| WhatheWow a întrebat:

Omul a avut o multime de zei carora s-a rugat la vremea respectiva si au disparut fiind inlocuiti de altii. Astazi a mai ramas unul, Dumnezeu. Cind lumea va afla ca nici acesta nu exista cum credeti ca va fi cel care il inlocuieste?

Răspuns Câştigător
| Inferno a răspuns:

Putem observa evolutia in structura fiecarei zeitati.
Avem mitologia greaca cu zeitatile ei si avem mitologia nordica cu zeitatile ei. In fiecare din cele doua regasim caracteristici ce descriu perfect mentalitatea omului din acele timpuri,din acea regiune. De exemplu in mitologia greaca avem zeitati ce sunt create dupa modelul grecilor,si anume zeitati oarecum desfranate care se impreuneaza cu nenumarate femei, cum este Zeus de exemplu, care esra sa-si piarda si regatul pentru aceasta obsesie.
Pe de alta parte in mitologia nordica avem zeitati razboinice,care la randul lor sunt create dupa caracteristicile indivizilor,dar la superlativ.
Si dupa,avem trecerea la monoteist,dar aceasta trecere nu ar fi avut loc daca mentalitatea colectiva nu era deja formata de asa natura incat sa accepte aceasta idee,ideea unei zeitati supreme. Si dovezile ne arata ce aceasta mentalitate era deja formata. (scrierile de pe o statuie in care Zeus era transformat intr-o zeitate omnipotenta cu toate ca modelul initial dupa care a fost creat nu era acesta) Daca nu ar fi venit crestinismul, Zeus ar fi capatat multe din caracteristicile divinitatii crestine. Dar a venit crestinismul.
Ce vreau eu sa spun este ca mentalitatea se formeaza in timp, o religie nu apare de la sine impunand cetateanului un nou tip de mentalitate, religia apare din schimbarea mentalitatii cetateanului.
Divinitatea care ii va lua locul va fi construita dupa un model similar, doar cevaa mai bine structurata, asa cum si Dumnezeu a fost construit dupa alte modele. Caracteristicile noi vor avea legatura cu Universul, datorita unei perceptii mai bune a Universului. De exemplu ar putea exista si referinte la fiinte extraterestre, referinte mai exacte la modul in care acea divinitate a creat stelele, referinte la gauri negre si alte corpuri ceresti. Cred ca ar fi o religie spatiala.

10 răspunsuri:
| LoveToHate a răspuns:

Va fi saten cu ochii negri sau verzi, inalt si musculos.Nu vor mai fi icoane,iar oamenii vor incepe sa pupe tabletele:"Sfianta Tableta,ajuta-ma, da-mi putere."El se va numi Argoszeus, nevasta lui Aeghina, fiica lor Iisina, iar fiul lor Bozmoszeus.Religia se va numi "oglosmas", iar cartea sfanta"luminoadevaratus" si va fi alba cu floricele negre.Va fi intemeiata in anul 2100 in Bucuresti, iar eu voi fi un fel de nostradamus pentu ca am prezis aceste lucrui.Hatestory a zis, si asa a fost. Daca nu ma ascultati veti ajunge sa va petreceti eternitatea treburand de frig, inghetati, batuti, suportand furia lui Raglasmus.

| BeyondTheDarkSun a răspuns:

Cand lumea va afla ca nu a existat? Ce om stie ca Dumnezeu exista?

Gasesc ei ceva. Poate o piatra care seamana cu un chip uman...

| Miauti a răspuns:

Cica peste 500 de ani termenul de Dumnezeu va disparea

| WhatheWow explică (pentru Miauti):

Da dar sigur vom inventa altceva!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Astazi a mai ramas unul, Dumnezeu"... GRESIT. Inca mai sunt alti zei pe langa cel crestin.

| a3e6u9 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poate el nu a auzit de hinduism.

| rocco09 a răspuns:

Ei bine crestinismul vine de 2000 de ani, desi mentalitatea s-a schimbat mult in anii astia, si discutam de civilizatii de pe intreg mapamondul! Varianta ca religia crestina e in functie de civilizatie, societate cade din start! Prin urmare si concluziile trase din asta cad!
Iar Dumnezeu vine de mult dinainte! Daca aveti timp puteti sa mai asteptati vreo cateva mii sa va convingeti unde o sa duca in final!

| 1libercugetator1 a răspuns:

Majoritatea lumii va vi atee/restul se va inchina la tot felul de zeii poate din trecut poate din acel prezent cine stie

| arama5 a răspuns:

Avand in vedere ca dumnezeu este cea mai mare minciuna existenta in momentul de fata dupa parerea mea cand toti oameni vor intelege ca nu exista nu vor mai creea altul