| Bàisérpiçor a întrebat:

Parintele Arsenie Boca a fost calugar?; Si ce inseamna sa fii calugar?

18 răspunsuri:
| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Da a fost calugar, calugaria este dragostea suprema pentru Hristos si pentru semeni

| sublime89 a răspuns:

Inseamna sa te izolezi de lume si de tot ce e nou, si sa stai toata ziua la manastire si sa nu faci nimic, de fapt. E o intoarcere in timp.

| Jardelin a răspuns:

Părintele Arsenie BOCA a fost preot calugar. Calugaria este pocăință într-o forma organizată.

Calugaria presupune, pe scurt, renunțarea la toate cele lumești, căsătorie, bani, posesiuni materiale, adoptarea unui trai auster și în ascultare, și închinarea în totalitate a vieții, Domnului.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Scriptura contine modele de monahism (viaţă de călugări)trăite de profeti, cel mai cunoscut caz fiind cel al Sf. Ioan Botezatorul. Cum se poate adresa cineva impotriva monahilor?

| PorumbRodica1965 a răspuns:

Adica, separat de multime, si sa faci ce-ti place tie si altora care au autoritate asupra ta, dar nicidecum nu faci ceea ce vrea Dumnezeu. EL ne invata prin intermediul Bibliei sa,, iesim din lume " in sensul de-a nu participa la practicile ei (imoralitate, droguri, avorturi, sarbatori, coruptie, idolatrie, razboi, jocuri de noroc, pornografie, vorbire obscena, ura, calomnii, iubirea de bani, iubire de placeri mai mare decat de Dumnezeu, si multe practici nesanatoase pe care le practica lumea, adica oamenii instrainati de Dumnezeu si de planurile sale )ISUS a trait in mijlocul lumii, dar nu a participat la practicile ei, a ajutat oameni, a mers la casele lor indiferent de pozitia sociala pe care o aveau acei oameni, i-a invatat, i-a sfatuit, aluat masa cu ei, a participat si la nunta, si la pescuit, si la destindere, dar scopul sau a fost, sa participe la sfintirea NUMELUI lui Dumnezeu, si sa invete oamenii care este adevarul despre Dumnezeu si scopul Sau. Nu s-a deosebit de oameni prin tinuta, ci prin mod de viata, de vorbire de inchinare.Nu a facut politica, nici nu a fost de acord cu practicarea razboiului. Nu s-a inchinat la idoli, ci doar lui Dumnezeu. Calugarii fac ceea ce ei cred ca este bine, moral sau imoral, dar nici decum, nu ceea ce vrea Dumnezeu.

| Esperança a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

CORECT! Foarte bun răspunsul şi pe înţelesul tuturor celor care au ochi să vadă şi minte să priceapă happy

| Mistic21 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Calugarii nu fac voia lui Dumnezeu?! Ce cunosti tu despre cel mai mare duhovnic al neamului romanesc, Sfantul Parinte Arsenie Boca?
Si nu in ultimul rand, ce confesiune ai?

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Esperança):

Multumesc.

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mistic21):

Stii eu nu am vorbit la adresa lui Arsenie, o fi fost si el unul ca multi, ce au cautat sa faca ceea ce au crezut ei de bine, dar nicidecum nu ceea ce cere Dumnezeu. Spui ca a fost sfant, o fi fost, dar cine i-a atribuit sfintenia, din cate stiu eu Dumnezeu este sfant, si el le da spirit sfant, celor ce ii cer, in conformitate cu vointa Sa. Nu? Sau ia gandeste -te cat adevar si vointa lui Dumnezeu se practica in religia ta sau in a lui Arsenie > O fi facand el lucruri bune, dar nu potrivit cunostinei adevarului. Iata ce este scris in cartea Proverbele! 18:1,, Cel ce se izoleaza cauta placerea sa egoista si se impotriveste orcarei intelepciuni practice." Ori exemplul nostru trebuie sa fie Isus - CEL MAI MARE OM CARE A TRAIT VREODATA - El nu s-a separat de multimi, a trait in mijlocul lor, i-a suportat, i-a invatat, i-a indrumat, in toate aspectele vietii potrivit cu ceea ce pretindea Dumnezeu, i-a iubit, a avut mila de multimi, nu i-a exploatat, nu i-a calomniat, a participat alaturi de ei la sfintirea NUMELUI LUI DUMNEZEU. Ei, calugarii pe cine sfintesc?

| Mistic21 a răspuns (pentru PorumbRodica1965):

