| Maomau a întrebat:

Oare Dumnezeu este ateu sau este credincios?
Sau El crede numai in el insusi, asa cum fac toti ateii?

Răspuns Câştigător
| ChuckNorris42 a răspuns:

Amin!

26 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E teorie sau intrebare sau raspuns? Ce trebuie sa zic : da, nu, poate sau sa ma abtin sau e raspuns multiplu?

| Maomau explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Este o intrebare simpla

| M25M a răspuns:

Nici una nici alta, Dumnezeu crede in Chuck Norris.

| TheStory a răspuns:

Se spune ca Dumnezeu este atot puternic daca ar crede in ceva mai puternic ca el atunci nu ar mai fi atotputernic.
Daca Dumnezeu este atat de puternic poate sa faca o piatra pe care sa nu poata sa o ridice daca nu atunci nu este cel mai puternic, daca reuseste atunci tot nu este cel mai puternic pentru ca nu a putut sa o ridice.
Dumnezeu nu este ateu dar nici credincios el reprezinta haosul si ordina, iar aceste 2 caractere nu respecta pe nimeni.

| Maomau explică:

Poate nu exista in Ro!
Dar aici in De, Dumnezeu exista sub forma unei societati umane dezvoltate care te mantuieste de orice necaz.
In plus de asta nu uita ca in Biblie scrie clar in Geneza ca Omul a devenit un Dumnezeu, si Isus te invata ca TU (si eu) suntem temple in care locuieste Dumnezeu!
Asa ca nu cred ca contesti ca la voi in Ro nu sunt oameni evoluati la stadiul de "dumnezei"!

| Maomau explică:

Totusi nu poti contesta ca Omul este Creator si ca o societate umana dezvoltata este un Dumnezeu Atotputernic!

| Maomau explică:

Poi ce ai fi vrut sa spun de pasarele din capul tau?
In primul rand crestinii nici nu au un Dumnezeu, ca daca aveau un Dumnezeu al lor le scria ala Biblia si nu ar fi fost nevoiti sa fure Biblia unei alte religii, si doi. religia crestina nu pleaca de la niciun Dumnezeu ci de la o gasca de sarlatani in frunte cu un ucigas!

| Almássy a răspuns (pentru Maomau):

Cum se numeste acel ucigas?happy

| Maomau explică (pentru Almássy):

Cum nu sti cine este ucigasul sfantului Stefan si primul mare prigonitor al celor care il urmau pe rabinul Isus din Nazareth?
Poi este falsul apostol Pavel care a aruncat la gunoi invataturile rabinului Isus ca sa lanseze el o religie noua fara niciun Dumnezeu si chiar in numele celui pe care i-a prigonit!

| Almássy a răspuns:

Dumnezeu crede in tine si in noi toti

| Maomau explică (pentru Almássy):

Dumnezeu crede in mine?
De unde stii asta?
Ti-au soptit-o pasarelele cerului?

| Almássy a răspuns (pentru Maomau):

Dumnezeu crede in noi toti, crede si va crede si el in tine.P.S pasarelele nu soptesc dar daca tu crezi ca pasarile soptesc cred ca crezi ceva mai multehappy

| ComatoseWine a răspuns:

Daca Dumnezeu crede in el insusi nu este ateu pentru ca el crede in Dumnezeu. Daca el nu ar crede in propria existenta ce fel de Dumnezeu a fi? Deci, cu un mic, ciudat silogism, Dumnezeu nu poate fi ateu:d

| Maomau explică (pentru ComatoseWine):

Poi si ateii cred in ei insisi si unii cred ca ei sunt adevarati Dumnezei, fapt confirmat si de Biblie.
Asa ca dupa logica ta nici atei nu sunt atei!

| ComatoseWine a răspuns (pentru Maomau):

Pai dupa ce ai zis tu nu sunt.Un ateu nu crede in Dumnezeu.In aceeasi propozitie ai zis ca ateii cred in ei insisi si ei se cred Dumnezeii.E un paradox.

| Maomau explică (pentru ComatoseWine):

Poi este un paradox real.
Ateii cred doar in ei insisi

| C0nstantin a răspuns:

"Susțin că suntem amândoi atei. Eu doar am cu un zeu mai puțin decât tine. Când vei înțelege de ce tu îi respingi pe toți ceilalți zei, vei înțelege de ce-l resping eu pe al tău." - Stephen F. Roberts

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Ce spui tu este valabil doar in cazul in care NU esti ateu!

| C0nstantin a răspuns (pentru Maomau):

E valabil si pentru cazul in care esti ateu. Ateu nu crezi in nici o divinitate, crestin crezi in dumnezeu... ateul crede cu o divinitate mai putin decat crestinul... ce e asa greu de inteles straight face

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Este o diferenta enorma!
Ateul nu crede in divinitati in timp ce crestinii au chiar 2 Dumnezei Tatal si Fiul ploii!

| C0nstantin a răspuns (pentru Maomau):

Dumnezeu e chiar 3 in 1 ca si Nescafe si nu e nici o diferenta fiindca crestinul crede intr-o singura divinitate de aceea crestinismul este o religie MONOteista nu POLIteista. Iti dai singur cu stangu in dreptul.

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Deci sa inteleg ca fiecare treime, adica 0, 33 din Dumnezeu, crede intr-o alta treime tot asa cum si ness-ul crede in zahar?
Apropo unde zice Dumnezeu ca el este numai o treime dintr0un intreg, adica 0, 33 ca eu nu am gasit asta in Biblie!
Sa fie asta o noua blasemie prin care crestinii il batjocoresc pe Dumnezeul UNIC, adica intreg 100% si nu doar 33%?

| C0nstantin a răspuns (pentru Maomau):

Prin definitie crestinismul este o religie MONOTEISTA. Adica are un singur zeu. Ce asa greu de inteles? si cu asta am terminat polemica. Decat sa mai vorbesti aiurea mai bine sa taci.

| Maomau explică (pentru C0nstantin):

Asa este, il are ca zingur zeu, mai precis semizeu pe Omul Isus din Nazareth!

| Gsix a răspuns:

Maomau sa stii ca unele intrebari chiar nu au raspus, mi-as dori sa iti pot raspunde dar nu stiu...

| Maomau explică (pentru Gsix):

Evident ca nu stii pentru ca nici eu nu stiu!
Dar intrebarea era o provocare la un exercitiu de logica!
In cine sa creada Dumnezeul Dumnezeilor daca nu in El insusi asa ca toti ateii!
In plus de asta ateii care cunosc bine Biblia stiu bine ca in Geneza chiar Dumnezeu cand se refera la oamanii care au mancat din fructul cunoasterii binelui si raului, adica au dobandit CONSTIINTA diferentierii binelui de rau, sunt DUMNEZEI ca El!
Iar Isus rezolva "misterul" in 1 Corinteni 3.16 unde spune clar ca toti oamenii suntem niste Dumnezei pentru ca avem in noi Dumnezeirea...si acest lucru este cat se poate de evident din moment ce vedem ca astazi oamenii prin GENETICA imbunatatesc Creatia Creatorului!