| aabaaab3278 a întrebat:

Oare numai in Romania ateii isi bat joc de credinciosi si de tot ce apartine de religie? A, si inca ceva, vad pe aici numai critici legate de crestinism, ce e cu voi de nu criticati islamul, iudaismul, budismul, hinduismul, jainismul, zoroastrismul, etc?

22 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Sa critici islamismul pe TPU e ca si cand ai discuta cu un stalp de iluminat despre teoria relativitatii a lui Einstein.

Zero feedback.

| mODIN a răspuns:

Ne luam doar de crestinism pentru ca celelalte religii nu ne afecteaza in nici un fel. Nu avem mai multe moschee decat spitale si scoli, deci cu ce ma deranjeaza pe mine islamul?

| RAY a răspuns:

Adica daca contrazici pe cineva isi bati joc de el?

| Holiday a răspuns:

In general credinciosii isi bat singuri joc de ei prin afirmatiile facute. Nu trebuie decat intaratati putin. Asta e valabil pentru toti, indiferent de religie, dar cum pe aici sunt majoritatea crestini, e normal ca ei sa fie cei care se fac de ras cel mai des.

| sublime89 a răspuns:

Chiar nu cred ca traim intr-o tara in care crestinii sa inceapa sa se victimizeze, cand ei reprezinta peste 90% din populatie. Asta nu e o tara in care vocea ateilor sa fie auzita. Ei sunt "underground" in Romania. Situatia e chiar pe dos, si anume crestinii sunt cei care isi bat joc de ateii aia putini care au curajul sa apara. Uita-te doar la Remus Cernea cate amenintari si injurii a avut de suportat de cand a intrat in politica, si el nici macar nu se identifica ca ateu, ci doar ca un fel de liber cugetator. Asa ca nu cred ca sunt crestinii in masura sa se planga de ceva, deocamdata.

Dar criticam toate religiile, nu doar crestinismul. Poate n-ai citit prea multe raspunsuri pe aici pe TPU. Doar ca majoritatea discutiilor se invart in jurul credintei crestine, pentru ca traim intr-o tara majoritar crestina, si pe aici site intra foarte multi crestini. Noi ateii avem multe in comun cu crestinii, chiar daca voi nu va dati seama. Noi nu credem in niciun zeu, pe cand voi respingeti toti zeii in afara de unul. Deci sunteti si voi atei in ceea ce priveste 99% dintre zeii inventati de om. Motivul pentru care credeti in zeul in care credeti se datoreaza simplului fapt ca s-a nimerit sa va nasteti intr-o tara crestina. Tin sa te anunt ca asta nu e deloc un motiv foarte bun. Noi ateii ne dam seama ca locul in care ne nastem nu ar trebui sa ne influenteze credintele, deci abordam subiectul religiilor cu mult mai multa obiectivitate si ratiune, si astfel ne-am dat seama ca nicio religie nu iese in evidenta cu nimic semnificativ fata de alta. Niciuna nu are dovezi pentru zeul sau zeii pe care-i propune.

| Alcyon a răspuns:

Se iau de crestini, fiindca pe site sunt multi useri crestini si prin urmare au cu cine sa se certe. Nu e amuzant sa vorbesti de unul singur.
Nu toti ateii sunt atat de agresivi ca cei de pe TPU. Aici s-a format un soi de gasca... si stii cum e, cand oamenii sunt in gasca, predomina spiritul de haita.

| suffarstar a răspuns:

Se numeste ironie. Personal n-am nimic cu nicio confesiune, ma dispera doar aia incapatanati si aroganti.

| Dorugar a răspuns:

In toata lumea asta cei destepti isi bat joc de prosti, asa este regula generala, mai grav este ca nu numai ca-si bat joc de ei, dar si profita de pe urma prostiei lor, asa cum vedem cazul genetalizat si in Romania in care prostii il mituiesc si daruiesc pe preot ca sa intermedieze ceva cu Supranaturalul Domn Nimeni de Niciunde

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citez Ion Luca Caragiale din cronicile : '' Dece mi-ati luat maseaua(credinta) Dece mi-ati adus la cunostinta toate ipotezele voastre de care n-am nevoie? Da-ti-mi-o inapoi dati-mi maseaua(credinta) inapoi! " Problema e ca societatea in pofida faptului ca suntem crestini se abat de la credinta si se duc in directia realismului care de fapt este o iluzie proasta a religiei deoarece cum a spus Proful meu de fizica tot a fost creat de Dumnezeu chiar si toate legile fizicii. Einestein i-a demonstrat profesorului sau de filosofie care era ateu in trei miscari ca Dumnezeu exista si proful a ramas socat. Iata care e problema, ca oamenii nu vad lumina ei l-au dat afara pe Dumnezeu din sufletele lor. Asta nu inseamna ca eu nu cred in legile fizicii si toate astea invat foarte bine toate compartimentele la scoala si pe parcursul anilor mi-am dat seama ca tot a fost creat de Dumnezeu.

| Holiday a răspuns (pentru anonim_4396):

"Einestein i-a demonstrat profesorului sau de filosofie care era ateu in trei miscari ca Dumnezeu exista si proful a ramas socat."

