| AndraAndrei12 a întrebat:

Oare mai sunt tineri credinciosi, nu doar cu numele de crestin? Uneori ma simt singura de varsta mea ( 18 ani ) care se roaga si merge la biserica ...si stiu ca exista Dumnezeu indiferent de ce imi spuneti, am trecut prin cateva experiente.

Răspuns Câştigător
| AliGab a răspuns:

Ce sa spun?! Te felicit ca tu crezi in Dumnezeu si sa crezi in continuare. Foarte bine daca te duci la biserica in fiecare duminica. Cand eram de varsta ta (poate un pic mai mare) si eu ma simteam cam singura, chiar daca ma duceam la biserica. Tineri credinciosi sunt, si daca dai la vreo facultate o sa constati cu bucurie in suflet ca sunt destul de multi. Exista organizatii de tineri crestini ortodocsi insa isi dezvolta activitatile in orasele mari, pe langa centrele universitare. tot oameni credincioasi vei gasi la actiuni de voluntariat. Din fericire, inca mai sunt oameni credinciosi si frumosi in lumea asta. pentru unii ca ei ne mai tine Dumnezeu pe pamant.

| AndraAndrei12 explică (pentru AliGab):

Multumesc, am de gand sa dsu la facultate

| AliGab a răspuns (pentru AndraAndrei12):

Succes si spor in toate cele bune! Grija mare la erezii.

| AndraAndrei12 explică (pentru AliGab):

Multumesc frumos, la fel?

32 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

99% din populatia romaniei este crestina, deci poporul roman este unu sfant

Răspuns utilizator avertizat
| DeyCj a răspuns:

Sunt.Adepții organizațiilor religioase creștine minoritare, cei ce studiază la teologie(adică au ales să-și spele rațiunea și să se autodoxeze, spre distrugerea integrității lor psihice).
Experiențe de unde reiese că există dumnezeu.
De unde știi tu că de la un așa zis dumnezeu(ce real nu există, ci doar oamenii cred că există) îți provin acele experiențe?
De unde știi tu că nu e rezultatul modului tău de a gândii, conștient sau nu?
De unde știi că dumnezeu există? L-ai văzut? laughing
Sau asta e rezultatul faptului că ai fost învățată de mică de părinți să crezi în dumnezeu?
Și eu așa am fost; învățat și botezat fără acordul meu să cred în ceva ce s-a dovedit a nu exista; comparativ cu știința ocultă, care e real ceva viu există și te face real mai puternic atât psihic cât și spiritual decât un "credincios într-u domnu", care crede eronat că aceste chestii aparțin maleficului, deși NU SUNT malefice.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Este un lucru bun sa crezi in Dumnezeu! Nu ti-ar strica sa pui baza pe propria cunoastere, bazata pe stiinta exemplicativa dovedita si fara putinta de a fi contestata fe fictiunea religioasa

| AndraAndrei12 explică (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Vezi ca nu pot sa ti raspund la mesaj nu stiu dc cauta ma pe Facebook andra alexa daca ai nevoie de ceva

| Steregoi a răspuns:

Sunt tot mai putini. Stiu pe una care nici la 33 ani n-a gasit si e virgina. Cu toate acestea tu s-ar putea sa ai noroc mai mare decat ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Achtung! Achtung! Propaganda der Sekten!
Sectele neo-sataniste ataca din nou! Au impresia cei vanduti americanilor neo-satanisti ca ne pot invata crestinism pe noi romani, care avem stramosi crestinati direct de Sfintii Apostoli! Sfantul Apostol Andrei cel intai-chemat i-a crestinat pe stramosii romanilor! Ortodoxia romaneasca este de la Sfintii Apostoli. Nu primim ratacirile si inselarile diavolesti ale sectantilor neo-satanisti, care nu au habar de Biblie si care i-au falsificat textele!
Eu ma inchin la Sfintele Icoane si la Sfanta Cruce; nicaieri nu interzice Biblia inchinarea la Hristos, sau cinstirea Maicii Sale si a prietenilor si casnicilor lui Dumnezeu care sunt sfintii!
Sectantii neo-satanisti sunt idolatri, fiindca sunt inselati si rataciti, ei nu au dogme dumnezeiesti, nici invatatura ortodoxa.

