| Moisie a întrebat:

Oare nu cumva o religie inventata de oameni fara Dumnezeu, cum este religia crestina, dar nashita de un ucigas ca Pavel, adica o religie bazata pe furtul scripturii si pe interpretarea ei mincinoasa, o religie care rasplateste curvele si ucigasii promitandu-le Raiul si mantuirea, nu cumva o asemenea religie nu poate fi a lui Dumnezeu, ci il are ca Dumnezeu pe Diavol, fapt confirmat si de Biblie in 2 Tesaloniceni 2 : 4?

7 răspunsuri:
| Comunity a răspuns:

Dati foc. Comunity 7. 7

| PancuVictor1994 a răspuns:

Mai Moisie, de ce te iei numai de religia crestina? De ce mereu zici ca religa crestina e cea mai mincinoasa, cea mai rea, ca Biblia e furata si altele? Zi si de alte confesiuni!

| Moisie explică (pentru PancuVictor1994):

Pai daca as vorbi de religia vechilor daci nu ar avea niciun rost pentru ca acea religie nu produce oamenilor si societatii atatea nenorociri cate produce religia crestina care prosteste si indobitoceste oamenii atat de rau incat romanii desi sunt credinciosi in proportie de 95% sunt cel mai inapoiat popor din UE, cel mai hot dar si cel mai imoral tocmai datorita "modelului ortodox" in care chiar popa da tonul la imoralitate si prin exemplul lui personal arata oamenilor ca te pooti cufuri pe l; egea lui Dumnezeu si in acelasi timp sa traiesti bine din nemunca!

| PancuVictor1994 a răspuns (pentru Moisie):

Religia nu are nici o legatura cu ''indobitocirea''oamenilor. Daca poti, da un exemplu de imoralitate si/sau hotie provocata de religia ortodoxa.

| Moisie explică (pentru PancuVictor1994):

Ceee?
Ai impresia ca pot posta aici pe forum zecile milioane de sarlatanii pe care le comite o biserica care nu are Dumnezeu, dar ia zilnic bani de la oameni prosti ca sa intermedieze legatura cu un Dumnezeu pe care nu il are decat sub forma de Domnul Nimeni?
Tu nu vezi dezastrul moral din jurul tau, rod al prostiri oamenilor prin ortodoxie, intr-o lume in care prostia duce la pieire?
Tu nu vezi cum credinciosii ortodocsi se calca in picioare ca animalele doar ca sa; inga o icoana plina de scuipati?
Tu chiar nu vezi catastrofa sociala din jurul tau, mizeria neagra si adormirea oamenilor sau nu esti capabil sa intelegi ca aceasta se datoreaza Modelului Ortodox, care impune solutia egoista care duce la autodistrugere intr-o lume in care progresul si bunastarea se obtin doar prin solutia colectiva?
Trezeste-te ma omule la realitate ca nu mai esti un primitiv din antichitate si realizeaza ca si modelul politic romanesc este doar o alta forma a modelului ortodox in care functionarii la fel ca popii vor sa traiasca ca parazitii intregindusi salarul de parazit numai din invarteli si sarlatanii!
Ce exemplu mai clar vrei decat faptul ca tara ta este cea mai inapoiata din UE, cu un tineret lipsit de viitor pentru ca oamenii sunt prosti, hoti si imorali, desi majoritatea de 95% din populatie este religioasa?

| carolinailiana a răspuns:

E adevarat in Biblie se spune ca intreaga lume zace in puterea celui rau dar sunt multe religii pe lume nu crezi ca una trebuie sa fie cea adevarata?

| Moisie explică (pentru carolinailiana):

Ba da!
De exemplu confucianismul este una adevarata, pentru ca nu este bazata pe credinta ci pe stiinta comportamentului social si a conducerii societatii si nu se inchina la diversi zei imaginari ci aduce un omagiu filozofului si inteleptului Confucius