| DorelSudoru a întrebat:

Pentru a iubi pe cineva toata viata trebuie sa apara si relatii sexuale((nu-mi ziceti ca nu-i asa)...Atunci cum il puteti iubi pe d-zeu?

22 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Dragostea este de mai multe feluri. Dragoste de Dumnezeu(jertfitoare),dragoste de parinti,dragoste de sot-sotie,dragoste de prieteni. Daca ai o prietena, un prieten,(de acelasi sex)cum poti sa spui ca o iubesti, doar facand sex cu ea?

| EmaS a răspuns:

Dragostea este de mai multe feluri. Dragoste de Dumnezeu(jertfitoare),dragoste de parinti,dragoste de sot-sotie,dragoste de prieteni. Daca ai o prietena,un prieten,(de acelasi sex)cum poti sa spui ca o iubesti,doar facand sex cu ea? Exista prietenii bazate pe afinitati, pe interese comune, pe principii comune.

| Ecea a răspuns:

Mda,ciudat.
Eu nu imi iubesc parintii,cu atat mai putin pe dumnezeu.
Este diferenta oricum,poti sa ai un prieten care sa il iubesti doar ca pe un prieten,sau poti avea o iubita,care o iubesti ca o iubita si intretii relatii sexuale cu ea,etc.
Sunt mai multe tipuri de a iubi,oricum eu sunt total impotriva iubitrii de orice natura.
Nici daca ar fi existat si ar fi fost femeie nu as fi iubit pe dumnezeu.
Iti dai seama,o femeie care traieste de o eternitate,nu se spala,nu se rade, epileaza, etc. cred ca dumnezeu pute.

| miradoniz a răspuns:

Nu știu dacă ți-e clar încăhee hee dar tu ești ortodox,e sigurhee hee în Biblie,actul sexual este des asemănat cu dragostea de Dumnezeuhee hee Nu am sa înțeleg niciodată,cum pot fi atât de pudici,cei care au citit Cântarea Cântărilor-este probabil poezia cea mai erotică pe care am văzut-o vreodată,de genul "Rotundă-i coapsa ta";"sânii tăi mi-ar fi drept struguri" etchee hee (și amuzantă, când zicehee hee "Dinții tăi par turmă de oi tunse"hee hee Știu că subiectul sinergiei, dragă ortodocșilor, e foarte combătut de mulți alți creștini.Domnul să fie cu noi, să ni se păstreze credința.

| DorelSudoru explică:

@regis Nu compara asta...pai mama m-a facut, crescut ect...d-zeu pe**a nu- cunosc deci ca sa-l iubesti trebuie' f***t

| DorelSudoru explică:

Ok laughingMa-m distrat vazanduva cum incercati sa-mi explicati. Vroiam doar sa zic/va arat ca nu poti iubi pe cineva/ceva pe care/ce nu cunostistraight face

| Vizitiul a răspuns:

Eu nu-l iubesc.

| CandyTetris a răspuns:

Ce sariti toti pe copil ma? A pus si el in intrebare...
OK, hai sa iti explic.Sunt 3 feluri de dragoste :agape, friendship si sexual love. Dragostea agape e dragoste pentru toti,iti iubesti parintii,fratii,verisorii, vecinii, colegii s.a.In romana nu prea suna bine a iubi,da' n-ai ce sa-i faci(in principiu inseamna ca nu incerci sa-i tii departe). Friendship love e pentru un cerc mai restrans de prieteni cu care tii legatura, pe care ii chemi la evenimente, cu care te duci sa bei s.a.Si apoi mai e sexual love, care e pentru iubiti/iubite si teoretic ar trebui sa fie pentru o singura persoana.Si fiecare din astea nu poate exista fara cea mentionata inainte (nu exista "sexual love" fara "friendship love" nici "friendship" fara "agape").
In toata ecuatia asta Dumnezeu e inclus la agape love.Iti convine ca exista,ii esti multumitor ca te-a facut,dar nu ai de gand nici sa-l chemi la ziua de nastere, nici mergi la club cu el nici sa-l mozolesti.Ei bine, hope I helped.happy

| danut a răspuns:

Simplu, pentru tine dragoste = sex dar poti face sex si fara dragoste. Printr-o relatie (ecuatie) matematica simpla din formula dispare notiunea de sex ramanand doar dragostea. Concluzie, dragostea nu este legata de sex. Si acum pe limba noastra, nu ai auzit de dragostea platonica? In Biblie Dumnezeu spune: "cine Ma iubeste pe mine, RESPECTA poruncile Mele". La aceasta dragoste se refera Dumnezeu si despre Dumnezeu.

| PinkPanther a răspuns:

Vai ce intrebare stupida laughing)))

| tsevaoth a răspuns:

Sa inteleg ca tu ai relati sexuale cu mama ta sau cu tatal tau sau cu fratii tai?

regis
| regis a răspuns:

Da pe maica-ta cum o poti iubi?

| dr0wn a răspuns:

Tre sa recunosc ca o prostie mai mare mai rar...

Deci lasa-ma sa vad daca am inteles: Daca iubesti ceva/pe cineva care/cine nu a crescut cu tine ala trebuie F***t.

Cred ca esti adolescent si stai prea mult pe sectiunea Dragoste/Sex

| mimikafrumusika a răspuns:

Simplu:exista mai multe feluri de dragoste.

| Astaroth a răspuns:

Pai poti incepe prin a te masturba cu o cruce sau a face laba la o icoana.

| Mirceamrc a răspuns:

CN mai crede in dzeu nu exista

| Agnes00 a răspuns:

Asta-i pe departe cea mai mare idiotenie fara sens pe care am auzit-o vreodata. Intrebarea ta total incoerenta nu are absolut nicio treaba cu realitatea si nu poate fi considerata in nicio circumstanta ceva care sa se apropie macar la 1 cm de ceva rational sau macar putin logic.

Spiritualitatea nu are legatura cu sexul decat daca esti Bivolaru si iti spune asta o persoana care nu are nicio treaba cu religia (adica eu). Nu trebuie sa crezi in Dumnezeu pentru a realiza ca e cel mai mare nonsens pe care l-am auzit in peste 20 de ani si fiule, dintre toti TPU-istii retardati de aici, te anunt cu regret in glas, esti regele. Scuze, Regele.

| muzicalBoX a răspuns:

Penibil si superficial

| calitro a răspuns:

Vrei sa spui daca iti iubesti parintii--? E total aiurea ce spui acolo.

| XDoctor a răspuns:

Dar pentru a iubi pe cineva nu e neaparat sa ai relatii sexuale cu acea persoana si pentru al iubi pe Dumnezeu trebuie mai intai sa crezi in el!
Dragostea catre Dumnezeu trebuie sa fie mult mai produnda!
Scrie si in decalog tongue Sa iubesti pe Domnul Dumnezeul tau din toata inima ta din tot sufletul tau! Deci in concluzie dragostea catre Dumnezeu este mai presus decat cea catre oameni!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prost.mai citeste.desteapta-te...

| andreydey7 a răspuns:

Dar tu nu uita ca Dumnezeu, la inceput a creat 2 persoane umane, Adam si Eva, si le-a spus,, cresteti si inmultiti-va,, cum crezi tu ca s-ar putea inmulti oamenii, daca nu prin relatii sexuale? Da, exista si faptul ca poti pacatui in fata lui Dumnezeu atunci cand intretii relatii sexuale, recte atunci cand nu esti casatorit la biserica, tu incalci porunca a 6-a _ sa nu faci fapte necurate, astfel incalci porunca si pacatuiesti, insa daca esti casatorit nu este niciun fel de problema.