Răspuns utilizator avertizat
| r3r3r3r3r3r3 a răspuns:

Eu am 14 ani si nu mi-e rusine de credinta mea, dar si pe mine ma ingrijoreaza viitorul, ai vazut si tu, fara tineri credinciosi care sa duca vestea buna a lui Isus mai departe in curand vom disparea

| Turbo223 a răspuns:

Eu cred in Dumnezeu, mai merg si pe la biserica si mentionez ca si eu sunt o tanara/pustoaica.Totusi,recunosc,nu merg foarte des, adica zilnic sau saptamanal, dar in ultimul timp am mers.Am citit Evanghelia dupa Matei, Marcu, Luca si Ioan din Noul Testament, acum am trecut la Faptele Apostolilor.Mereu am crezut in Dumnezeu, dar nu ma prea inchinam Lui, doar stiam de existenta Lui, acum e putin diferit.Mai sunt oameni cu o varsta foarte tanara care sunt ca si tine, dar un numar redus.Majoritatea sunt batranii, cel putin asa am observat.Totusi,ma indoiesc de anumite lucruri spuse de biserica.Adica ideea cu inchinatul la icoane, nu sunt sigura daca sunt sau nu chip cioplit, asa ca eu ma inchin doar cand sunt singura si nu in fata icoanelor.Sau cu ideea ca dupa ce murim mergem in Rai sau Iad, eu din noul testament am inteles ca vom invia, dar atunci cand murim nu mergem in Rai sau Iad direct.Inca incerc sa vad daca e adevarat, dar da, mai sunt tineri care sunt credinciosi nu doar pentru faptul ca si parintii sunt, eu am 14 ani.

| AndraAndrei12 explică (pentru Turbo223):

Mersi, daca nu crezi in unele lucruri, roaga te sa ti arate calea si sa te tina pe drumul asta ca multi se pierd si eu eram printre ei pana sa nu realizez unele lucruri din viata mea

| LOVW a răspuns (pentru Turbo223):

Bună!
Citind răspunsul tău am observat că ai niște nelămuriri și aș vrea să le discutăm cu Biblia.
ICOANELE
Este clar, în Exod 20 v.3-6
Este la mintea cocoșului, chipul cioplit este o sculptură, asemănarea e o încercare de a înfățișa chipul unui sfânt, sau a îngerilor, Dumnezeu ( de sus din cer, jos pe pământ, sau mai jos de pământ ).
Spune să nu le SLUJIM, și să nu ne ÎNCHINĂM lor, clar sunt alți dumnezei = O=IDOLATRIE.
Deuteronom 4 versetul 15-19
Moise le spune poporului că dacă nu vor veghea și dacă își vor face un chip ( icoană ) atât timp cât ei n-au văzut nici un chip când le-a vorbit Domnul se vor numi stricați.
Pavel, în Romani capitolul 1 v 22-25
Oamenii care îl necinstesc pe Domnul s-au fălit înțelepți și au înnebunit, schimbând slava Dumnezeului nemuritor, într-o icoană în care seamănă cu animale, târâtoare și cu omul muritor. Se vede o legătură între aceste versete ( la Deuteronom și Romani )
Deuteronom: sau chipul vreunui dobitoc de pe pământ, sau chipul vreunei păsări care zboară în ceruri,
sau chipul vreunui dobitoc care se târăşte pe pământ, sau chipul vreunui peşte care trăieşte în apele de dedesubtul pământului.
Romani:
şi au schimbat slava Dumnezeului* nemuritor într-o icoană care seamănă cu omul muritor, păsări, dobitoace cu patru picioare şi târâtoare.
Dacă Pavel s-a inspirat de la Moise, atunci icoana din Romani e aceiași cu icoana folosită acum.
RAIUL ȘI IADUL
Acum, dacă cineva moare înainte de venirea lui Iisus a doua oară, merge în Rai sau Iad, depinde de ce a făcut în viața sa.
La Judecata De Apoi, țoți se vor strânge, și din Iad și din Rai.
Vor fi judecați ( cel mai probabil doar cei ce nu L-au primit pe Domnul în viața lor.
Li se vor aminti de viața trăită în păcat, iar ei vor merge în locul pregătit pentru Satan și îngerii lui plus prorocul mincinos.
Link-uri ajutătoare :
https://moldovacrestina.md/mielul-lui-dumnezeu-care-ridica-pacatul-lumii/
https://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-Cuvantul-Dumnezeu.html
https://www.gotquestions.org/Romana/iertarea-Dumnezeu.html
Pacea Domnului!

