| antonio_3316 a întrebat:

Pe Muntele Sinai, Dumnezeu i-a indicat lui Moise ca femeia adultera trebuie omorata cu pietre.
Dar 15 secole mai tarziu Dumnezeu S-a razgandit.
Cine e vinovat pentru moartea femeilor lapidate in acest interval de timp?

12 răspunsuri:
| XxXBlackVampireXxX a răspuns:

Dumnezău îi misogin!

| miradoniz a răspuns:

Dumnezeu "s-a răzgândit"conform Noului Testament. Evreii au continuat sa înțeleagă Vechiul Testament,la fel ca și înainte. Eu nu am auzit de femei lapidate de evrei-prin ultimele secole,cel puțin(de fapt, nu am auzit deloc de așa ceva, înafară de ce scrie în Biblie). Bănuiesc că fiecare interpretează cum vrea.

| Danutza27 a răspuns (pentru miradoniz):

Dupa slabele mele cunostinte,stiu ca templul a fost sters de pe fata pamintului, jertfele =ioc apoi Romanii au cam imprastiat poporul evreu deci sa sara cu pietroaie unii la altii doar cind se paruiau intre ei in comunitatea lor, daca se mai alegea cu capul spart o femeie nu inseamna ca se practica omorul cu pietre.Dar evreii VT erau inradacinati in rele ba se mai duceu si la templu cu un miel in brate dar si in subsol aveau zeite sa se roage.Mai sarea cite un proroc si zicea Uite asa glasuieste"... Dar ei grosi de obraz ca blindajul tancului facut la IMGB o tineau pe a lor. Prprocul le spunea o sa vina peste voi un ne-am care nu ii cunoasteti limba si... Dar evreii cu ale lor ghici cine a venit =? ai ghicit aia care au pus templul jos si au arat ierusalimul.Le cunosteau limba-nu Ce a patit prorocul=liota de pietroaie si a aterizat la Creator ce au patit evreii? Se leaga vechiul cu noul=da

| miradoniz a răspuns (pentru Danutza27):

hee hee "Shema,Israel"! Sunt sinceri,știi-nici o altă religie,nu a reușit vreodată să își păstreze credința, cum au făcut-o ei-din mereu și până acum. Evreii spun că la Marea Judecată, creștinii o să înțeleagă că a venit Dumnezeul pe care îl așteaptă ei.Noi spunem același lucru.Ce importanță au detaliile? Păcătoși suntem cu toții,unul nu-i mai bun. Uite-te doar puțin la istoria creștinismului,cât sânge a curs în numele Dragostei"care crede totul și iartă totul"! Evreii sunt un popor"de aur"hee hee cum se spune,"aurul se călește în foc,și credința în încercări".De la distrugerea templului și până acum,nu cred ca a mai fost vreo seminție,mai urgisită ca a lor:disprețuiți și utilizați la maxim,omorâți când cei care le datorau bani,nu puteau să îi plătească.Dar,încăpățânații, și-au păstrat religia asa cum au primit-o, deși din cauza ei erau prigoniți:erau poporul care l-a omorât pe Iisus.Am uitat des că El era sânge din sângele lor.

| Danutza27 a răspuns (pentru miradoniz):

Ma scarpin a paguba dar eu citeam prin Biblie ca ii tot avertiza Dumnezeu prin Pproroci si le spunea si ce or sa traga sufletul lor dar ei ce au facut ...si numai unul se intoarce sa multumeasca si acela era de alt neam.Or fi fost poporul ales or mai avea de jucat un rol in istorie poate pe la apocalipsa ca tot asteapta ei un imparat mare cu fala si ce o mai fi.Si mai pomeneste parca de reconst templului si vad ca vor sa il faca au comandat si ob de cult am inteles ca unii pe la marginea orasului au inceput sa faca jertfe ca pe vremuri si nu glumesc.Pe tartorul acela nu o sa il inscuneze la mine la Parohie ca iese taraboi mare, ca Biserica este facuta din donatii nu cum spun gurile rele ridicata de stat

| miradoniz a răspuns (pentru Danutza27):

Nu știu dacă este răspuns sau întrebarehee hee remarc oricum:reconstrucția Templului de la Ierusalim? restul sunt sinagogi(case de rugăciune),cred. Aveam impresia că numai în Templu s-ar putea aduce "arderile de tot" "ca pe vremuri"Dar subiectul mă depășește, la fel ca cel al finanțelor bisericiihee hee astea sunt chestii pentru oameni mai importanți. (+mie mi s-a părut că ei tot își regretau greșelile, cel puțin de obicei-se întorc mereu spre Dumnezeu.Desigur,ca și popor,nu sunt înafara lumii(și vor sa fie "ca toata lumea"). Lumea se îndepărtează de adevărata credință,dar ei continuă a își regăsi Domnulhee hee e o minunata poveste de dragoste și fidelitatehee hee întradevăr, sunt departe de a fi mare cunoscătoare, nici măcar nu am citit-o pe toatăhee hee dar ce am citit, așa am înțeleshee hee

| Danutza27 a răspuns (pentru miradoniz):

