| anonim_4396 a întrebat:

Pacatul malahiei (msturbarea) este chiar asa de rau? Sau e un pacat minor?

18 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

In Biblie nu scrie ca ar fi pacat. Deci daca ne luam dupa Biblie...

| danay72 a răspuns:

Cine continuă să se întineze în acest fel îşi pune în mare pericol relaţiile cu Dumnezeu, riscând să devină necurat în ochii Săi. Aşadar, să privim cu seriozitate îndemnul apostolului Pavel potrivit căruia trebuie „să ne curăţim de tot ce murdăreşte carnea şi spiritul" şi ‘să omorâm mădularele corpului nostru care sunt pe pământ în ce priveşte fornicaţia, necurăţia, pofta sexuală, dorinţele rele şi lăcomia’ (2 Cor. 7:1; Col. 3:5).

| T0T a răspuns:

Dacă te iei după religia ta fii sigură că e destul de rău.

| xerxes1 a răspuns:

"Pacat minor."

| CinevaAnonimă a răspuns:

Nu exista pacate minore! Nu este la fel de mare ca sexul inainte de casatorie, dar tot pacat ramane. Acest pacat se numeste,, curvia cu diavolul". Trebuie de spovedit si de nerepetat.

| minrest a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Curvia cu Diavolul sa fie oare un pacat mai mic decat curvia cu o femeie? Interesant.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru minrest):

Atunci cand pacatuiesti singur faci un pacat mai mic decat atunci cand pacatuiesti cu cineva. Plus ca cand il faci cu o femeie, pot aparea metode contraceptive, avorturi, copii bolnavi sau nascuti din curvie. Mai bine documenteaza-te din alta parte, eu am spus ce am avut de spus.

| minrest a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Acuma zici singur, adineaori ziceai cu Diavolul. Si spuneai ca e mai putin grav sa curvesti cu Diavolul! Da, Diavolul nu face copii, nu are BTS-uri, dar gandeste-te, omule, iti bati joc de Dumnezeu, faci din chipul lui Dumnezeu curva Satanei. Satana cand il vede pe Dumnezeu (Doamne iarta-ma!) se freaca la testicule in bataie de joc. DACA e curvie cu Diavolul e mult mai grav decat curvia cu o femeie.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru minrest):

Asa se numeste pacatul, nu stiu mai mult.

| doctorandus a răspuns (pentru minrest):

Sursa dogmelor în bisericile ortodoxe: scrieri patristice plus luări de poziție oficiale ale conciliilor ecumenice. Ori pentru "împreunare cu dracul" nu există așa ceva.

A spune că ăsta ar fi punct de vedere al Bisericii Ortodoxe Române e același lucru cu a spune că ghicitul în cafea este ritual bisericesc creștin-ortodox.

Sursa acestei baliverne este Pravila bisericească a arhimandritului Nicodim Sachelarie (1902-1973). Este deci punctul de vedere al unui singur teolog dintre zecile de mii de teologi ortodocși și nu rezultă de nicăieri că ar fi un punct de vedere al B.O.R.

| minrest a răspuns (pentru doctorandus):

Ce imi spui mie, eu am vrut sa ii arat lui Nica contradictia intre a numi masturbarea curvie cu Diavolul si in acelasi timp a o considera un pacat usor. Nu este punctul de vedere al B.O.R., dar este puntul de vedere al multor grupari neoprotestante. Mai iti spun odata ca nu e parerea mea, eu o combat reducand-o la absurd.

| doctorandus a răspuns (pentru CinevaAnonimă):

Vezi raspunsul meu pentru minrest.

| CinevaAnonimă a răspuns (pentru doctorandus):

Nici nu am zis ca asa si noi ar trebui sa ii spunem. Asta nu e impreunare cu dracul, e impreunare cu tine insuti. Acolo doar i se da o denumire, dupa parerea cuiva.

| m1dn1gh7 a răspuns:

Nu exista pacat minor sau major, important sau mai putin important. E pacat si atat.

| AlexeHellsing a răspuns:

Este păcat.

| sir sanjei a răspuns:

Nu e nici un pacat.
Da la ciocan cat vrei, e chiar un lucru sanatos!

| iStarGaming a răspuns:

Pacatul malahiei?
http://www.ortodoxia.md/......vea-copii/

Mai multe nu stiu ce sa zic.

| Adrian7334 a răspuns:

Daca te ajuta un preot sa o faci, nu este pacat.