumnezeu?

Messia este doar un rege, eventul providential asa cum l-au crezut romanii pe basescu, sau un Mare preot, si in nici un caz Dumnezeu Fiul cum gresit ne este prezentat in Biblie

De cand au preotii sau regii (adica niste Messia) puterea sa schimbe Legea lui Dumnezeu?

Nu cumva crestinii sunt mintiti chiar de catre preotii lor sau biserica lor, si urmeaza o cale gresita, adica calea unui Dumnezeu junior care de fapt nici nu exista?

Răspuns Câştigător
| ramona30 a răspuns:

Interesant exercitiu de logica. Numai ca credinta exclude ratiunea. Oamenii credinciosi nu gandesc logic, rational si vor arunca la cos exercitiul tau. Mai ales ca in Biblie nu scrie asta si daca nu scrie acolo ei nu pot gandi singuri. Ca asa e crestinul. laughing

| soimos explică (pentru ramona30):

Sigur ca da, ai dreptate, credinta nu este bazata pe ratiune, ci pe IRATIONALITATE, iar acei care sunt irationali au o denumire generica, si anume cea de pr... sau ignoranti!
Dar eu nu prostilor le propuneam intrebarea-invitatie la logica, ci exact celor isteti, ca tine!
Si pentru ca esti isteata iti dau funda!

11 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Ce tot umbli cu prostii? Ce, erau felii de piine la micul dejun?

| seagate a răspuns:

Messia nu a fost inteles de contemporanii sai, cu atat mai putin de niste atei amarati si ignoranti dupa 2000 de ani.

| soimos explică (pentru seagate):

Te afli in totala bezna!
Cum sa nu fie inteles de contemporani cand conditiile pe care trebuia sa le indeplineasca un Messiah sunt scrise clar in Torah, adic in Legea lui Yahwe.
Tocmia din cauza asta ca se stia clar ce inseamna un Messia, iudeii nu l-au acceptat pe Isus ca Messiah ci pe Simon Bar Kochba, care in calitate de conducator providential i-a eliberat pe evrei de stapinirea romana! Fapt pe care Isus nu a ajuns sa-l faca pentru ca romanii l-au lichidat inca de la inceputul miscarii revolutionare incepute de Isus.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da e posibil

| grgdlk a răspuns:

Pai Messia nu scrie si in biblie? eu nu stiu sigur tu ar trebui sa stii, scrie in biblie despre messia ca fiind Isus? daca da atunci undeva tu gresesti

| soimos explică (pentru grgdlk):

Sigur ca scrie de Messia in Biblie, dar Messia este un rege providential si nu Dumnezeu Fiul, asa cum gresit sunt mintiti toti crestinii!

| grgdlk a răspuns (pentru soimos):

Deci in biblie ori minte intentionat ori s a facut o greseala ori undeva nu intelegem noi bine, intr un fel sau altul Messia nu inseamna Isus ci un rege muritor pus de oameni

| soimos explică (pentru grgdlk):

Se minte intentionat prin faptul ca invatarul Isus, acceptat ca Messiah de cei care il urmeaza, este prezentat in mod mincinos ca Dumnezeu Fiul, si nu ca un Messia, adica un conducator spiritual, adica un fel de parinte preot Galeriu sau Papacioc al acelor vremuri, ceea ce de fapt si era!

| grgdlk a răspuns (pentru soimos):

Eu unul sa stii ca niciodata nu am suportat preotii nu toti sunt rai dar majoritatea
Din ce stiu pe Isus tot ei l au rastignit carturari cum li se spunea pe atunci, corecteaza ma daca gresesc, dar si azi eu sunt de parere ca biserica conduce lumea si e un instrument de manipulare si mai ales e o afacere foarte buna, care vrea sa creada in dumnezeu crede si fara preoti eu nu cred ca dumnezeu ma obliga sa ma duc la biserica daca stie ca eu cred cu adevarat in el, nu e vorba despre mine ci vorbesc in general

| grgdlk a răspuns:

Acum am citit mai atent ce ai scris, si undeva mentionezi
''Messia este doar un rege, eventul providential asa cum l-au crezut romanii pe basescu, sau un Mare preot, si in nici un caz Dumnezeu Fiul cum gresit ne este prezentat in Biblie''

Eu nu prea ma pricep la biblia asta dar daca asa scrie acolo biblia e singura sursa de informatie despre Isus etc etc etc si singura in care se spune sa crezi, deci: nu prea ai cum sa contrazici. oricum nu i treaba mea, eu la ora asta sunt plictisit si ma bag in seama pe aici si eu