| Xondo a întrebat:

Oare nu le dam prea multa libertate de exprimare ateilor? Uitati cum vorbesc despre religie, nu numai in Romania si in toate tarile majoritar crestine, isi bat pur si simplu joc de ea si de Dumnezeu tragand dupa ei foarte multi oameni, dupa cum ne arata statisticile. Oare nu ar trebui sa procedam si noi ca in tarile islamice, unde daca ai zis ceva impotriva lui Allah esti batut sau chiar omorat? Zic ca prea multa libertate strica, ai libertate bine inteles, dar in limita bunului simt, daca ajungi sa iti bati joc si sa ridiculizezi credinta si religia aproapelui tau deja ai depasit o limita si trebuie sa fi pedepsit intr-un fel sau altul, ca daca ne uitam mai bine ateismul este anti-crestin deoarece nu are posibilitatea sa critice si Islamul sau Hinduismul de exemplu, iar daca le-am ingradi si noi aceasta posibilitate in Romania, zic eu ca ateii vor disparea cu timpul sau se vor imputina drastic.

48 răspunsuri:
| Woodenpints91 a răspuns:

Aşa vă vreau,arătaţi-vă dragostea pentru aproape,cum vă învaţă biblia laughing.
În orice caz,întrebarea asta este pusă doar ca să mai agite puţin lumea pe aici,şi de asta-mi place şi mie să-mi bat joc de religie (în special asta creştină),că voi faceţi cel mai uşor spume,când cineva se ia deomnidumnezeul vostru cu care vă lăudaţi că-i cel mai şmecher printre zei.
Oricum ar fi,nimeni nu le poate lua ateilor (şi în general oamenilor cu convingeri religioase diferite) dreptul la replică,deci,dacă vreau să-mi proptesc extremitatile în religia voastră sau să port chiloţi cu o cruce pe ei,în semn de batjocură, am s-o fac, şi nimic nu mă poate opri. bine, puteţi încerca, dacă vă plac paturile de spital şi cârjele.

| คlєxヅ a răspuns (pentru Woodenpints91):

Eu ma mir ca esti om, si ca inca existi, tot nu ai disparut? Banatiar contul sa ti-l baneze!

| shadovv a răspuns:

Libertatea unui om e partea divina din el!

| Inferno a răspuns:

Libertatea excesiva este responsabila pentru situatia deplorabila din Romania.
Mereu cand am fost asupriti de o dictatura si libertatea ne-a fost marginita am pus mana pe casma si am trecut la treaba.

NOname
| NOname a răspuns:

Ești cam tiran așa, de felul tău, nu?
Așa înțelegi tu dragostea față de aproapele tău, toleranța, bunătatea, libertatea...?

Hai să-i omorâm cu pietre pe toți cei care nu-ți împărtășesc convingerile sau să-i băgăm în închisori, să nu mai deschidă gura, vrei? Te-ai simți mai bine? Ai avea un orgasm la nivel cerebral?...

Genială idee! Atâta logică și înțelepciune nu am mai văzut demult...
(Dacă ești troll, ești bun.)

P.S. http://www.tpu.ro/......-o-femeie/
(Vizionează filmul, bătăușule!)

| alexandra2859 a răspuns (pentru NOname):

Sunt de acord cu tine!

| alexandra2859 a răspuns:

Bai tu alta treaba nu ai? daca te gasesc cred ca te omor.cum poti sa ai tupeul asta? ducetiva in p*** mea de crestini adica scuze ca vorbesc asa dar nu puteti voi care ati cauzat cele mai mari dezastre(ati distrus biblioteca din alexandria si multe altele)doar ca sa ramana crestini in piciore sa ne spuneti noua ateilor nimic.ce dezastre am cauzat noi atei ma? mai intai sa bati tu sau sa omori crestini care se dau asa mari si dupa aia atei. exista atatea religi de ce va luati de noi? nicio alta religie nu se ia de atei numai voi asa crestini.de ce?

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra2859 a răspuns (pentru the2k):

Ai dreptate! tu esti ateu?