Nu poti atribui monahismului cuvantul egoism. Calugarul renunta la nevoile lui, nu mai traieste pentru sine ci se abandoneaza in totalitate iubirii de Dumnezeu, in implinirea poruncii: "Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau, cu toata inima ta, cu tot sufletul tau si cu tot cugetul tau."
Sfintenia este firea care vesniceste in Dumnezeu, deci este firea omului, fie in casatorie, fie in monahism, fie daca sunt alte cai.
Biserica Ortodoxa are la baza succesiunea apostolica neintrerupta inceputa de la apostoli. Biserica Ortodoxa este Biserica Apostolica.Nu confunda crestinismul autentic fondat acum 2000 ani cu invataturile inovatoare ale omului,fondate de un secol.
Cumva martorii lui iehova? banuiesc. Eh,sectantii (fanaticii religiosi), fara sa si dea seama de ceea ce cred si fac ei sunt convinsi ca merg pe calea cea dreapta, ca numai ei sunt in posesia adevarului religios si se straduiesc sa indeplineasca constiincios ceea ce le spun conducatorii lor. happy
Adevarul nu poate sa fie la mine sau la tine.
Adevarul absolut este unul singur: Iisus Hristos. "Eu sunt Calea, Adevarul si Viata!"
Cat despre Sfantul Parintele Arsenie Boca, nu putem vorbi in termeni lumesti.happy
Pace!

| milan9 a răspuns (pentru Mistic21):

Stimabila bate apa in piuă. happy CEL MAI MARE OM CARE A TRAIT VREODATA a fost un sant cu viata de calugar, de pustnic- Sf. Ioan Botezatorul!

| milan9 a răspuns (pentru Mistic21):

Cât priveşte pe Mântuitorul Hristos, El este FIUL LUI DUMNEZEU nu om!

Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU!
Este o diferenţă ca de la cer la pământ între DUMNEZEU FIUL pe de parte, existent din veşnicie şi CREATOR al tuturor lucrurilor, şi "creaţia" Sa pe de altă parte!

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon înseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "meşterită" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI"!

Dar bine spune Scriptura despre unii rătăciţi: "aveți ochi dar nu vedeți, urechi dar nu auziți".

| Mistic21 a răspuns (pentru milan9):

Intr-adevar milan9.
"Cine are minte, sa ia aminte!"

| PorumbRodica1965 a răspuns (pentru Mistic21):

PACE, pace, dar pacea nu-i. Stii ca pacea a fost luata de pe pamant? Nu vreau sa fac comentarii negative la adresa bisericii, pe care o sustii, dar te rog sa analizezi cu ochii mintii si-a inimii urmatorul, aspect sickdaca spui ca biserica este apostolica, stii ce au sustinut apostolii? Ce iubire au manifestat ei, de sine? Au facut cumva ceea ce le-a incredintat STAPANUL LA PLECARE? Face azi religia ta care spui ca este apostolica, ceea ce au facut apostolii? Cat despre acesti fanatici cum zici ca sunt martorii, se poate ca sunt, numai ca este singuraorganizatie religioasa care promoveaza invataturile lui ISUS, singurii care asculta de STAPAN, la fel ca si apostolii. Dar si ISUS a fost insultat si batjocorit, stii de catre cine?

| milan9 a răspuns (pentru Mistic21):

Lucrurile astea de genul "singura organizatie, bla-bla" sunt cusute cu ata alba. Si iata de ce...

Unul din motivele înmulţirii cultelor şi a sectelor a fost îndepărtarea de Biserică, de spaţiul care păzeşte şi explică Scriptura, şi inventarea unor reguli şi interpretări noi, în contradicţie cu Biblia!

Un simplu exemplu îl constituie ÎNDRĂZNEALA SAU IMPERTINENŢA "întemeietorului" sectei iehoviste, Charles Taze Russel, cel care ajunsese să pretindă că inventatorii cultului ar fi mai presus de Scriptură, că "ORICINE CITESTE NUMAI Biblia AJUNGE IN INTUNERIC (!?!), pe cand cine citeste NUMAI scrierile lui Russel ajunge la adevar (!?!).

Din păcate, acest lucru nu s-a schimbat deloc pentru bieţii oameni prinşi în mrejele acestui cult. Doctrina lor SE MODIFICĂ PERIODIC prin broşurile care vin de la cartierul lor general din SUA!

| Mikhtarian a răspuns:

Calugaria inseamna sa renunti la tot ce e material, calugarul e un om simplu care incearca in fiecare zi sa traiasca pe placul lui Dumnezeu, de obicei si la manastire sunt multe care te atrag in pacat, de aceea multi se duc in munti ajungand pustnici.

| casian_6565 a răspuns:

A picat numeroase biserici printre care si cea din Bixad din jud.Covasna,insa biserica nu a fost treminata din cauza "ocupatiei maghiare" insa pictura care exista este foarte frumoasa.