| anonim_4396 a întrebat:

,,Orice lucru El (Dumnezeu) Il face frumos la vremea lui: a pus in inima omului chiar si gandul vesniciei,macar ca omul nu poate cuprinde de la inceput pana la sfarsit, lucrarea pe care a facut-o Dumnezeu,,.Te-ai gandit macar o data daca exista viata dupa moarte?

Răspuns Câştigător
| 1Mihai1 a răspuns:

Da, cred că există!

23 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos ca sa invete, sa mustre, sa dea intelepciune.

| NuEsteDisponibilNumeleAndreiSimplu a răspuns:

Exista viata dupa moarte si argumentul meu preferat este acesta!
http://www.youtube.com/watch?v=Hd9WetuEVGQ

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De ce sa ma gindesc la ce stiu deja ca este? Dar nu in forma pe care o stim noi, ca oameni.

| iKronstadt a răspuns:

Dacă omul "nu poate cuprinde de la început până la sfârșit, lucrarea pe care a făcut-o Dumnezeu", ce rost mai are străduința în direcția asta?
Dacă este să mă iau după citatul postat de tine, totul ține de masochism. Pe bune!
Când o să înțelegeți, că acel ceva/cineva de neînțeles nu vrea să fie înțeles pe deplin?

| EmaS a răspuns (pentru iKronstadt):

Este un verset din Eclesiastul. Bineinteles ca nimeni nu Il poate cunoaste pe Dumnezeu pe calea ratiunii. Cei firesti nu pot sa inteleaga lucrarile duhovnicesti. Daca Il vei cauta cu o inima sincera, Il vei gasi.Iti recomand cu multa caldura cartea:,, Doamne vreau sa Te cunosc, de Kay Arthur.,, Este o carte extraordinara de studiu in care Il vei cunoaste pe Dumnezeu mai bine, caracterul si atributele, vei vedea ca El este acela care poate sa iti vina in ajutor in orice circumstanta a vietii. Daca vei citi aceasta carte, nu vei mai ramane acelasi.

| richarddawkins a răspuns:

Salut,sti care e diferenta dintre a crede doar ce vrei si intre a accepta cea ce este?
si eu as vrea sa nu mor niciodata sa traiesc vesnic, cu miliarde de dolarii in banca si intr-o lume atee dar asta e doar cea ce vreau
cea ce demonstreaza realitatea este ca
1 nimeni nu a venit de acolo
2 nu exista dovezi care confirme existenta vietii dupa moarte
3 stiu ca omul a creat biblia ca sai ofere o speranta pentru lumea de dincolo
4 stiu ca in toate mitologiile apare viata de dupa
5 de ce sa ma amagesc cu ceva care aflu doar cand mor?
6 stiinta a demonstrat ca mortile clinice sunt doar halucinatii
7 de ce trebuie sa murim ca sa ajungem in rai/iad are vreo logica? adica a creat un ca apoi sal distruga de ce?
8 viata dupa moarte nu poate exista de ce? simplu o data mort constinta ta ce este cel mai important la un om, acolo este memoria lui moare, chiar daca te reincarnezi este imposibil sa stii de tine
9 existenta sufletului nu sa demonstrat

| BogdanelululTheGodfather a răspuns (pentru richarddawkins):

Invatati, va rog mult de tot, romana!
1. Unii spun ca au venit.
2. Cei ce au au revenit pe Pamant au povestit despre cealalta lume.
3. De unde stii? Tu ai scris-o?
4. Brahmanism.
5. Pentru ca poti ajunge in doua locuri.
6. Ba nu.
7. Pai traim vesnic, nimeni nu ne distruge (cel putin in conceptia crestina)
8. Sigur?
9.Documenteaza-te!
10. INVATA ROMANA!

| richarddawkins a răspuns:

Eu inteleg speranta oamenilor in viata de dupa din pacate este doar o amagire, traitiva viata ca asta e ultima

| Leutzbv a răspuns (pentru richarddawkins):

Ptr unii ca ateii este ultima. Ptr altii este doar o clipa din eternitate...happy

| EmaS a răspuns (pentru Leutzbv):

Si raspunsul la intrebarea mea, unde este? tongue

| Leutzbv a răspuns (pentru EmaS):

Raspunsul meu vine acum: DA, m-am gandit si am ajuns la concluzia ca exista viata dupa moarte dar ca exista si moartea a doua. Asa m-am intors eu la Dumnezeu, cand am visat ca am murit si ca voi ajunge in iad. M-am trezit ud leoarca si cu lacrimi in ochi dupa ce plansesem in somn.

| EmaS a răspuns (pentru Leutzbv):

Ai avut parte de o chemare minunata! Ma bucur ca ai raspuns afirmativ si ai primit cea mai de pret comoara!

| Leutzbv a răspuns (pentru EmaS):

Si eu ma bucur enorm de mult!

| richarddawkins a răspuns:

Bravo te felicit, ma bucur ca exista persoane care gandesc, daca ema ar fi fost corecta ai merita fundita

| MaicutaMaui a răspuns:

Da... oricine s-a gandit cel putin o data la asta.

| Coyotul a răspuns:

Da ai dreptate la ce ai zis...DA exista viata dupa moarte dar cu o singura conditie. MANTUIREA SUFLETULUI

| EmaS a răspuns (pentru Coyotul):

Si cei care nu sunt mantuiti, unde isi vor petrece vesnicia?

| Coyotul a răspuns (pentru EmaS):

Probabil in iad...Dar dupa a 2-a venire a lui Hristos ei vor fi biruiti asa cum a fost de Inviere.

| FlyAgaric a răspuns:

Nu exista moarte, doar transcendenta, materia se transforma si transcede, materia nu moare niciodata.
Cei cu frica de "moarte" isi cauta sperante in tot felul de mituri si iluzii, din moment ce materia nu moare ci se transforma se intelege din context raspunsul la intrebarea ta.
Dumnezeu e omnipotent si omniprezent, el cuprinde TOT.

| Joyman a răspuns:

Da, eu cred ca exista viata dupa moarte. Biblia o spune clar si DUMNEZEU trebuie crezut

| daiana12 a răspuns:

Mereu m-am gandit si nu imi pasa de ce zic paganii de atei dar eu cred cu tarie.

| beniamin86 a răspuns:

Luca 16 ne arata!