| CiorbaDeCartofi a întrebat:

Oare lui Dumnezeu ii place sa vada un copil care sufera de cancer cum plange internat la spital sau ii place sa vada un om care tocmai a facut accident de masina cum zbiara de durere ca si-a pierdut un picior? Cum poate Dumnezeu sa permita sa se intample astfel de nenorociri in lume? Eu am ajuns la concluzia ca lui ii place sa ne vada cum suferim pe pamant.Sau oare el nici nu exista?

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Dumnezeu stie totul,deci a predestinat totul, asa ca nu exista liber arbitru, totul este predestinat cu iluzia liberui arbitru, deci dumnezeu se face vinovat de tot ce se intampla, nu asa zis satana pe care tot el l-a creat si stia ce va face, asta aflam din iov unde satana i cere voie lui dumnezeu ce sa faca, deci da e un dumnezeu indiferent, nepasator, daca nu crezi in el iadul vesnic e de tine

suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai ca vine Danutz sa iti explice cum e ok sa sufere copii ca ei nu cred cu adevarat in dumnezeul in care crede el.

| Bizon95 a răspuns:

Pentru ca D-zeu NU are nici o legatura OARECARE cu ce spune religia, adica, ca ar fi iubitor si i-ar iubi pe toti

ci are propriul plan, care e pentru unii muma si pentru altii ciuma

asta e un lucru pe care EU PERSONAL L-AM CONSTATAT, nu l-am citit nicaieri si mi se rupe ce o sa zica pocaitii care or sa ma prinda ca spun asa o "blasfemie"

| FreddieM a răspuns:

Mai conteaza existenta vreunui zeu daca ajungi in situatia asta?

| Yurisa a răspuns:

Ti-ai raspuns singur

| MPersephone a răspuns:

Cu ce e dator Dumnezeu sa opreasca suferinta de pe pamant?
Asta daca exista...

| relian a răspuns (pentru MPersephone):

Cu ce este dator intrebi tu? Pai daca un copil se naste deja leguma,care ar fi scopul nasterii lui? Hai ca inteleg aia cu un adult a avut accident,poate o fi gresit la viata lui si l-a luat Dzeu la el sa aiba mai stiu eu ce planuri.
Dar un nou nascut leguma cu ce anume a gresit? Asta ziceam si eu, doara Dzeu la nascut, ori a permis asta, de ce?
Raspunsul este Pt ca dzeu nu exista, nu vad ce planuri poti avea cun nou nascut leguma, sa fim seriosi.

| MPersephone a răspuns (pentru relian):

Mai citeste o carte, te rog. Limba romana e limba frumoasa.

| relian a răspuns (pentru MPersephone):

Carti ar fi cazul sa citesti tu, pun pariu ca nici pe aia a ta, religioasa nu ai citit macar o fraza din ea laughing

| MPersephone a răspuns (pentru relian):

Eu nu cred in religie, puisor, deci musca-ti limba si poate creierasul va genera ganduri mai productive. Iar de nu, ramai vesnic un infantil si ramai cu credinta ta falsa.

| Cduncfujndf a răspuns:

Nu există Dumnezeu.