| Theo94 a întrebat:

Parca religia, biserica era apolitica " preoţi agenţi electorali"

http://www.gandul.info/......t-13526479

"Deci o să facem o schemă pentru asta, sâmbătă, duminica asta şi duminica viitoare trebuie să aveţi un reprezentant din fiecare localitate, în fiecare biserică din localităţi. Am vorbit cu preasfinţitul, am vorbit cu toţi popii. Exact cum vorbesc cu voi, aşa am vorbit şi cu ei şi am spus la popi în felul următor: băi, oameni buni, s-o terminat. (neinteligibi)"

8 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Jigodiile psd-iste şi preafericite au ajuns sub orice critică.

Numai aşa şi pot câstiga: prin minciuni, ameninţări, şantaj, corupere, manipulare...

Jos odată Ponta! Să-şi ia cu el şi toată taraba de hoţi, mincinoşi şi incompetenţi, să nu-i mai văd!

| danay72 a răspuns:

Biblia arata clar ca religia adevarata este apolitica.Deci,daca se implica in politica, e clar ca nu are nici o legatura cu Biblia.

| milan9 a răspuns:

Cand se intampla vreun astfel de eveniment este un lucru regretabil deoarece gestul neinspirat al unui astfel de lider face de fapt rau Bisericii. Sunt persoane care se tem de un presedinte "ne-ortodox" ca de insasi cultul din care face parte acela... Asociaza insistent cele doua lucruri.

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Din pacate asta chiar se intampla. Iar romanul ignorant si cu o proasta intelegere a ceea ce inseamna dreapta credinta, se lasa inselat de lichele. https://www.youtube.com/watch?v=8vfkrQcFT70&list=UUlCMYR1F5msqMaxc3JyuhWg

| martzian a răspuns (pentru milan9):

Ca sa fim corecti, derapaje au avut loc si pe la alte culte. Ce e drept, nu prin confundarea slujbei cu tribuna de campanie.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Din bunavointa macar, este necesar sa facem diferenta intre "Biserica" si "oameni din Biserica", neinspirati, care SE DISOCIAZA de Biserica tocmai prin iresponsabilitatea de a lasa sa creeze asocieri ce nu-si au rostul, asocieri ce fac un foarte mare rau Bisericii...

| Alcyon a răspuns:

Nu e normal ce se intampla, desigur. PSD-ul a devenit penibil. Dupa pomeni electorale (pentru a-i convinge pe profesori si pe pensionari), a ajuns sa apeleze la preoti. E de neinteles aceasta disperare a unui candidat ce are sanse destul de mari sa iasa invingator.

| AdiTorrent7 a răspuns:

Mai poate un bun ortodox sa mai voteze cu aceasta coalitie (Basescu- Iohannis) ce a scos Educatia morala din scoli "in afara legii"? sad sad