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra2859 a răspuns (pentru the2k):

Bravo tie fratele meu.atheism for ever.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra2859 a răspuns (pentru the2k):

Bravo tie si eu am fost asa dar de cand am aflat(bine o stiam dinainte dar nu maim dat seama)de biblioteca din alexandria nu stiu parca am innebunit mi-a cazut cerul in cap si de atunci urasc toti crestini.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra2859 a răspuns (pentru the2k):

Nu vreau sa spun ca am innebunit cand am vazut ca crestini astia au ars biblioteca alexandriei si toate lucrurile care erau in ea, intelegi? cand am aflat ca crestini au arso mi-a cazut cerul in cap si de atunci urasc rau de tot crestini.

| alexandra2859 a răspuns (pentru the2k):

Doar faptul ca au ars biblioteca m-a facut sa ii urasc.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra2859 a răspuns (pentru the2k):

laughing))crestini.

Răspuns utilizator avertizat
| alexandra2859 a răspuns:

Cum ramane cu iubesteti aproapele?

Răspuns utilizator avertizat
| DyNo a răspuns (pentru alexandra2859):

Pai sa te lamuresc eu ce inseamna ''aproapele'' pentru crestini, ei care au cauzat cele mai mari dezastre si au bagat omenirea in mai bine de 21 de secole de intuneric, ne sunt datori vanduti. Daca nu erau asa numitii "pacatosi" adica omeni de stiinta atei acum mai umblam probabil in picioarele goale si in zdrente, atei nu au facut nici un rau omenirii terrane, din contra... Revenind, pentru crestini "aproapele'' inseamna acel om care le impartaseste ideile, adica un alt crestin, tu care cred ca esti atee, pe tine nu te considera "aproapele" lor, dovada o ai in intrebarea lui Xondo, la care noi raspundem chiar acum. Iauzi, ne-ar omori cu pietre daca ar putea.

| DyNo a răspuns (pentru the2k):

Adica paginile despre care vorbesti tu au devenit apocrife, nu?

| alexandra2859 a răspuns (pentru DyNo):

Daaa ai mare dreptate in tot ce zici, crestini numai rau stiu sa faca.esti ateu?

| DyNo a răspuns (pentru alexandra2859):

Sunt liber cugetator.

| alexandra2859 a răspuns (pentru DyNo):

Bravo tie.

| danay72 a răspuns:

Daca Dumnezeu nu impune nimanui, cu atat mai putin avem noi acest drept.Fiecare este responsabil pentru faptele sale.Galateni6:7,8

| Mădă0611 a răspuns:

"daca ajungi sa iti bati joc si sa ridiculizezi credinta si religia aproapelui tau deja ai depasit o limita si trebuie sa fi pedepsit intr-un fel sau altul", eu nu cred in prietenii vostri imaginari, v-as impusca pe toti care incercati sa va impuneti... ideile "geniale", na, mai vrei libertate?

| WhatheWow a răspuns:

Ma intreb cine vorbeste prin tine dragule, Dumnezeu sau Diavolul. Libertatea de exprimare e un drep cistigat si nu cred ca o sa reusesti tu sa-l ingradesti. Pe de alta parte ar trebui, ca si crestin sa te gindesti ca Dumnezeu va pune credinta la incercare iar daca sint crestini care au renuntat la Dumnezeu e petru ca nu au avut credinta adevarata. Poti sa-i mai lasi pe atei putin si sa incepeti cu Satanistii, apoi cu Islamistii, cu Budistii, cu Catolicii, cu " Pocaitii " iar cind ve-ti ramine numai voi Ortodocsii si nu se va mai converti nici un ateu la religie, numarati-va si atunci se poate sa ramii surprins. Focul Iadului fie cu tine "credinciosule ", amin!

| mixxjim a răspuns:

Parerea mea este ca aici este de fapt o problema de educatie pur si simplu, fara prea mare legatura cu credinta sau religia. daca oamenii ar fi educati, ar avea acel bun simt si acei "7 ani de-acasa" ar sti sa accepte ca oamenii au dreptul sa creada ce vor, in cine vor, cum vor, ca sufletul fiecaruia are dreptul sa-si gaseasca alinarea in ce si cine poate si fiecare ar sta linistit in banca lui si si-ar vedea de treaba linistit fara sa tina mortis sa-i demonstreze celui de alaturi ca greseste, oricate argumente ar avea. oare medicul opereaza intr-un fel un ateu si in alt fel un credincios? sper din tot sufletul ca nu, dar el are educatia si bunul simt sa nu tina cont de asta si sa lase fiecaruia libertatea de a alege in ce vrea sa creada sau nu si bunul simt de a nu tine cont de asta. atat timp cat mie un ateu sau un credincios nu-mi da in cap si nu ma jigneste de ce ar trebui sa ma intereseze ce e in sufletul lui? deci educatia ar trebui cumva reanalizata, dar ma tem ca disparitia ei e un proces ireversibil... sa fim sanatosi cu totii!

