| GsvMcmxc a întrebat:

Oare nu este religia o inventie politica, o masinarie de condus oamenii? Toate rugaciunile, adorarile, lacrimile nu sunt oare doar un produs al mintii omenesti, a unei minti bolnavicioase, dezamagite, infrante, a unei inimi care are nevoie sa-si inventeze un aparator ceresc? Suntem propriii nostri sclavi, sclavii propriei noastre neputinte.Dumnezeu nu are nici un amestec in aceasta treaba.Exista un singur stapan pe care nu il putem schimba si ii acelasi pentru toti oamenii "Moartea,,.
"Sclavul este un obiect pe care il posezi". Oamenii sunt in posesia acestui "Sistem,, care are la baza fundatiei "Sclavagismul Modern,,.Cu ce te consideri mai bun ca sclavii negri care lucrau pe plantatie? Inchizitia exista, nu eşti tras pe roata fizic, ci esti tras pe roata institutiilor statului, sunt forme moderne de exploatare si de subjugare a oricarei vointe si a oricarui rationament.Aceasta iluzie "tesuta,, a inceput sa devina treptat lumea noastra.Esti un sclav care se crede liber.(cea mai periculoasa forma de sclavie).Te consideri un om liber? Ce te face sa crezi ca esti un om liber?

23 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Om liber, să ce?

| MMihai a răspuns:

După căderea regimurilor de democrație populară ==socialisto -comuniste //, am pierdut aproape totul, dar în schimb, am câștigat „ marea libertate", de a lătra, fără folos, la Lună.

| GsvMcmxc explică (pentru MMihai):

Nu ii nici un secret ca 90% din politicenii actuali fac parte din diferite loje de masoni.Nastase,Mugur Isarescu, Voiculescu etc.Toti fac jocurile acestor oamenii.Singurul politican ''Roman,, care a refuzat sa faca jocurile ''Grupului Bilderberg,, si ''Comisia Trilaterala,, a fost ''nesimtitul,, ala care trebuia sa fie inlaturat printr-o lovitura de stat numit ''Ceausescu,,.Ii singurul om care nu a vandut aceasta tara si s-a impotrivit acestei ''Democratii,,.''Democratia,, nu exista este o iluzie pentru prosti.Omul nu are nici un drept.Nu era o viata prea buna in ''Comunism,, ce ii drept si adevarat.Criminalii perfecti ai fiintei umane sunt speculantii din bursa de valori al statelor.Corporatiile ''Evreiesti,, sunt crima organizata la nivel mondial.Fondatorii sistemului financiar mondial poate controla foarte usor prin intermediul baniilor statele din aceasta ''Democratie,,
http://www.youtube.com/watch?v=CzItLCMx7lQ.Priveste acest documentar cata dreptate avea acest om Ceausescu in fiecare cuvant care il spunea. Dupa ce a fost inlaturat au inceput combinatiile si in Romania.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru GsvMcmxc):

Ce informatii eronate ai. Nu masonii sunt cei care manipuleaza lumea ci illuminati care s-au dezvoltat sub aripa masoneriei, erau o societate secreta intr-o societate secreta. Erau cei mai puternici criminali care isi drogau victimele cu hasis. De aici hassasin apoi asasin happy. S-au format in memoria lui Gallileo Gallilei care a suparat biserica spunand ca nu Pamantul este in centrul universului ci soarele. De atunci si-au propus sa distruga orice urma de credinta in Dumnezeu. Illuminati sunt cei mai puternici oameni de stiinta care neaga orice urma de existenta a divinitatii. Frate, citeste mai mult. Masonii chiar au o regula de aur in respectarea creatorului Universului happy Simbolul lor are un G mare care vine de la GOD happy

| GsvMcmxc explică (pentru PerfectInsanity):

