| soimos a întrebat:

Oare din ce cauza crestinii refuza sa accepte invataturile lui Isus ba chiar fac exact inversul a ceea ce cere el!

Iata cum in Biblie in capitolul Matei 6.5 Isus ii invata pe toti oamenii credinciosi SA NU MEARGA la Biserici!, asa cum fac numai fariseii, ci daca doresc sa se roage sa o faca acasa in intimitatea camarutzei lor.

Oare din ce cauza nu asculta crestinii de aceasta invatatura/porunca a lui Isus?
a) Din cauza ca necunoscand Biblia nu stiu de aceasta porunca?
b) Din cauza ca nu dau nici doi bani pe invataturile lui Isus, ci pentru ei mai importante decat poruncile lui Isus sunt minciunile popilor care ii cheama la biserica?

5 răspunsuri:
| Rapplex a răspuns:

A si b

| costis a răspuns:

Vad ca ai ajuns si invatator de credinta pentru crestini. Adica un fel de "popa" al site-urilor. Dupa ce te chinui sa-l murdaresti pe Hristos, acum ai devenit adeptul lui. Hotaraste-te!

| soimos explică (pentru costis):

Eh ...vad ca nu nu stii nimic despre mine si felul in care gandesc, dar vad ca iti place sa discuti despre mine si nu sa raspunzi intrebarilor puse de mine!

Eh, hai sa te lamuresc! Eu fac diferenta intre rabinul/invattorul Isus din Nazaret si Isus Christos!
Isus din Nazareth nu a fost niciodata Christos in timpul vietii sale ci un om care desi era cam sarlatan, totusi era luminat la minte, mult mai luminat decat multi credinciosi de azi!
Iar Christos este (in explicatie mitologica) Diavolul aruncat din ceruri pentru ca s-a razvratit impotriva Tatalui ceresc, care dupa moartea omului Isus i-a patruns in corp ca sa joace "scena invierii" si astfel ca sa isi atraga de partea lui oameni sub pretextul ca Christos=Dumnezeu!
Asta pe scurt!
Mai pe larg gasesti pe forumul meu!

| вèiiiвiii a răspuns:

• Opiniile sunt diferite de la persoana la persoana
ambele raspunsurii sunt intalnit • Multa sanatate!

| qTe a răspuns:

Uite nu sunt credincios, dar cred ca preotii sunt cei mai mincinosi oameni de pe pamant, hoti, tradatori, fara bun simt. Da si necunoscand Biblia! Ei merg la biserica din cauza preotilor care stiu cum sa le vorbeasca sa ii manipuleze.