| Alphawolf a răspuns:

Daca vrei sa ajungi in "Rai" trebuie sa suporti si asta.
Daca este sa gandim logic, Dumnezeu este vina, ca el la creat pe Satan si i-a dat libertatea de a intra in atei, insa aici intervine MINUNEA - nu ateii au nevoie de exorcizari ci crestinii.
Apoi, "cuvantul Lui" este interpretat la infinit(dupa cum vrea muschii fanaticilor), creand haos in lume si turme de spalati pe creiere. Vina ateilor este ca ei mai si gandesc, fara a lua de bun orice le toarna alti!?

| Miauti a răspuns:

Si ce ai dori sa faceti doriti sa ne ardeti pe rug in numele lui Dumnezeu.

parca in biblie exista un fragment intresant

Judeca-te pe tine insuti inainte de-ai judeca pe altii.

| DyNo a răspuns:

Uite ce crestin ''milostiv''. Mi s-a pus o intrebare in zilele trecute: ''De ce ai o parere asa dura despre crestini?''
Uite d-asta... Parca aveam libertate, asa spune pana si cartea pe care se bazeaza religia ta si pe care tu nu ai citit-o ( Biblia ). Care-i problema ta? As putea pune si eu aceeasi intrebare: ''Nu le dam prea multa libertate crestinilor?'' - doar fac propaganda la greu, in realitate nu stiu cat de multi atei o sa gasesti. Du-te frate in tarile islamice daca vrei...
Uite un crestin adevarat, ''milostiv'', bravo d-le Xando, mi-ai confirmat inca odata ceea ce stiam deja.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Xondo? este scris, ca se va intampla tocmai invers.ma tem ca adevarata credinta va fi prigonita pana la disparitia dragostei de pe pamant,caia ce coincide cu sfarsitul starii de lucruri existente. marea prigoana se va face in numele unor libertati a patimilor celor inrobitoare a trupului si sufletului, in numele gandirii omenesti si a marei intelepciuni omenesti care e nebunie curata in fata creatorului nostru.iar in faza aceasta, un adevarat ganditor in fata acestor nebuni, va parea el nebunul, in fata acestor intelepti lumesti.cred ca-ti dai seama si singur.ce sansa ar avea o mana de oameni in fata unei lumi nebune? condusa de impotrivitorii Domnului? dar cine e tare va scapa cu sufletul curat.si se va vadi atunci cine si ce caracter are.

Răspuns utilizator avertizat
| Ionait a răspuns:

Dar, oare nu le dam prea multa libertate de exprimare fanaticilor religiosi? Uitati cum vorbesc despre cei care nu cred in religie, nu numai in Romania si in toate tarile majoritar crestine, isi bat pur si simplu joc libera exprimare a oamenilor tragand dupa ei foarte multi oameni, dupa cum ne arata statisticile.

Voi nu faceti acelasi lucru? Nu va bateti joc de cei care nu cred in ceea ce credeti voi?

Acum ce ai vrea? Ca ateii sa fie crucificati? Ai auzit de drepturile omului? Voi nu va bateti joc de atei? Vedeti gunoiul din curtea altor dar nu si pe cel din curtea voastra.

Faceti-va oameni buni o tara a voastra si gata. Nu va bateti joc de cei ce nu sunt de acord cu voi.

| Allrc24Orthodox a răspuns (pentru Ionait):

O tara a noastra...laughing Romania este o taracrestin ortodoca nu ateista. pe principiul vine unstrain in casa la tine si daca nu iti convine de el poti pleca. Romania e crestina de 2000 de ani.

| Ionait a răspuns (pentru Allrc24Orthodox):

Pe principiul vine un strain la tine in casa... Ce te-au invatat parintii acasa? Nu fi necioplit cu acel strain. Cel putin pe mine asta m-au invatat.

Si de cand e Romania "casa crestinismului"? Nu Israel e tara unde a inceput aceasta religie? Crestinismul e in chirie la noi. Cam asa iese.

Stramosii nostri erau politeisti. Cel mai important zeu pentru daci era Zamolxis iar pentru romani era Jupiter. Daca vrei iti pot enumera si restul de zeitati in care credeau romanii si dacii.

Data viitoare fii mai atent la tastatura ca ai cam mancat din litere.