| Turbo223 a răspuns (pentru LOVW):

Multumesc mult de raspuns!

| milan9 a răspuns (pentru Turbo223):

Vanessa, e pacat sa cazi intr-o atitudine de incrancenare fata de lucrurile pe care deocamdata nu le intelegi...
Spre exemplu, faceai referire la icoane... Ei bine, este un lucru esenţial faptul că ICONELOR li se acordă doar "CINSTIRE" şi "NU ÎNCHINARE" (nu divinizare)! Au doar valoare simbolică şi harică, sunt doar obiecte de cult, tot la fel cum evreii nu se "temeau" de setele de feluri de obiecte de cult adoptatea la recomandarea profeţilor şi chiar a lui Dumnezeu...

Deşi cinstirea sfinţilor sau a obiectelor de cult mai este numită uneori "închinare", aceasta nu e decât o confuzie cauzată de polisemia termenului, foarte gravă sub aspect lingvistic, terminologic. Confuzie explicată probabil prin faptul că acest termen provine din latinescul lat."inclinare" – înclinare.

Ori ştim foarte bine că NE ÎNCLINĂM în sute de moduri diferite, spre a arăta în general politeţea sau respectul, dar nu în toate aceste sute de cazuri divinizăm pe cei din faţa noastră. Astfel, nu ne divinizăm nici părinţii, nici bunicii, nici profesorii, etc…
Nu există nici o "speranţă" pentru cârcotaşi happy de a-L confunda pe Dumnezeu cu creaţia Sa minunată…

| Turbo223 a răspuns (pentru milan9):

Stiu ca sfintilor li se ofera cinstire si am cautat mai multe intrebari si raspunsuri pe acest subiect.Rugaciunile adresate Sfintilor am observat ca e o cinstire cum este in rugaciunea Cuvine-se cu adevarat, adresata Maicii Domnului, doar o cinstesc in acea rugaciune nimic mai mult.Dar de exemplu cand am in fata icoana Mantuitorului Iisus Hristos si ma inchin icoanei deoarece este o infatisare a Domnului, nu este pacat? Adica chiar este nevoie sa fac asta in fata icoanei? Atunci cand oamenii pupa icoanele sau se inchina lor ca Lui Dumnezeu de fapt ei le cinstesc? Este adevarat ca Sfintii sunt cinstiti dar oamenii se inchina icoanelor si cei care se inchina lor spun ca nu se inchina la lemn ci la persoana reprezentata/infatisata pe lemn, asemanata cu Iisus.Eu din porunca a 2-a am dedus ca inchinarea la icoane nu este un lucru bun.Am vazut ca oamenii stau in genunchi in fata icoanelor si se roaga dar intrebarea mea este : este necesar? Doar in fata icoanelor are efect?

| RAY a răspuns (pentru Turbo223):

S.Eu din porunca a 2-a am dedus ca inchinarea la icoane nu este un lucru bun.Am vazut ca oamenii stau in genunchi in fata icoanelor si se roaga dar intrebarea mea este : este necesar? Doar in fata icoanelor are efect?

daca ai citi vechiul testament ai observa ca idoli inseamna a te inchina la alti zeii

| Turbo223 a răspuns (pentru RAY):

Stiu asta, doar ca nu stiu daca inchinarea la icoane este chiar un lucru placut Lui Dumnezeu.

| AndraAndrei12 explică (pentru Turbo223):

Roaga te Lui si iti v a arata calea dar cand o faci fa o cu toata inima, cum poti tu

| Turbo223 a răspuns (pentru AndraAndrei12):

Multumesc,am sa incerc.

| milan9 a răspuns (pentru Turbo223):