Nu va mai luati dupa snoava aia inventata, acea discutie vehiculata pe site-urile religioase n-a existat niciodata.Mai mult Einstein, era mai degraba ateu, si asta din spusele lui concrete, nu din povesti stupide inventate de unii.

"Cuvântul "Dumnezeu" nu reprezintă pentru mine nimic mai mult decât expresia şi rezultatul slăbiciunii umane, iar Biblia o colecţie de legende onorabile, dar primitive şi destul de infantile. Nicio interpretare, oricât ar fi ea de subtilă, nu poate schimba asta. Consider că religia evreiască, la fel ca toate celelalte religii, reprezintă o încarnare a celor mai puerile superstiţii."

Dar asa se intampla cand ajungi sa iti iei informati de pe site-uri sau din scrieri religioase, ajungi sa crezi tot felul de minciuni...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Holiday):

Sunt liber sa cred ce vreau. Si nu ai de unde sa stii daca Dumnezeu exista sau nu la fel cum nu ai de unde sa stii daca dialogul ala a fost real sau nu. Dar faptul ca Einsein a fost credincios ramine consoidat istoric.

| relian a răspuns (pentru anonim_4396):

Einstein a fost ateu 100%. Toti marii descoperitori ai omenirii au fost atei, chiar si cei care aveau titlul de crestini. Daca ai fi citit ai fi vazut ce se intimpla in cazul in care cineva voia sa demonstreze ceva-Copernic, Galileo etc.Deci acesti oameni pentru a-si face studiile, pentru a arata realitatea au fost nevoiti, deci nevoiti, adica cum se spune sau facut frate cu dracu sa treaca puntea.Altfel ei nu ar fi putut sa arate, sa faca nimic pentru ca ar fi fost eliminati de religie, de cei care credeau in religie.Ca urmare nu mai bateti tobele ca nu stiu X sau Y era sau este crestin.Chiar sin zilele noastre daca cumva unde lucri sef este unu credincios poti avea probleme si sa ajungi undeva pe dinafara.Istoric vorbin Einstein n-a fost credincios niciodata, istoric cum spui tu.Altii da au fost considerati religiosi dar ei personal nu erau deloc, doar spunhneau asta sa poata sa isi faca treburile.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Einestein i-a demonstrat profesorului sau de filosofie"... fail. Iti sugerez sa-ti verifici sursele cu atentie. Acea discutie nu a avut loc. Ba mai mult de atat, contine destul de multe erori pe care Einstein si un asemenea profesor nu le-ar fi facut.

"Sunt liber sa cred ce vreau"... sigur, dar realitatea nu functioneaza asa. Daca ar fi functionat, la scoala toti ciumpalacii ar fi avut 10.

X - 2+2=?
Y - 234979876286 ca asa vreau eu sa cred.
X - Perfect, ai un 10.

"nu ai de unde sa stii daca Dumnezeu exista sau nu"... ba da, ai de unde.

1 - Daca exista, avand in vedere ca este atotorice, isi poate demonstra existenta foarte usor. Spre exemplu, sa se arate tuturor oamenilor in acelasi timp sub forma unui om inalt de 3km care sa leviteze si sa tina in maini un soare si o gaura neagra si sa se lase filmat. Vezi ce usor e? Nu uita de atributele acelui zeu cand mai afirmi ca nu avem de unde stii daca exista sau nu.
2 - Daca nu exista, iar poate fi demonstrat. Atributele sale ajuta la a "demonstra" ca nu exista. Un zeu atotorice, bun, iubitor, drept, etc NU e compatibil nu realitatea aceasta. Prezenta raului nu e compatibila cu un asemenea zeu iar pentru crestinism, existenta raului reprezinta o problema din cauza (sau datorita) atributelor pe care fix crestinii le ofera acelui zeu.

Deci compara : un zeu atotorice incompatibil cu realitatea vs un zeu atotorice pentru care nu exista nici o dovada

"Einsein a fost credincios"... dar din pacate pentru tine, Einstein nu era crestin deci partea cu "credincios" nu te ajuta cu nimic.

| Jardelin a răspuns (pentru relian):

Bati campii! Cam trei sferturi dintre castigatorii Premiului Nobel sunt crestini declarati. Plus o mare multime dintre omanenii de stiinta de-a lungul veacurilor.