Răspuns utilizator avertizat
| Pitzipoanca a răspuns:

Daca ai fi asa bun crestin, nu ti-ar pasa ce spun ateii. Apropo de treaba asta, cineva (am uitat cine) spunea (traducere din limba engleza): "Religia e ca si penisul. E ok sa ai unul si, eventual sa te lauzi cu el, dar nu e ok sa-l fluturi prin fata mea, sau sa-l vari copiiilor mei pe gat.". Eu nu sunt atee, deci degeaba sariti. Fiecare are libertatea sa fie ce vrea si sa se exprime cum vrea, cat timp libertatea sa nu imi incalca mie libertatea.

| rocco09 a răspuns:

Un crestinism impus cu forta sau restictiile e mai rau decat un ateism democrat

| rocco09 a răspuns:

Si dac se vor imputina si se vor largi randurile "crestinilor" patrioti care nu au pic de moralitate in ei vezi a fi o actiune buna? Mai apoi cred ca Dumnezeu se supara mai rau pe un crestin care nu e deloc crestin decat pe un ateu care i-L renega!
De ce crezi ca s-au inmultit? Tocmai pentru ca noi nu mai suntem adevarati crestini cum ne numim!

| Pufuletica98 a răspuns:

Ai dreptate! Trebuie sa aducem religia mai aproape de lume si mai ales de copii altfel la Judecata de Apoi diavolul va lua prea multe suflete! Trebuie sa ne rugam la Dumnezeu sa ne ajute.

PSbig grinaca ateii vor sa raspunda la raspunsul meu ii rog s-o faca fara sa jigneasca. Daca ei nu stiu sa vorbeasca fara sa-L jigneasca pe Dumnezeu mai bine duceti-va la categoria gastronomie!

| Pitzipoanca a răspuns (pentru Pufuletica98):

Te crezi Dumneazeu? Eu stiam ca exista "sindromul Napoleon", dar...

| AlexanderHamilton a răspuns (pentru Pufuletica98):

Satana nu ia suflete. Citeste-ti propria biblie. Satana ai putea zice ca este detinutul "VIP" din iad.

| TrafalgarLawDăFărst a răspuns:

Nimeni din lume nu are dreptul sa judece o alta persoana fie el/ea crestina sau emo sau satamisa noi trebuie sa aparam ceea ce iubim si sunt de acord nu ar mai trebui sa isi bata aia toata ziua crenvustiu de noi, da ce sa si faci ca asa e in caracterul omenesc cand nu esti de acord cu cineva incepi sa il urasti si dupa aceea se vede rezultatul in zilele noastre!
Ar trebui ca nimeni sa nu se mai bage peste credinta noastra si sa isi vada de pacatele lor!

| AlexanderHamilton a răspuns:

"Prea multa libera exprimare pentru Atei", tie chiar nu iti e rusine cand scoti asemenea prostii pe gura? "De ce sa nu facem ca in tarile Islamice sa dam cu pietre" gandirea asta de animal prost arata de ce ateii au nevoie de chiar mai multa libera exprima, iar voi cre(s)tinii nu. Ateii nu sunt impotriva nimanui, creier de aluna, ei nu cred in nici o zeitate, atat. Scopul lor nu e de a se lua de alte religii, dar in cazul tau mi-ar face placere sa te bat cu pietre, la fel cum ai sugerat tu. Si chiar invers se va intampla, ateismul va creste ( din fericire ) iar idiotii ca tine care aleg sa creada intr-o zeitate pentru a putea iubi sau religia este scopul lor de a trai vor muri.

| mosc a răspuns:

Voi eternii persecutati vreti sa va apucati de persecutii? Ma poate asa nu o sa va mai aud cum va victimizati. Fie diavolu va persecuta, ba oamenii, ba pasarile se gainateaza pe voi pentru ca sunteti crestini(bine inteles dracu le pune), macar dupa ce o sa incepeti cu rastignirea necredinciosilor o sa avem crestere economica din turism, iar voi nu o sa mai fiti persecutati decat de dracu si de comunitatea internationala(dar aia sunt masoni, aia sunt ai diavolului, aia nu conteaza).
Ma pentru schizofrenici avem spitale, dar voi nu vreti sa le folositi si perseverati in schizofrenie, normal ca singura alternativa ramene ridiculizarea schizofrenicilor cu un grad mic de retard.
Masonii si diavolu care este in mine m-au pus sa spun asta, sunt posedat, deci nu ma judecati pe mine judecatil pe diavol si nu aveti decat sa vorbiti cu el la Sapoca.