| Octavian199 a întrebat:

Pe cine avea Adam si Eva ca, copii cand Cain l-a omorat pe Abel?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
145 răspunsuri:
| Octavian199 explică (pentru danut):

Si ce imi demostreaza 3 cu 15?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Man, nu sunt trecute, dar sunt ultimele. Dupa Cain, Abel si Seth. Si zice.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Poate fi fara numar, dar dupa Cain, Abel si Seth ..Negru pe alb

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu sunt ultimile, Dumnezeu a stiut sa reglementeze acele probleme si ordinea nu conteaza, au asteptat si baietii aia catva ani pana au aparut si fetele, e vreo problema la sutele de ani pe care le-au trait?

| danut a răspuns:

SI CE daca? Nu conteaza ordinea.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Te-ai ars tu cu tovarasi tai, nu conteaza ordinea si nici timpul cand ai o asa viata de lunga.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

NU conteaza, asta nu intelegi.

| iurii75 a răspuns (pentru Octavian199):

Întradevăr, „ai zis", tu ai zis și nu Biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omulew.Cain s-a casatorit inainte de a se naste fetele. Stai ca stiu.A calatorit in viitor rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Oau si au avut si copii, esti 'dus" demult si nu sti cum sa ne-o faci cunoscut. Nu mai cauta contradictii in Biblie ca nu sunt, alea sunt in ceea ce-ti numesti tu cap. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omule.Citeste biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cain a fost primul, nu? Apoi Abel, nu? A murit Abel, Cain a plecat in lume si a intalnit-o pe sotia lui, nu? Apoi l-a facut pe Seth, nu? Si ultima data fii fi fiice.Mai usor nu se poate.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Te agati de lucruri ca sa demostrezi ce nu exista.

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Când Biblia vorbește despre "fii lui Dumnezeu" și despre "fetele oamenilor" vrea să ne arate că este o alegere neînțeleaptă ca un bărbat și o femeie să se căsătorească dacă nu au același convingeri religioase. La fel și apostolul Pavel ne spune în sensul aceasta să nu ne "înjugăm la un jug nepotrivit".
Fii lui Dumnezeu sunt închinători ai Lui. Iar fetele oamenilor sunt acea categorie de oameni care nu ofer închinarea lor lui Dumnezeu. Aici este vorba de două categorii de oameni, și nu este vorba de bărbați sau femei.

Adam și Eva au mai avut copii în afară de Cain și Abel. Posibil ca aceștia să fi apărut dupa moartea lui Abel. Să nu uităm că Biblia nu redă istoria sa în ordine cronologică. Ea poate să redea mai multe evenimente, fără ca să îl termine pe primul. Astfel se poate explica apariția lui Lameh, răzbunătorul lui Cain.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta bantuie prin capusorul tau dar nu in realitate. Crezi ca Adam a stat pe uscat 130 de ani pana l-a facut pe Set si apoi a facut fetele? Esti bantuit mai tinere si pana la coada ce te zbuciumi, nu ai reusit sa ne spui varsta la care se maritau fetele in evul mediu.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Asta o faci tu.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Dupa au avut, nu inainte De fapt dupa Seth au avut fii si fiice. Citeste si tu macar Geneza.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omule, tu nu intelegi ca, Cain s-a casatorit inainte de a se naste fetele? Asa zice biblia.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Casatoria se aranja. Putea fi si la 9 ani, ca tutankamon

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

De unde ai aflat tu cand s-au nascut fetele, unde scrie asta in Biblie? Cartea, capitolul si textele.

| danut a răspuns:

Oau, deci Cain s-a nascut apoi Adam a facut si niste fete asa ca uite nevestele.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Unde scrie cand s-au nascut fatele?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dupa Seth s-au nascut.Ce? Nu ai citit biblia? Nu stii nici primele capitole din Geneza?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu mai abera. Cain s-a nascut, Abel s-a nascut, Seth s-a nasscut, apoi alti fii si fiice.,

| Octavian199 explică (pentru Octavian199):

Apropo.Cat a trait Eva? Ca nu scrie nici unde rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Nu esti TU in masura sa judeci ratiunea lui Dumnezeu.