| Inferno a întrebat:

Oare incultura si ignoranta sunt responsabile pentru gandirea crestina a anmitor oameni. Se pare ca in unele cazuri da. Cum explicati comportamentul anumitor crestini ce intra pe domeniul biologiei, fizicii si incep sa le critice fara a avea habar in ce consta ele? Cum va explicati ca anumiti crestini critica fenomenul de formare al Pamantului, dar nu stiu ce inseamna o nebuloasa, nu stiu in ce consta ea, nu stiu cum o nebuloasa poate intra in colaps gravitational si nu stiu cum o nebuloasa (gazele din care este formata)poate intretine reactii de fuziune nucleara, pe scurt nu stiu elementele principalein in intelegerea fenomenului. E ca si cand ai spune ca ecuatia 2+2=4 e gresita, dar tu nu stii ce inseamna semnul "+". Comportamentul asta este absolut jalnic, si va intreb pe voi, crestinii cei normali care au niste cunostinte elementare : Cum puteti sa va lasati "fratii" in halul asta de mizerie?

7 răspunsuri:
| harciog a răspuns:

Nu pot decit sa ma bucur cind vad raspunsuri cit de cit logice si extrem de putine, cind voi sperati un numar de clicuri interminabil la orice intrebare.Mi se face greata de site.

NOname
| NOname a răspuns:

Recent am avut onoarea să port o discuție legată de acest subiect cu o credincioasă foarte cultă și inteligentă, pe care nu pot decât s-o respect, chiar dacă părerile noastre în unele privințe nu coincid.
Cred că o să ți se pară și ție destul de interesantă.

http://www.tpu.ro/......mnezeu-in/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu ca un creştin ROMÂN, nu înţeleg cum am ajuns cu toţii în halul ăsta. Să ajungi să îl acuzi pe unul de incultură şi de prostie, pornind de la o discuţie despre credinţă şi religie eu zic că este prea de tot.

Mie îmi sunt " fraţi " şi creştinii şi ateii, pentru că îmi sunt compatrioţi. Iar dacă ei cred în Dumnezeu sau nu, asta nu mă face să îi detest sau să îi jignesc, aşa cum văd că fac majoritatea utilizatorilor acestui site şi nu numai.

Comportament jalnic aveţi cu toţii... şi creştini şi atei, atunci când vă înjuraţi şi vă jigniţi ca demenţii din cauza credinţei şi a ştiinţei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iaca putem.fiindca ma intereseaza aceste fenomene care sant atat de departe si explicate dupa calcule atat de aleatorii incat nu pot avea credibilitate maxima cum nu-ti pot eu explica si nimeni, decat tot dupa niste calcule, cu o anumita probabilitate ce se intampla cu otelul pe care-l torn eu la 1560 de grade, si ce fenomene se intampla in interiorul lui, decat ata cat a putut patrunde mintea umana.dar ce e in cap si ce e intr-o brama de otel in solidificare la asemenea temperaturi e un nivel de necunoastere care nu e accesibil ochilor, mainilor omului.traiasca matematica.da voi ateii va nasteti cu harta celesta in mana si cu tratate de cosmologie inca din maternitate? ba ce tari santeti.santeti foarte culti, etilisti, blabosolvisti, si unanim concomitenti.bravo.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Aceia fie sunt crestini de fatada fie sunt prea despteptii ca sa priceapa stiinta. Si eu sunt crestin insa accpet stiinta insa nu si teoria bing -bang. Fara suparare Inferno unelemi se par aiurea.Cineva spunea ca Darwin a zis pe patul de moarte ca teoria este gresita. Da o parte din ea este insa daca ne uitam cu atentie in biblie Dumnezeu a zis animalelor sa se inmulteasca pe pamnta deci asta explica hibridarea naturala.Iar in cauzul oamenilor nu sustin teoria.

| TheTigerX a răspuns:

Chiar ca esti un om care suferi de nebagare in seama..eu iti doresc numai bine, atotstiutorule.

| Inferno explică (pentru TheTigerX):

Din contra, de ce naibii nu ma ignorati si pe mine si intrebarile mele daca tot ignoratii stiinta si tot.
Ce e asa greu sa sariti peste intrebarea mea si gata, ca n-am chef sa explic la toti incultii cum o piericica se loveste de alta si formeaza una mai mare.