Hai ca ai inteles total gresit si ti-ai facut o parere gresita.Mayer Amschel Rothschild se presupune ca a fost fondatorul ordinului Illuminati. Dinastia de ''Evreii,, sionisti Rothschild au influentat istoria in modul dorit de ei in ultimele secole.Aceasta ''Dinastie,, a fondat sistemul financiar mondial.Corporatiile Evreiesti detin 97% din Mass-Media mondiala prin intermediul a 6 ''Corporatii Evreiesti,,.Dar stii care este cuvantul original iluminatii? Los Alumbrados.Prima oara l-a folosit Ignatius de Loyola pentru denumirea actualilor iezuiti. Data viitoare inainte sa faci afirmatii pune mana pe o carte.Masonii controleaza politica prin Grupul Bilderberg Comisia Trilaterala si Dianstia de ''Evreii,, sionisti Rothschild care prin intermediul sistemului financiar mondial controleaza(Rezerva Federala, Fmi, Bank of England). Masonii cred despre Dumnezeu că este o energie inteligentă şi impersonală, prezentă în universul vizibil.Asta cred ''Masonii,, despre Dumnezeu. Faptul că masonii cred în Marele Arhitect al Universului, este doar o formulă menită să asigure armonie între masonii de diferite credinţe. Într-un templu masonic poate sta alături un musulman cu un creştin fără ca cei doi să se simtă stânjeniţi cu ceva în credinţa lor. Data viitoare incearca sa te informezi mai bine tu cand faci afirmatii.

| PerfectInsanity a răspuns (pentru GsvMcmxc):

laughing ce spui tu acolo e de pe internet. Ei controleaza intr-adevar industria muzicala si internetul si eleviziunea si tot. De ce crezi ca daca sunt o organizatie secreta permite internetului sa posteze informatii despre ei? Serios, lasa net-ul ca aici citesti ce vor ei sa stii.
Masoneria s-a format intr-un bar laughing, fondatorii nu erau evrei, iar banii masonilor li se datoreaza comorilor din templul lui solomon si ale cavalerilor templieri happy care primeau fonduri de la regi inainte sa fie arsi pe rug la ordinul unui rege supus iluminatilor happy. Cei doi stalpi care au fost trazniti cand Papa a intrat in templul lui solomon cu o lumanare aprinsa sunt in templul mason de la Londra.
Ce am citit eu e din Dan Brown, ingeri si demoni si din enciclopedii, nu de pe net, nu te crede destept daca iti petreci timpul pe wikipedia. ia cartile in mana baietas happy

| Silyca a răspuns:

A spune ca esti liber e doar o iluzie, nu mai exista libertatea iar ca sa o cumperi e prea scumpa!

| GsvMcmxc explică (pentru Silyca):

Bine punctat, ai dreptate. Avem nevoie de banii ca sa ne cumparam iluzia de libertate.Intreaga noastra viata este o minciuna.Intreaga lume este o iluzie si nimic nu e ce pare.Nu traim in nici o ''Democratie,,.Nu ai dreptul la propria alegere si nici la exprimare libera.Omul nu are nici un drept.

| WhatheWow a răspuns:

Religia, in special cea crestina e o "curva" care trebuie platita de cei care nu au parte de placeri in alta parte si politicienii se intretin bine cu ea pentru propriile placeri, adica sa intre si ei in rind cu lumea!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fusei internat in spital.azi am iesit.alaltaieri a murit un om in salonul nostru.nu era sclav.nici rob decat al patimilor lui.dar din cate am vazut eu la omul ala, pana a murit, nu pot spune decat ca; fiecare moare singur, si Dumnezeu are un rol important in fenomenul asta.vei crede cand vei vedea asa ceva.si apoi te vei judeca singur pe tine insuti si gandurile tale, in raport cu un OM ca tine si cu faptele celorlalti de pe aproape.pana atunci, ce ai postat nu e decat o insiruire de vorbe.reci si banale.

| GsvMcmxc explică (pentru anonim_4396):

Chiar crezi ca o sa-mi pierd timpul intrand in discutii contradictorii cu persoane de nivelul tau? Iti zic eu, ca am lucruri mai importante de facut decat sa va dau atentie la toti.Esti un prizonier prins intre doua lumi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Discutii contradictorii, la nivelul meu? pai nu poti urca pana aici.de aia am coborat, pana la nivelul tau.am coborat cam mult cu, blegule.dar nu din rautate fiindca ma bucur de prezenta ta si a celorlalti de pe aici.stii? intr-o disputa verbala, adevarul e undeva pe la mijloc.merita o discutie fara sa aducem atingere, convingerilor, religioase ori laice ale altora.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Initial am vrut sa ma "lungesc", dar am apreciat ca greseam.Ramane sa ma conving.Pe scurt:"filozofia" ta este filozofia frustrarii (reale sau inchipuite). Totul brodat pe o parere de autosuficienta.
-

| GsvMcmxc explică (pentru anonim_4396):