Ca imi demonstrezi ca nu vorbesti aiurea furnizezaza niste surse care sa sustina afirmatiile tale.

| Dandanache a răspuns (pentru anonim_4396):

Are dreptate. Si e usor sa afli daca dialogul a avut loc sau nu. Unele din site-urile pe care apare dialogul indica si "sursa". Prin verificare, vei descoperi ca sursa nu a existat si nu exista nicio alta sursa anterioara anilor 2000 care sa inglobeze dialogul respectiv.

| aabaaab3278 explică (pentru relian):

Eu nu prea cred ca Einstein a fost ateu.„Mă interesează ce gândește Dumnezeu. Restul sunt detalii." — Albert Einstein

| relian a răspuns (pentru aabaaab3278):

Ca nu crezi tu asta e alta poveste, iar ce aduci in discutie poate fi exact ca si o discutie aici intre noi, deci daca cineva vine poate sa ia ceva dintr-un context si sa arate ca un ateu, sau necredincios este de fapt credincios, deci chestia este subiectiva.Nu stau sa caut acum, dar am inteles ca Einstein a declarat ca el nu crede in dzeu, exact ca si astlantul englezu cum il mai cheama care la fel a spus ca dzeu nu exista.Bine acum daca stai si cauti prin declaratiile lui, sau discutii o sa poti extrage si de la el chestii cum ca ar fi credincios.Eu de ex daca nu cred i dzeu in unele discutii cu crestinii ma raportez lor, adica ducem o discutie ca si cum eu as fi acceptat asta, pentru ca nu ai cum sa faci o discutie pe tema asta.Deci totul este DACA AR FI, sau IPOTETITC VORBIND spun eu si incepem o discutie, eu vorbind ca si cum as fi credincios.Deci ceva de genul asta ar fi putut discuta si Einstein cu mai stiu eu cine si altii au scos din acel contex ce au dorit sa arate uite ca nu e adevarat bla bla.Adevarul este doar cel in care i se pune clar intrebarea crezi sau nu in dzeu iar el raspunde da ori ba.Mai clar de atit nu se poate, iar restul dicutiilor nu-s relevante sub nici un aspect.Deci Einstein din cate citisem a declar ca el nu crede in dzeu.Una este o declaratie, alta sint discutii pe tema religiei ori cu religiosi, caz in care trebuie sa te situiezi cumva pe o pozitie cit mai egala sa poti duce acea discutie, altfel discutia nua r putea avea loc.Eu citesc ceva din biblie stiu sigur ca nu-s credincios, dar vin aici si intreb -de ce Moise a facut nu stiu ce chestie? Deci cineva necunoscind cum sint eu declarat, ce concluzie va trage? Ca sint crestin.Deci nimic adevarat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"nu criticati islamul, iudaismul, budismul, hinduismul, jainismul, zoroastrismul, etc?"... eu le-am criticat in trecut si am pus intrebari legate de diverse alte religii. Majoritatea crestinilor de pe TPU habar n-au de propria lor religie, ce te face sa crezi ca o sa primesc raspunsuri daca intreb de alte religii? Pe TPU, persoane care tin de alte religii gen cele mentionate de tine sunt aproape inexistente. Am vazut o singura data o postare ce tinea de islam.

Crezi ca are rost sa pun intrebari legate de alte religii cand cei de pe TPU o ard gen "doar zeul meu exista, restul sunt inventii" sau "n-am dovezi dar eu stiu 100% ca zeul meu exista"?

De ce nu vezi mai multe postari legate de alte religii? Pai e simplu, pentru ca nu are cine sa-ti raspunda. Crestinii fiind cei mai multi o sa lase doar raspunsuri bazate pe favoritism.

Sa raspunda un crestin care habar n-are de propria religie la intrebari ce tin de alte religii cu favoritisme si ignoranta mi se pare absurd.

Persoanele capabile sa raspunda la intrebari legate de "religie" sunt aproape inexistente pe TPU motiv pentru care eu cel putin ma axez pe religia majoritara de aici, adica crestinismul.

| BogdantheDreamer a răspuns:

Ateii isi bat joc de credinciosi si de religie? happy. Unde ca eu nu vad!
Serios! Majoritatea userilor TPU ce se considera "atei", sunt persoane care pur si simplu au un hobby de a intra
in polemici pe teme religioase. Vei vedea ca atitudinea lor este sfidatoare, se cred superiori fata de restul si CRED ca ei detin adevarul.

In lipsa argumentelor apare frustrarea :
Iti vor face observatii gramaticale si de exprimare.Vor ironiza subiectul dezbatut cu un comic de limbaj jalnic.

Intr-un final consider ca isi bat joc doar de timpul lor, timp in care ar putea fi utili pentru societate sau pentru comunitatea TPU ce are ca scop rezolvarea intrebarilor, nicidecum izbucnirea unor Cruciade.

O seara faina!

| Pinocchio a răspuns:

Nu doar aici, numai ca in Romania predomina crestinismul.

| aabaaab3278 explică (pentru Pinocchio):

Si esti ateu numai pentru religia crestina?

| Pinocchio a răspuns (pentru aabaaab3278):

In general sunt ateu, daca asta te incalzeste cu ceva.