Am citit ca deja au comandat obiectele de cult si au facut si planurile la templu dar este mare scandal ca ar vrea si pietre care faceau parte din templu si mai stiu ca musulmanii baieti destepti din pietrele imprastiate (cam dupa 1000 de ani ) au pus de o moschee iar la subsolul ei este un sarcofag al Sf Pr David si acolo sa ii vezi cum se roaga si evrei si musulmani si crestini fiecare in legea lui, Am vazut un reportaj dar la sf reporterii plin de necaz spun ca cei sus numiti stiu ca srcofagul este gol dar "credinta muta muntii"Este adevarat ca evreii au fost cei mai incercati si cum spui si tu cu aurul calit in foc dar prea au fost caliti si aurul daca il incingi prea tare se evapora.Dar tot ei descopera toate minunile si zic uite Bibkia VT era facatura am ex multe.Ce zici ca la ei in ograda nu sunt cei de genul TPU.Pai sa vezi discutii pe crestinortodox unde este un evreu din Ierusalim, te crucesti pina si eu care sunt cu duhul blindetii eram sa mor cu el de git si aia studiaza la scoala gen VT al lor care este ruda cu al nostru. Este adevarat ca ei sunt singurul popor fara analfabeti (noi stam bine cu 16%) o sa zici de ce, pai uite ei la o anumita virsta trebuie sa citeasca din tora.

| miradoniz a răspuns (pentru Danutza27):

Cine știe ne ne-o aduce viitorul?
O mare parte din tradiția evreiască este orală. Și se împărtășește rar străinilor-pentru ca le e întradevăr,sfântă.Eu caut ceva informații de mai mult timp-și încă nu am găsit pe nimeni sa mă lămureascăhee hee se pare că aurul este la nivel infinitezimal cel mai stabil dintre toate elementelehee hee dacă ajunge și el sa se evapore,ce se mai întâmplă cu restul?hee hee mie îmi place faza aia cu "noi iubim, Domnul(singur)judecă ce e bine, ce e rău"hee hee

| Danutza27 a răspuns:

Daca nu ma insel parca nu se practica discriminarea, caruta de pietroaie era si pentru golan..Bre antonio vad ca ai primit un amarit de raspuns asta este dovada ca esti neserios.si nu te baga lumea in seama. Daca esti dornic de raspunsuri, iesi in fata blocului gasesti un copil care face religie si te lumineaza ala la minte. Stiu ca la valoarea ta este de capetenie "cititul dauneaza grav..."

| ileanaadrianastan a răspuns:

Thora a fost scrisa de evrei, cu bune si cu rele. Este o carte scrisa intr-un limbaj arhaic si cu informatii limitate. Din acest motiv, Rabinii Reformei au decis, la debutul secolului 19, sa o rescrie si sa elimine toate arhaismele, rasismul, xenofobia, misoginia etc. Din nefericire, reformele acestea nu sunt inca acceptate de crestini, islamici si fratiorii ortodocsi ai reformatilor. Dar vor fi acceptate. Deoarece s-a stabilit in cercurile inalte ale Puterii oculte ca acest secol sa fie credincios, dar nicidecum idolatru ori ateu. Idolatria si ateismul sunt incompatibile cu civilizatia.

| AnotherGirl a răspuns:

Permite-mi sa te contrazic straight face Dumnezeu NU i-a indicat lui Moise pe Muntele Sinai cum ca femeia adultera trebuie omorata cu pietre. straight face Una dintre cele zece porunci era :"Sa nu ucizi". Nu scrie nicaieri in Biblie cum ca trebuie ucis cel care greseste straight face

Aa, ca oamenii sunt cum sunt, e vina lor straight face. Fiecare e liber sa faca ceea ce vrea, si bune si rele. Eu, ca si persoana, am libertatea sa aleg. Pe "X-ulescu" pot sa-l omor sau sa-l ajut, asta depinde de mine; dar suport consecintele.

Bafta!

| aurelianobossu a răspuns:

Frate Antonio,vinovat nu este nimeni dar nu este ingaduit de Dumnezeu sa judecam pacatele altora, in Biblie spune "fatarnice de ce te uiti la paiul din ochiul fratelui tau si nu iti vezi barna din ochiul tau, scoate mai intai barna din ochiul tau ca mai apoi sa poti vedea paiul din ochiul aproapelui".