Filozofia frustrarii?laughing.De unde ai reusit tu sa deduci acest lucru? Totul este brodat pe o parere de autosuficenta? De unde ai reusit tu sa ajungi la aceste pareri? Elaboreaza putin raspunsul sa vad cum ai reusit tu sa-mi pui aceasta eticheta si dupa o sa discutam mai serios.

| anonim_4396 a răspuns (pentru GsvMcmxc):

Dupa felul in care te referi la relatia individ-societate, dupa felul in care te consideri indrituit sa-i "mangai pe crestet" pe altii, dupa verdictele date si, in general, dupa ce se poate citii din ce spui.

| GsvMcmxc explică (pentru anonim_4396):

Esti genial omule.Nu mai incerca sa gandesti prea mult ca pui etichete gresite. Care ii relatia individ-societate in viziunea ta? Traiesti in ''Democratie,, nu? Trebuie sa mint cat de frumoasa si infloritoare este aceasta societatea? Trebuie sa fiu ipocrit nu? Trebuie sa mint sa ii fac feiricti pe oamenii?

| anonim_4396 a răspuns (pentru GsvMcmxc):

Vezi ca am avut dreptate cand am apreciat ca nu este cazul sa ma "lungesc".Tu cand esti scos de pe "linia" de gandire incepi sa judeci cu patima,specific frustrarii. Avand pareri diferite despre democratie,convetuire sociala,valori umane, fericire, etc., parerile noastre nu se vor intersecta nicioata, deci punem capat dialogului.Ar insemna o pirdere de timp.

| Okami23 a răspuns:

Ai foarte mare dreptate cu religia, mai ales cea crestina, cand mergi la biserica te pune scoti banu' din buzunar ca sa platesti. eu nu cred in biserica, religii, biblie si alte porcarii de manipulat oamenii, cred in Dumnezeu si atat
http://www.google.ro/......tp?/imgres
uite o poza care descrie religia perfect

| GsvMcmxc explică (pentru Okami23):

Sunt de acord cu tine si iti respect ''Credinta in Dumnezeu,,.90% de pe ''TPU,, sunt ''Credinciosi,, falsi la fel ca si ''Religia,, lor.Iti pot da sute de exemple de raspunsuri socante din partea acestor oamenii.O sa-ti doar un exemplu de ''Credincios,, adevarat de pe ''TPU,, sa intelegi despre ce vorbesc.
Prietene, orice pacat savarsit trebuie spovedit. nu te lua dupa danay72 care spune ca trebuie sa ii spunem lui Dumnezeu pacatele nu unui om. In primul rand preotul este apostol al Lui Dumnezeu pe pamant.
O parte dintr-un raspuns dat de un mare ''Credincios,,.Cam asta ii ''Credinta,, lor.Da eu sunt nenorocitul ca am reusit sa-mi pastrez ''Demnitatea,, si sa nu plec capul in fata impostoriilor numiti ''Oamenii lui Dumnezeu,,.

| 1libercugetator1 a răspuns:

Ai dreptate religia =manipulare in masa, suntem sclavi monderni ce putem face asta fara banii nu poti trai

| comandamente a răspuns:

Adevarul te va face liber

| robertasanda a răspuns:

Cum puteti spune asa ceva? Voi nu credeti in Dumnezeu? Oamenii se prostesc din ce in ce mai mult.Rusine sa va fie.Chiar daca sunt un copil de 11 ani nimeni si nimic nu ma va face sa-mi schimb parerea fata de religie si credinta.Cand veti muri cei care nu credeti in Dumnezeu veti fi pedepsiti.

| GsvMcmxc explică (pentru robertasanda):

Rusine sa-mi fie.Ce nenorocit pot sa fiu ca nu vreau sa va mint si eu.Cand minciuna si dezinformarea au ajuns sa fie numite ''Adevaruri,, pentru majoritatea oamenilor, numai este nimic de facut.Nu o sa ma pedepseasca nimeni stai linistita.Da adevarat graiesti copila lui ''Dumnezeu,, ca oamenii se prostesc din ce in ce mai mult.Eu nu ma umilesc mergand la impostorii numiti ''Oamenii lui Dumnezeu,, plecand capul si îngenunchind in fata lor.Asa nu iti dovedesti iubirea ta fata de ''Dumnezeu,, te umilesti.Is un nenorcit ca am reusit sa-mi pastrez ''Demintatea,, Sarutand icoane nu esti ''Crestin,, esti patetic.Nu are rost sa intram in discutii de genul acesta ca nu o sa le intelegi daca ajung mai departe.