Draga Vanessa, scuze pentru intarziere. happy
Referitor la vechea discutie., icoana - are doar rolul de a ne inspira, de a potenta sentimentul prezentei reale a acestor sfinte persoane care exista in mod real (Dumnezeu si sfinti). De ce noi avem albume de familie? Pentru ca ii uitam noi pe parintii nostri? Nu. Ci pentru ca potentializeaza un sentiment al prezentei lor alaturi de noi..., tot la fel si icoanele ne acctualiza scene si nu numai...
Bineinteles ca unii exagereaza atunci cand isi canalizeaza atentia prea mult asupra obiectului... (dar chiar si atunci o fac precum in cazul unei conferinte video - vrea putin dau importanta camerei si microfonului- gandul lor este la existenta reala a lui Dumnezeu)

Si uite... La porunca lui Dumnezeu (!) chiar deasupra Chivotului Legii şi DEASUPRA CELOR ZECE PORUNCI se aflau STATUILE (sau "chipurile cioplite") ale HERUVIMILOR.

Asta ce înseamnă? Că trebuie să renunţăm la confuzie şi să vedem că porunca a II-a a fost dată doar într-un anumit context, un context care a ţinut de O ANUMITĂ RELIGIE (poruncă dată doar evreilor!), contexte care au ţinut de UN ANUMIT timp istoric (dată acum 3800 de ani!).

UNICUL SCOP pentru care a fost data aceasta porunca a fost doar ELIMINAREA CONCURENŢEI (a falselor zeităţi păgâne care Îl concurau pe Dumnezeu), si nicidecum eliminarea obiectelor de cult, din moment ce evreii insisi aveau SUTE de obiecte de cult…

| Turbo223 a răspuns (pentru milan9):

Buna! Icoana este un chip al Mantuitorului...eu sincer nu vad de ce sa cinstim icoanele.Acum,sa presupunem ca ai dreptate si poate chiar ai...dar de ce ar fi nevoie sa aprindem lumanari, sa facem pomana, in biblie unde scrie asta? Porunca a 4 a spunea sa ne cinstim mama si tatal, dar este corect sa cinstim poza lor? De ce in situatia asta ar fi diferit? Sincer, n-am citit Vechiul Testament (decat putin) dar stiam ca acei Heruvimi din aur nu au fost cinstiti(gresesc?).Tu esti ortodox?

| milan9 a răspuns (pentru Turbo223):

Pai tocmai asta e fain... ca nu cinstesti obiectul, icoana, fotografia... Doar le folosim. Le folosim pentru oportunitatea pe care ne-o ofera imaginea in actualizarea unor scene sau in potentarea unui seniment al apropierii, fata de cei din album, fata de cei din istoria mantuirii.
Lumanarile au rol pur simbolic. Nu valoreaza nimic fara rugaciunea ta.

| LOVW a răspuns:

Nu ești singura : )
Mă bucur că în anul 2018, mai sunt tineri care se interesează de Dumnezeu, și slăvit să fie Domnul că sunt mulți.
Îmi plac tinerii ce doresc să ducă o viață neprihănită, creștinii nu sunt doar cei ce merg la biserică sau cei care se roagă, nici măcar botezul nu este convertirea la creștism, deci nu pot spune că sunt foarte foarte mulți creștini adevărați.
Dimpotrivă! Saul ( Pavel înainte de convertire )+(F. Apostolilor cap 9) s-a convertit pe drumul Damascului, când Iisus i s-a arătat și l-a întrebat pe Saul: Saule, Saule, de ce mă prigonești?
Aici se vede că Saul nu avea o relație cu Dumnezeu, era în vrăjmășie cu El, iar Domnul i-a confirmat.
Apoi după ce l-a întrebat pe Domnul ce să facă ( semn că L-a primit pe Domnul ) iar Isus i-a spus ce să facă.
Apoi, după ce a crezut s-a botezat ( Faptele Apostolilor cap 9 v.18 ) primind daruri de la Duhul Sfânt.
Deci, să mergi la Biserică și să te rogi, e doar o viață religiosă, lui Dumnezeu nu-i place aceasta, nu doar aceasta.
Nu mă pot lăuda cu un popor,, creștin,,.
Sunt și tineri cu adevărați creștini dar nu foarte mulți.