| Moisie a întrebat:

Oare cum va explicati faptul ca, in religia pe care Dumnezeu a dat-o lui Moise, religie care mai dainuie si astazi, nu exista nici Diavol, nici Iad, nici pacat, iar Satan era ingerul de incredere a lui Dumnezeu, care nu iesea din cuvantul lui Dumnezeu si nu facea nimic fara aprobarea Sa, (de ex in cazul Iui Iov a facut totul in intelegere cu Dumnezeu)
Si cum va explicati ca Diavolul si Iadul au aparut odata cu nasterea lui Isus Christos, lucru consemnat de Noul Testament in care avem avem dovada clara marturisita chiar de apostoli dar si de evanghelisti!
Cum va explicati aceasta "ciudatenie"?

8 răspunsuri:
Apache
| Apache a răspuns:

Si-au facut update la software?

| Moisie explică (pentru Apache):

Esti sigur ca ai inteles intrebarea? macar pe cea din final?

| Apache a răspuns (pentru Moisie):

Stai linistit...am inteles perfect.

| Moisie explică (pentru Apache):

Si ce sa inteleg?
Ca nu poti raspunde?

| Apache a răspuns (pentru Moisie):

Era doar o ironie...

| NoOneKnow a răspuns:

Poate ca atunci pacatul nu era cunoscut drept venit de la Satan...

| Moisie explică (pentru NoOneKnow):

In religia mozaica nici astazi ...la fel ca atunci ...NU exista notiunea de pacat!

| Moisie explică (pentru NoOneKnow):

Asa ca nu putea veni nimic de la Satan pentru ca Satan era un inger de incredere a lui Dumnezeu si pacat nu exista!