| Octavian199 a întrebat:

Pe cine avea Adam si Eva ca, copii cand Cain l-a omorat pe Abel?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
145 răspunsuri:
| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ma intereseraza ce spune ortodoxia.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Nu ma intereseraza ce spun ortodocsi.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Si ce daca? Au asteptat si ei pana au crescut fetele ca sa se insoare, asta nu ai inteles, aveau timpul pe care tu il isodesti incercand sa cauti nod in papura Bibliei, nici o sansa, nu te duce mintea.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Iar vi cu snoave?

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Chiar nu sti sau nu ai o Biblie citand toti amaratii de pe net?

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru danut):

Du-te la crestinism rolling on the floorStai ca si asta e crestinism rolling on the floorOpa. Acum te lepezi? Dar la toti li s-au nascut ultima data fii si fiice, la nici unu nu li s-a nascut prima data rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Cain era deja insurat cand s-au nascut fetele rolling on the floorGata stiu, Cain a calatorit in viitor, si-a luat sotie de acolo, si apoi a revenit in prezent rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Parca ziceai ca aia e cea mai buna biblie, acum o intorci? rolling on the floorTare. 'Noe era de cinci sute de ani, cand i s-au nascut trei feciori: Sem, Ham si Iafet. '

| Octavian199 explică (pentru danut):

Asta e tare. Ateii sa aiba biblie rolling on the floorCe prost sunt.Cum de nu am vazut? Si cu cine a facut copii fiul lui Cain? Ca sa vezi cum le scot din gaura de sarpe rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Dumnezeu parca era atotputernic rolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Tare e ca Noe a trait 950 de ani.Stiind ca Dumnezeu a pus limita de varsta inainte de potob, la 120 de ani. rolling on the floor

| danut a răspuns (pentru RobertG101):

Este greu de inteles ca oamenii din acea vreme NU semanau deloc cu noi, chiar si din punct de vedere genetic si ca apropierea genetica s-a facut abia la potop cand si varsta omului a scazut dramatic la cca 10% din cea de pana la potop? Adam nu arata ca noi si nici Eva si nici Noe ci abia dupa cateva generatii omul a ajuns ca cei de acum.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ti-am mai explicat dar te-ai lipit de o idee tampita si nu mai scapi de ea, Biblia NU ESTE un registru de Evidenta Populatiei. Si gata ca deja batem apa in piua, nu te poti "redresa" din handicapul pe care il ai.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Iti dai singur la turloaie, vai de tine.

| danut a răspuns (pentru Octavian199):

Ai gasit TU o evidenta populatiei din acea vreme. rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Omule.Ai fost tu acolo? Adaugi de la tine? Daca nu e in biblie, adauga fiecare ce ii trece prin cap, nu?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Oricum.Nu o sa o scot cu tine la cap.'Crede si nu cerceta, daca se poate, mai adaugati de la voi' rolling on the floor

| danut a răspuns:

Te-ai blocat mintal, NU Cain a asteptat pana a facut Adam o fata si apoi s-a insurat ca de aia a trait 900 de ani, avea timp c a una sdin sorelee lui sa creasca si sa se insoare cu ea iar oamenii de atunci se cuplau la varste fragede ca asa se facea in Evul Mediu cand pentru un om obisnuit viata ajungea la cca 30 de ani. Cum am mai exista noi acum daca nu s-ar fi casatorit fetele la 10-12 ani iar pana la 30 faceau inca 10 -15 copii? Asta nu vrei sa intelegi tu, dar ce sa-i faci, cum crezi ca am ajuns la 7000000000 de oameni pe pamant? O femeie de la tara facea in perioada anilor 1800 cca 15-20 de plozi pana la 50 de ani, habar nu ai de asta

| Octavian199 explică (pentru danut):

Nu scrie negru pe alb ca, Cain si Abel au fost primii?

| Octavian199 explică (pentru danut):

Dovedeste ca 'Este greu de inteles ca oamenii din acea vreme NU semanau deloc cu noi, chiar si din punct de vedere genetic si ca apropierea genetica s-a facut abia la potop cand si varsta omului a scazut dramatic la cca 10% din cea de pana la potop? Adam nu arata ca noi si nici Eva si nici Noe ci abia dupa cateva generatii omul a ajuns ca cei de acum.', nu adauga de la tine.Asa pot sa adaug si eu ca eu eram acolo rolling on the floor

| Octavian199 explică (pentru danut):

Hai ca am obosit sa iti explic.De, varsta inaintata rolling on the floorCum ma sa contrazici biblia, cand mai inainte ziceai ca tot ce e in ea, e adevarat.

| Octavian199 explică (pentru danut):

Care fata, muica? Doar dupa ce l-a facut pe Seth, a facut fete rolling on the floorMor, dar de ras rolling on the floorSau mai pe Romaneste. Cain S-a insurat pana a se naste fetele lui Adam si Eva.

Răspuns utilizator avertizat
| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Lasa, man, religia spala de secole pe 'creier'.

| Octavian199 explică (pentru RobertG101):

Tare asta.Din ce a facut Dumnezeu parul? Tarana?rolling on the floor

| anonimg a răspuns (pentru Octavian199):

Geneza 4:17 spune asa:
"Cain s-a impreunat cu nevasta sa; ea a ramas insarcinata si a nascut pe Enoh."
Deci inainte de Set trebuia ca Adam sa mai fi avut si fete care dupa cate se pare ele niciuna dintre ele nu a fost mentionata in Scriptura. Cine sa-i fi facut o nevasta lui Cain decat Adam si Eva? Ori poate ca nevasta lui Cain a fost facuta dupa nasterea lui Set.
Nu stiu cu exactitate genealogia, deoarece numai barbatii sunt mentionati in dreptul copiilor lui Adam si Eva.
O fi si asa cum zici nu; nu te contrazic, eu spun doar ce am citit.
Geneza 5:4 spune asa:
"Dupa nasterea lui Set, Adam a trait opt sute de ani; si a nascut fii si fiice."
Dar nu zice ca dupa nasterea lui Set Adam a facut fii si fiice. Textul lasa sa se inteleaga ca Adam a trait inca 800 de ani dupa nasterea lui Set. Este neclara expresia " si a nascut fii si fiice", si nu stim unde sa o asezam: pana in Set sau dupa Set. Eu cred ca expresia cuprinde timpul si inainte si dupa nasterea lui Set.

Tu ii spui lui danut: "Cain s-a casatorit inainte de a se naste fetele".
Daca nu se nasteau fete, Cain nu avea cu cine sa se casatoareasca.

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Se intelege ca mai erau oameni in afara de ei

| Octavian199 explică (pentru anonimg):

Si Enoh cu cine s-a casatorit? Fiul lui Cain.