| Dorugar a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii ii numesc pe cei de alte religii ca sunt pagani, pentru ca nici ei nu cred in Dumnezeu ci il au ca Dumnezeu pe Christosul care se recunoaste a fi Stapanul Cheilor Iadului care isi spune singur ca e LUCIFER!
Sa crezi ca Lucifer este Dumnezeul, nu te include in categoria paganilor?

9 răspunsuri:
| Archdaemon a răspuns:

Crestinii sunt prea inchisi la minte, nu trebuie sa spun mai mult.

| Miauti a răspuns:

Pentru ca marea majoritatea nu au o cunostinta fata de alte religi.

De exemplu:
pe un mulsuman il va considea mereu un terrorist satanic.
pe un evrei il va considera un ucigas satanic de Hristos
pe un satanist il va considera satanist modest laughing)
si pe un ateu il va convinge ca dumnezeu exista laughing)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dorugar ar trebui sa inveti sensul cuvantului pagan. Uite iti dau un articol referitor la paganism:http://www.descopera.org/paganismul-in-europa/

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Nu te stradui ca o faci pe degeaba, pentru m-am documentat in DEX inainte de a pune intrebarea! Oricum multumesc pentru sprijin!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Aha voiam sa-ti zic ca cuvantul pagan nu vine din crestinism. Oricum cu placere. Insa nu te mai necaji ca nu vei trezi pe nimenii la realitate. Plus ca faci si o mare eroare si anume: spui ca Isus e Lucifer ei bine nu e. In contextul din apocalipsa se refera la altceva prin Luceafar. In plus cuvantul lucifer are mai multe sensuri si anume: aducatorul de lumina/bariera de lumina/steaua dimineti. Iar in Isaia spune cum ai cazut tu Lucifer. Tradus cum ai cazut tu stea a dimineti.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Asa, si vine Apostolul Petru si in 2 Petru 1.19 si ne confirma intr-o metafora exact ceea ce ai contrazis tu, adica confirma exact afirmatia mea, si anume ca Isus este Luceafarul de dimineata care vine sa=si faca biserica sa pe pamant!
Dar eu imi sustin afirmatia si prin ceea ce recunoaste chiar Isus in Apoc 22.16, si anume ca el este Lucifer/Luceafarul!
Si sa nu uitam Apoc 1.18 in care Isus Christos recunoaste ca este Stapanul cheilor MORTII si ale IADULUI, nu ale vietii si ale raiului!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Bun sa-ti explic care e faza cu asta si anume: Satan/Lucifer este denumit steaua cea cazuta in contextul din Isaia, iar Isus e numit steaua dimineti. Asfel Isus in apoc.22.16 Isus spune ca este Luceafarul/steaua dimineti. Iar in apoc. 1.18 spune ca detine cheile mortii adica are puterea de a invia mortii pricepi. Asta e faza cu acest context. Plus ca sunt multi satanisti care sustin ca au vorbit cu Satan si spun ca El nu e Yesuha.

| Dorugar explică (pentru anonim_4396):

Evident ca povestea din Isaia acea cu Lucifer = Potrivnicu = Diavolul este in contextul legat de Luceafarul= Lucifer care este Christos, adica cel pe care Petru il vesteste ca vine pe pamant sa-si intemeieze biserica sa, Isaia este un proroc si a prorocit exact ce se va intampla adica cum Diavolul va fi aruncat din ceruri direct in Iad, adica exact ce s-a intamplat cu Christos. Realitatea ne arata clar ca Isus nu a inviat pe nimeni, dar la capul fiecarui mort este pusa crucea lui, deci in calitate de stapan al cheilor mortii nu face decit sa deschida oamenilor usa mortii, si apoi sa-i primeasca in "Imparatia" sa care este Iadul, ceea ce confirma din nou atat profetia din Isaia, cat si afirmatiile din Apocalipsa in care Isus este numit Lucifer.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Dorugar):

Esti chiar confuz nu? pai sigur ca nu a inviat pe nimenii conform bibliei inviare va avea loc la a 2 a sa venire pe pamant.