| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de biserici? Dumnezeu sta intr-o biserica? Dumnezeu a zis : Ridica o piatra si ma vei gasi, crapa un lemn si voi fi acolo. Adica El este pretutindeni.

Răspuns Câştigător
| psiholoaga a răspuns:

Nu sunt fan al bisericilor si am fost in destule, de diverse religii. E un loc unde se intalneste lumea, mai o barfa, mai o rugaciune... Dumnezeu e acolo unde il cauti. In biserica, in padure, sub pietre, in tine etc.

20 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Cladirea este casa Domnului si prin intermediul ei luam legatura cu Dumnezeu.Este locul in care se fac cele mai multe rugaciuni si sfintiri.

| psiholoaga a răspuns:

Vreau sa vin si eu... De ce bere si nu vin fiert, daca tot va fi iarna?tongue

cami
| cami a răspuns:

Biserica-Casa Domnului. Da, El este pretutindeni.
Nu ai simtit niciodata sa fi aproape de El? Daca da, n-ai mers la Biserica? Deci, un locas de cult unde mergi sa te... eliberezi.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Dumnezeu e pretutindeni, acolo unde fiecare dintr noi crede ca exista, cine nu crede e treaba lui. Dumnezeu ne cauta, ne iubeste noi suntem cei care nu prea auzim de glasul lui.

SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Biserica e casa domnului. Pentru mine e un loc unde ma duc cand chiar vreau sa ma linistesc, si-s satul de padure.

| antonius74 a răspuns:

Asa se zice in popor, dar Dumnezeu e (cum ai zis si tu) pretutindeni. E chiar in inima ta (tu fiind o parte din el-sufletul), e chiar in fiecare atom existent, deoarece totul a pornit din El!

| Linda a răspuns:

Cred ca Dumnezeu e in unele biserici mai mult decat in alta parte. Acolo se simte prezenta Duhului si exista dragoste intre credinciosi. (Importanta nu este cladirea ci realiatea prezentei Lui)
Mie imi place acest exemplu.
Merge o tipa imbracata mai nepotrivit, fardata, cu birbrizuri pe ea la biserica. Pastorul/Preotul vine si-i spune: Daca mai vrei sa vii aici, sa te imbraci cum se cuvine. Intreaba-l pe Iisus cum ar trebui sa te imbraci cand vii aici la biserica.
Duminica urmatoare, fata vine costumata la fel.
Ei, o intreaba preotul/pastorul? Ai vorbit cu El? Ti-a spus?
Am vorbit, mi-a spus ...ca El nu a fost niciodata pe aici.

| JustMeFlory a răspuns:

Nu neaparat ca sta intr-o biserica, cum ai spus si tu el este peste tot.Biserica este legatura noastra cu Dumnezeu.

| scootsie a răspuns:

Ai dreptate ca Dzeu nu sta in biserici in sens material.Biserica,o formam noi toti credinciosii si atunci inseamna ca Dzeu trebuie sa fie in fiecare dintre noi... Dar mergand la biserica, avem partasie unii cu altii si-l putem slavi pentru ceea ce face in viata noastra in ficare zi...Este pretutindeni, de la firul de iarba, pana sus in cerurile cerurilor si de acolo ne ajuta pe fiecare...Important e sa fie in inima ta, ceea ce-ti doresc!

| ViVi a răspuns:

De biserica nu trebuie sa isi dea cineva cu parerea trebuie sa il iubeasca pe Dumnezeu cu sau fara biserica... daca crezi in el si daca te rogi nu trebuie sa mergi la biserica in fiecare zi happy sunt oameni care de aici se duc la biserica si de aici bleasteama cunosc multi laughing asa ca pana la urma tot un Dumnezeu avem cu biserica sau fara

| demonangel37 a răspuns:

Biserica este casa Domnului si este pretutindeni pentru ca este atotputernic si atotstiitor dar cel ma important este ca se afla in inima fiecarei persoane, vietati fiinte etc. si ne ajuta la greu chiar daca uneori nu pare el ne ajuta

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Cladire este o casa de rugaciune.biserica este compusa din toti enoriasii care sunt madulare ale trupului ei iar cap este IIsus Hristos. iar Dumnezeu a spus; cerurile sunt locuinta mea si pamantul, asternutul picioarelor mele.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Biserica este locul unde poti fi mai aproape spiritual de Dumnezeu.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

-Ce s-a ales de lumea asta, domnule! povesteste bula
− Stateam duminica in biserica la slujba si o doamna de langa mine scoate o tigara, o aprinde si incepe sa fumeze… Mai sa-mi scap berea din mana, nu alta...

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Enigma, indianule, m-ai facut sa rad. era sa scap berea din mana de ras. pe bune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@furni-lasa ca o bem in iarna la tine. tongue

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Psiholoaga, as fi onorata. Berea si vinul sunt din partea casei.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Parerea mea este, nu trebuie sa mergii la biserica sa te rogii al d-zeu, eu de ex ma rog la mine in camera si nu prea merg la biserica, culmea cand mergeam pe la biserica si vedeam femeile cum pupa poala popii, ma pufnea rasul, asa ca mai bine ma rog la mine in camera si ma rog nu ma gandesc la prostii, appp cred ca religia adevarat este undeva la mijlok, dar mai cred ca cea imi falsa este orodoxismul, tot ce este interzis, orodoxii o pratica si ma refer si la sfintii din calendar, dc la alte religii nu sunt? daca ar invia un sfant si te-ai inchina lui ar zice ridica-te, nu te inchina mie, exista un d-zeu, sau de ex sa ma rog la niste moaste putrezite k dehh face minunii, sau aurul interzis si pupii au crucii de aur k abia le poarta, sunt f multe exemple, eu religia o am in suflet si cred in d-zeu dar religia adevarata este undeva la mijolk,

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dumnezeu nu are nevoie de cladiri gen biserici etc. Dumnezeu este o planta, este o vietate, este orice. Este Natura, Universul tot ce exista. Ideea eronata ca Biserica este legatura intre noi si Dumnezeu ne face sa nu vedem adevarul. Biserica este o forma de control, Dumnezeu inseamna dragoste si natura, natura pe care o batjocorim, distrugand-o, sau consumand droguri de genul tutunului, sau lovind un caine sau rupand o floare sau defrisand o padure. Nu e normal ca cineva sa se considere credincios cand are senzatia ca biserica face conexia cu un dumnezeu din ceruri cand el isi bate joc de dumnezeul din toate lucrurile si fiintele. Dumnezeu nu este pretutindeni, Dumnezeu este ORICE si ORIUNDE, asta e afirmatia corecta.