| Moisie a întrebat:

Oare cum se explica faptul ca Dumnezeul religiei crestine se recunoaste singur ca fiind Lucifer/Luceafar (in L. Romana) si se mai si lauda ca detine cheile IADULUI si ale MORTII? (dar nu si ale vietii si raiului).
Sunteti sigur ca vreti sa-L aveti ca Dumnezeu si mantuitor pe Lucifer?

15 răspunsuri:
| Moisie explică:

Da Isus este steau diminetii, adica steaua aducatoare de putintica lumina, pentru ca adevarata lumina vine de la soare si nu de la stelele noptii!
2) Isus nu da viata, ci da moarte, el nu detine cheile vietii ci doar pe cele ale MORTII, si asta vezi clar in cimitire, unde vedem pe morminte semnul crucii lui Isus, ca dovada ca au murit, adica li s-a luat viata, si nu ca au primit viata!
Ce naiba nu este clar acest lucru?

| Moisie explică:

Hallo!
In Bible Isus = Lucifer!
Chiar daca in Tanach nu apare acest lucru, dar de cand au crestinii ca punct de referinta Tanachul!
Deci raminem la faptul ca Isus este numit in Biblie chiar de 3 ori cu denumirea de Lucifer!

| Moisie explică:

Ar trebui sa fiu intr-adevar intunecat la minte daca m-as lua dupa ce zice un semi-salbatic primitiv si fara glagorie!
2 M-ar intoarce la Isus daca asa avea de reparat acoperisul la casa, dar cum acoperisul sta bine, nu am nevoie de dulgheri!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De ce vrei sa stii?

| Moisie explică (pentru anonim_4396):

De curiozitate!

| ada92 a răspuns:

Eu nu-mi amintesc sa fi gasit in Biblie un loc unde Dumnezeu sa fie numit Lucifer.
Dumnezeu i-a dat puterea lui Isus sa invie mortii. De aceea, Isus poate spune ca are cheile care descuie portile pentru cei tinuti captivi de moarte, adica ii readuce la viata ceea ce este o promisiune minunata

| Moisie explică (pentru ada92):

Ai inteles gresit!
NU Dumnezeu este numit Lucifer/Luceafar, ci Lucifer se recunoaste ca fiind Isus, si ca va veni pe pamant sa-si intemeieze biserica sa!

| ada92 a răspuns:

Numele Lucifer apare o singura data in Scripturi Isaia14:12
Expresia „cel ce straluceste", sau „Lucifer", se gaseste in cuvintele profetice prin care Isaia le porunceste israelitilor sa rosteasca un „proverb impotriva imparatului Babilonului". Cei ce-l vad pe Lucifer adus in aceasta stare intreaba: „Acesta este omul care facea sa se cutremure pamantul?" Evident, „Lucifer" se refera la un om, nu la o creatura spirituala. — Isaia 14:4, 15, 16

| Moisie explică (pentru ada92):

Gresit!
Numele de Lucifer/Luceafar apare si in Apocalipsa 22. 16.
2 Si Isus Christos era un om si nu o creatura spirituala.
Nu uita ca Isaia era un proroc, si in aceasta calitate s-a referit la o prorocire confirmata si de Petru si de Luca:
2 Petru 1. 19 Şi avem cuvântul prorociei făcut şi mai tare; la care bine faceţi că luaţi aminte, ca la o lumină care străluceşte într-un loc întunecos, până se va crăpa de ziuă şi va răsări luceafărul de dimineaţă în inimile voastre.
si
Luca 10. 18. Şi le-a zis: Am văzut pe satana ca un fulger căzând din cer.

| OInimaCurata a răspuns:

Scuza-ma, eu nu am mai auzit asa ceva pana acum... unde scrie ca Dumnezeu este de fapt Lucifer?(da-mi si mie informatii din perspectiva Bibliei crestine).
Ai fost informat gresit! Nu confunda pe Dumnezeu(Izvorul Vietii) cu Lucifer(ingerul cazut care s-a razvratit impotriva lui ).
"Sunteti sigur ca vreti sa-L aveti ca Dumnezeu si mantuitor pe Lucifer?"
NU, In mod categoric nu.Sa sti: Lucifer nu este Dumnezeu si nici mantuitor, el nu se indura nici macar de slujitorii lui...in schimb, Dumnezeu(adevaratul Dumnezeu cel care a facut cerul si pamantul) este cu adevarat mantuitor:"Fiindcă atât de mult a iubit Dumnezeu lumea, că a dat pe singurul Lui Fiu, pentru ca oricine crede în El să nu piară, ci să aibă viaţa veşnică. (Ioan 3: 16)"
Cei doi sunt total opusi! Dumnezeu nu e rau, noi suntem cei rai care nu-l mai vedem si nu-l mai iubim pe Dumnezeu pentru ca intre noi si El se afla zidul pacatului. Dumnezeu ne iubeste neconditionat si doreste sa ne intoarcem la El ca sa nu pierim si sa dobandim Viata Vesnica(nimic necurat nu intra in Imparatia Cerurilor).
Vad ca esti un anticrestin convins! Intoarce-te la Dumnezeu pana nu este prea tarziu!
Eu as pune problema asabig grinaca nu crezi si nu exista Dumnezeu n-ai pierdut nimic, dar, daca nu crezi si exista Dumnezeu TE-AI ARS!

