| Astaroth a întrebat:

Observ ca aceasta noua categorie este o caterinca totala, o batalie fara de sfarsit, intre credinciosi si atei, fara invingatori sau invinsi.Atatea intrebari, majoritatea stupide la care nu vom gasi raspunsuri niciodata.Nu inteleg de ce va framantati atat? Am vazut destul de multe intrebari, curiozitati, filozofii, dezbateri venind de la atei despre existenta si non-existenta lui Dumnezeu.Pareti foarte interesati de acesta, mereu cautati raspunsuri si explicatii pentru ca sunteti debusolati, nu stiti cine suntem, cine ne-a creat si "plantat"pe acest pamant, de fapt nimeni nu stie, nu exista o singura teorie exacta si precisa.Pe de alta parte, la fel de penibili mi se par acei credinciosi inraiti, turbati, fanatici si indoctrinati care iti impun sa mergi frecvent la biserica, sa te abtii de la micile placeri ale vietii cand de fapt " Dumnezeu a facut sexul, biserica l-a interzis"si alte multe interziceri si aberatii de genu.Cuvintele lui Iisus la care ar trebui sa luati aminte:"Imparatia lui Dumnezeu este inauntrul tau, in tine si in tot ceea ce esti.Nu in cladiri de lemn si piatra. Sparge o bucata de lemn si voi fi acolo, ridica o piatra si ma vei gasi."

10 răspunsuri:
| FucktheSystem a răspuns:

Dude, ateii nu-s frustrați dar cum te-ai simții tu creștin fiind ( bănuiesc) să-ți bage cineva ateismul pe gât, să-ți predea în școli că e bien să fi ateu?
Oricum dacă tu n-ai curiozități și te limitezi doar la ce ști până acum nu cred că alții care sunt mai curioși de fel fiind ei atei sau credincioși îți sunt inferiori ci chiar aș zice că sunt superiori.
Adică un om curios descoperă din ce în ce mai multe și devine din ce în ce mai bine informat pe un anumit subiect, ce-i rău în asta?

| FucktheSystem a răspuns:

@BloodySpirit pai certurile sunt cauzate de diferențele de opinii, cât timp sunt argumentate eu nu văd nimic rău în certurile ălea.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Daca batalia s-ar da intre credinciosi si atei, ar fi o batalie...civilizata, care ar respecta Conventia de la Geneva.
Din pacate, batalia se da intre bigoti si pocaiti pe de-o parte si atei si agnostici de cealalta. Din pacate, cu bigotii si cu pocaitii nu prea te poti lupta, ca au mintea odihnita.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@SaintOcea: Nu inteleg de ce te-ai ofuscat asa de rau! Te incadrezi cumva in vreuna dintre categoriile pe care le-am amintit eu? Esti pocait, sau esti bigot? Asta, asa... ca sa stiu si eu de unde furia asta.

Răspuns utilizator avertizat
| Zazu a răspuns:

Greseala bisericii este ca nu stie sa se vanda bine.Greseala laicilor este ca nu stiu sa ajunga la un acord social.Amandoua partile au greselile lor de neconceput.Biserica este "misogina" prin natura ei. Evolutiv, biserica ar trebui sa se adapteze realitatii.Sa respecte femeia si rangul ei in societate(Papa exista, Mama nu!)Incepand cu prezervativul si pastilele anticonceptive(nu vorbesc de avort, pentru ca si din punct de vedere juridic avortul este interzis in anumite conditii). Lucrurile bazice sunt ghidate dupa canoane primitive.
Ateii si agnosticii cred ca moralitatea nu face partea din viata lor.Multi confunda moralitatea cu etica, si invers.Totii ateii pe care ii cunosc au o parte, cat de mica, de moralitate in sufletul lor.Mustrari de constiinta pe care de fapt le numesc etica.
In sistemul "social-media" toti stim sa aruncam cu piatra, atei, religiosi sau agnostici.Pe strada si acasa nu prea se intampla lucru asta, pentru ca ne place sa convietuim oarecum in liniste.Intr-un mediu virtual(social-media)lucrurile sunt foarte strans legate de o anumita categorie, hai sa-i spunem patologica.Pe un forum de medicina se strang medici si bonavi.Pe unul culinar se inregistreaza persoane cu o anumita inclinatie spre gastronomie.Pe TPU lucrurile sunt un pic mai delicate.Tot ceea ce ne trece prin cap se afiseaza sub forma unor intrebari sau raspunsuri.Aici se naste mediocritatea.Sunt foarte putini cei care au o pregatire profesionala sau una de viata, care ne pot invata cate ceva despre istoria religiilor sau religie in general.

| Astaroth explică:

@FucktheSystem despre ce cunoastere vorbesti tu daca eu vad pe'aci numai certuri,diferente uriase de opinii, nimic concret, o harababura totala?laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gresesti cind spui ca ateii sint debusolati. As spune ca dimpotriva. Faptul ca nu asteapta rezolvarea tuturor problemelor de la o putere Divina, stiu mai bine pe ce lume traiesc si se straduiesc cit pot sa-si poarte singuri de grija. Pe de alta parte, credinciosii care spera sa existe un Parinte protector care sa-i indrume pas cu pas, sa-i scoata din orice incurcatura, sa le dea si sa le bage-n sac, fara el, fara Parintele care vegheaza asupra lor si-i duce de minutza, ar fi mai rau decit debusolati, ar fi neajutorati. In plus, biserica profita la maxim de pe urma lor.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Apoi nenica ai avut succes cu constatarile astea exact cat am avut si eu cand le-am postat. oricum, tu esti vecinul meu cu care ma inteleg bine; nu ma duc la el nu-mi vine.sa traiesti, spirite, vecine.a-ti vazut maiii credinciosilor si necredinciosilor ultima parte a intrebarii? gura pacatsului adevar graieste.bravo vecine.le-ai dat peste bot la toti.bravo.

| geo9617 a răspuns:

BloodySpirit tu nu cred ca ai inteles un lucru... adevarat! Dumnezeu a creat sexul, dar pana la un capat. biserica nu interzice sexul. Interzice sexul inainte de casatorie(dupa casatorie poti sa o faci de cate ori ai chef!). Daca u de exemplu faci sex cu una si dupa o lasi(cum a facut un "prieten" de-al meu) automat pe acea fata ai transformat-o in curva. Biserica interzice prostitutia, nu sexul. Prostitutia cuprinde si sex, dar asta e a 2-a parte. Clar e ca e pacat sa-ti vinzi corpul si tot cu ce te-a dotat Dumnezeu pentru niste amarati de bani pe care dupa ce mori nu o sa-ti mai fie de nici un folos.