| Mădă0611 a întrebat:

Pentru ca am vazut "I origins" si am vazut cat de fain se intelegeau cei doi atei, ma gandeam ca fiind curiosi, oamenii ne teisti ar cauta raspunsuri logice intrebarilor lor, raspunsuri bazate pe dovezi, ajungand astfel sa cunoasca lumea, atat cat permit vremurile, cunoasterea inseamna intelegere; ce credeti ca e mai important, sa iubesti sau sa intelegi? Si am pus iubirea in balanta pentru ca jardelin se tot vaita pe aici ca o lume atee ar fi una rea pe motiv ca ar fi una lipsita de iubire, trecem peste faptul ca probabil de la inceputurile "erei umane" lumea e teista si numai buna n-a fost, si da, stiu si stim de Stalin si Mao.

83 răspunsuri:
| Gizăz a răspuns:

Dacă eşti ateu nu înseamnă implicit că vei căuta răspunsuri bazate pe dovezi. A fi ateu nu e o garanţie pentru nimic. Sunt o căruţa la fel de proşti ca Jardelin.

| Mădă0611 explică (pentru Gizăz):

Daca esti curios si iti pui intrebari, o sa te lovesti de raspunsurile teiste, fiind ateu, n-o sa le accepti, fiind mai multe inveti sa nu accepti orice raspuns, sau o sa fie lucruri pe care o sa le invatam toti, cum ziceam in alt raspuns, asa cum invatam ca Soarele e o stea.

Pai ai intelege ce e iubirea, de ce o simti, ce e de fapt, lucrurile ar fi mai simple, n-ar mai fi certuri, gelozii, obsesii, poate nici ura fara motiv. thinking

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tot ai pomenit de soare. Stiu ca tie iti place genul acesta...

https://www.youtube.com/watch?v=eDWJCSu9dZo

| Gizăz a răspuns (pentru Mădă0611):

A fi un om cu adevărat inteligent înseamnă mult mai mult decât a deţine cunoaştere. A nu se confunda informaţia cu inteligenţa. Inteligenţa e modul în care legi idei, cum îţi funcţionează sinapsele alea. Gândeşte-te la un hard disk şi la un procesor. Hardul e informaţia, dar degeaba dacă ai un procesor prost. Că ăla "gândeşte". Întrebări îţi pui, cunoaştere dobândeşti, dar degeaba dacă interpretarea e varză. De asemenea, un rol important e reprezentat de inteligenţa emoţională. Cât de echilibrat eşti, cum recunoşti binele de rău. Suma asta ar da definiţia unui om cu adevărat inteligent. Şi chiar şi-aşa judec superficial. O să-ţi pun un link mai jos. CUnosc o groază de atei cărora articolul li se potriveşte perfect. Tu crezi că un astfel de specimen poate fi numit inteligent?! Sunt atei deştepţi, atei proşti, credincioşi deştepţi sau idioţi. Deşi proporţiile variază şi atei proşti sunt oricum mai puţini decât religioşi cretini, nu putem să nu luăm în calcul asta.

http://www.piticigratis.com/2012/05/urasc-ateii/

| Mădă0611 explică (pentru Gizăz):

De fapt e asa, detii multe informatii, esti destept, stii sa folosesti ce detii, esti inteligent.

Mi se pare ca nu ma fac inteleasa. Sa dau exemplu scena din film care m-a facut sa pun intrebarea. La un mom dat sotia isi prinde sotul "vorbind cu manuela" laughing in timp ce se uita la o filmare cu fosta si prima lui iubita, care murise. Mno, nu face crize, scandal, intelege ca n-o iubeste ca pe cealalta, si nu-i bai, sau ca n-o iubeste, si iar nu-i bai. Nu spun ca trebuie sa faca toti nu stiu ce, ci ca stiind cum sta treaba, stii in ce te bagi, nu rapesti, duci in padure si tai cu drujba ca nu te iubeste nu stiu cine (am vazut ceva de genul la tv, fara drujba, dar cu rapire, padure, crima). Nu trebuie sa stii fizica cuantica sau biologie moleculara, ci sa intelegi ca tot ce faci e pentru supravietuire si reproducere.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

AM aflat cine..Stai chill tu esti fata de treaba laughing

| Gizăz a răspuns:

Ca să răspund strict la întrebare, aici depinde de filosofia fiecăruia. În primul rând trebuie "definită" iubirea. Pentru că în mod clar fiecare înţelege ce vrea din ea. Jardelin al tău nu ştie ce e aia. Altfel nu ar vorbi pe lângă mereu. laughing Din punctul meu de vedere, în viaţă trebuie să ai puţin tact, mult bun-simţ şi cunoaştere cu găleata. Empatia e şi ea importantă atâta timp cât e în doze potrivite şi în contextele care trebuie. Însă, cu termeni ca "iubire" nu te joci. E un sentiment mult prea complex pentru a arunca aşa cu el. Dacă "iubeşti" prea mult şi pe prea mulţi rişti s-o dai repede în nişte boli la fel de grave ca opusul, că tot vorbea cineva de sociopatie.

| danay72 a răspuns:

Nu poti sa manifesti o iubire autentica, sincera, daca nu intelegi.

| anonim_4396 a răspuns (pentru danay72):

Asta este total adevarat. bravo!

| Mădă0611 explică (pentru danay72):

Sa intelegi ce? Cumva ca dumnezeu e iubire si ca tu trebuie sa fii iubire?