| Moisie explică (pentru OInimaCurata):

Eu nu am afirmat ca Dumnezeu este Lucifer!
Eu am spus ca Isus se recunoaste singur in Biblie ca fiind Lucifer/Luceafar in Apoc.22.16, si ce e mai grav este ca Dumnezeu il numeste Diavol, tot in Apocalipsa dar 12:12!
2 Evident ca Lucifer nu poate fi mantuitor ci doar Dumnezeu Tatal este Mantuitorul, si daca Lucifer nu poate fi, cu atat mai putin un dulgher ca si Isus!
3 Asa este, voi crestinii sunteti cei rao pentru ca faceti lipsa mica pe Legea Sa cea Mare!
4 Nu exista viata vesnica, si nici Dumnezeu nu promite asa ceva, conceptul de "viata vesnica" vine de la Diavolii cu care lucrau evanghelistii care au scris NT, pentru lamurire vezi Luca 9.1

| Katczinsky a răspuns (pentru Moisie):

Mai omule, tu esti putin cam slab la minte. Aici spui ca Iisus se recunoaste ca fiind Lucifer, si mai sus, la raspunsul tau cu "Ai inteles gresit..." spui ca Lucifer se recunoaste ca fiind Iisus. You don't make any sense at all. Pana la urma, care era intrebarea ta? Iisus se recunoaste ca fiind Lucifer sau Lucifer se recunoaste ca fiind Iisus?

| Moisie explică (pentru Katczinsky):

NU stiu care e mai slabut la minte daca nu-l duce mintea sa priceapa ca Isus sau Lucifer sunt una si aceeasi persoana, indiferent de ordinea in care sunt recunoscuti, sau mai clar, sunt doua nume diferite date aceleiasi persoane!

| Katczinsky a răspuns (pentru Moisie):

Iar n-ai inteles. laughing Esti amuzant. Daca spun ca Elvis Presley se dadea drept Jame Brown sau daca spun ca James Brown se dadea drept Elvis, spun acelasi lucru? Daca unul spune ca e aceeasi persoana cu altul, trebuie aflu cine a afirmat-o, pentru a sti cine e mincinosul, in caz ca nu spune adevarul. Dumnezeu spune ca este Lucifer sau Lucifer spune ca este Dumnezeu? In orice caz ar fi, n-ai adus nici nu argument. Doar ai spus asa...sa te afli in treaba. Si eu as putea spune ca Hitler a fost homosexual. Sau ca Michael Jackson a avut 16 copii. Si sa va interb pe voi daca sunteti siguri ca va place MJ. De unde ai dedus tu ca Dumnezeu se da drept Lucifer?

PS: Daca Lucifer spune ca e Dumnezeu, minte. (asa cum a mintit si in Eden).

| Moisie explică (pentru Katczinsky):

Esti total pe langa gard.
In primul rand Isus se recunoaste singur ca fiind Lucifer=Luceafar in Apoc 22.16, si apoi in Apoc 1.18 se lauda ca detine cheile mortii si ale IADULUI, nu si ale vietii si raiului, adica e clar ca Isus Christos se recunoaste singur ca fiind Diavolul!
2 Diavolul, nu se lauda niciodata ca e Dumnezeu, ba chiar din contra ii cearta pe ucenicii sai cand il numesc Fiul lui Dumnezeu, dar asta nici pe departe nu inseamna ca Isus Christos, nu se lasa slavit in biserici ca fiind Dumnezeu, ceea ce este evident pentru ca Dumnezeu este Creatorul si nu o creatura umana ca Isus care a iesit din pipoasca Mariei!
3 Eu nu am spus niciunde ca Dumnezeu se da drept Lucifer, ci am spus doar ca Isus se da drept Lucifer, vezi in aliniatele de mai sus.
4 In Eden a mintit doar Dumnezeul care a spus lui Adam si Eva ca daca vor manca din fructul oprit vor muri.
Sarpele (adica simbolul intelepciunii si nu Diavolul, ca in religia mozaica de unde a fost preluata povestea prin MINCIUNA in crestinism, NU exista Diavol, nici macar pina in ziua de astazi) iar sarpele le-a zis de fapt adevarul si nu a mintit in privinta "fructului interzis"!
Ce ar fi sa intelegi ca religia crestina are radacini iudaice, si ca Dumneyeu care a inspirat scriptura, a inspirat de fapt scriptura religiei mozaice ca Biblia inca nu exista, iar cei care au preluat scripturile le-au preluat in mod mincinos si nu asa cum le-a inspirat Dumnezeu, si daca esti interesat sa cunosti adevarul si calea adevarului, ar trebui sa interpretezi scripturile in felul in care le-a inspirat Dumnezeu sub atenta supraveghere a Duhului Sfant, si nu sa te lasi prostit de minciuna unor sarlatani care au schimbat sensul scripturii inspirate de Dumnezeu, si te duc pe calea pierzaniei pentru ca te pun sa urmezi o alta LEGE decat cea a lui Dumnezeu, si asta se va lasa cu consecinte foarte serioase pentru toti care urmeaza calea diavolului care se lasa slavit drept Dumnezeu!