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Nu,ci ca pentru al iubi pe Dumnezeu, trebuie sa il cunosti, iar daca il cunosti, il intelegi.In Biblie este folosit in greaca termenul agape care inseamna iubirea principiala, adica bazata pe principii.Aceasta iubire ne indeamna Dumnezeu sa o manifestam,nu o iubire fortata, care este doar superficiala.E normal ca un om care crede ca exista iad, sau care crede ca Dumnezeu provoaca suferinta, sa nu il iubeasca.Dar cand intelege din principiile biblice ca nu exista iad si nu Dumnezeu cauzeaza suferinta si intelege bine versetele, il va iubi din tot sufletul pe Dumnezeu.

| Mădă0611 explică (pentru danay72):

Bun raspunsul. "pentru al iubi pe Dumnezeu, trebuie sa il cunosti", "E normal ca un om care crede ca exista iad, sau care crede ca Dumnezeu provoaca suferinta, sa nu il iubeasca.", ori sunt manipulatoare, ori imi dai dreptate, cunoasterea e mai importanta decat iubirea. Bine, de dragul discutiei nu explic ce e acea iubire despre care vorbesti.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Inteleg de ce oamenii nu il pot iubi pe Iehova, pentru ca se lasa manipulati de invataturi si doctrine religioase care nu au nici o legatura cu Biblia.Este frustrant ca manifesta aceasta atitidine, in loc sa studieze Biblia si sa afle adevarul despre Dumnezeu.

| Mădă0611 explică (pentru danay72):

No, ai intors-o. laughing Adevarul e ca Iehova e cu vt, iar daca il citesti, fara sa te fi amenintat cineva inainte, numai iubire nu poti simti pentru el. Eu priveam mult inainte, intr-o lume atee, in care oamenii nu cunosc amenintarile sau promisiunile zeilor, in care cunoasterea e de alta natura, una reala.

| danay72 a răspuns (pentru Mădă0611):

Iehova este Dumnezeul si din Vechiul si din Noul Testament, nu am intors-o am spus ce e in Biblie.Nu vorbesc de 2 dumnezei, ci doar de unul, Iehova Dumnezeu.Am folosit numele sau, pentru ca tu stii despre ce vorbesc. Daca il cunosti pe Iehova, este real si repet, studiind intreaga Biblie intelegi modul sau de gandire, nu traditile si obiceiurile care nu au nici un temei biblic.

| CinevaNou a răspuns (pentru danay72):

Vrei sa zici ca tu intelegi modul de gandire al lui dzeu?

| danay72 a răspuns (pentru CinevaNou):

Ma straduiesc sa inteleg si sa aplic Biblia.Acolo este modul de gandire a lui Dumnezeu, nu al oamenilor sau traditilor si obiceiurilor care influenteaza viata.Despre Dumnezeu intotdeauna avem de invatat, tocmai de aceea este fascinanta studierea Biblei. 1Tesaloniceni2:13

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Mădă0611):

Dumnezeu nu provoaca suferinta, noi neo provocam la fel si cum Dumnezeu nu ajuta in cele straine lui, Cinel cunoaste este fericit.

| Mădă0611 explică (pentru Mariani_Roberto_1993):

Parca era omniscient, cum poate sa existe ceva strain lui?

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns (pentru Mădă0611):

Daca tu nu intelegi eu nu te ajut draga laughing

| suffarstar a răspuns:

Nu contează dacă îs teiști sau ateiști,contează capacitatea de înțelegere. Omul are o structură mentală numită EGO. Până omul nu devine conștient de egoism (una din manifestările negative ale ego-ului),nu se va vindeca niciodată cu adevărat. "Ateist" sau "teist",sunt doar forme,omul e tot la fel indiferent de credințele sale. Oamenii se ceartă pe motive politice,sportive,etnice,rasiale și în special religioase. Soluția nu este eliminarea acestor sisteme, omul va inventa altceva, soluția este conștientizarea egoismului, odată ce asta va fi conștientizat, încet-încet va dispărea.

| Mădă0611 explică (pentru suffarstar):

Ce zici tu e intelegerea despre care vorbeam eu, deci ea conteaza.

| suffarstar a răspuns (pentru Mădă0611):

Exact. happy

| AdrianDihoricescu a răspuns (pentru suffarstar):

Bun raspuns, daca ar fi sa adaug ceva, ar fi... prefer sa ma cert daca ar fi sa ma cert cu cineva pe motive politice, sportive, rasiale decat pe motive religioase, astfel prefer sa ma contrazic sau sa-mi spun punctul de vedere in lucruri a caror existenta nu e pusa sub semnul intrebarii. Intr-adevar, oamenii vor gasi noi modalitati de a se impotrivii unii altora insa prefer orice atata timp cat nu trebuie sa aberez despre ceva ce nu exista. Nu ar fi o solutie intr-adevar, eliminarea religiei, oamenii nu s-ar "impaca miraculos" in ganduri, dar ce bine ar fi daca "luptele" ar fi altele, de preferat cauze existente.

| CinevaNou a răspuns:

Nu toti oamenii sunt la fel, asa ca nu toti or sa poata cunoaste si intelege lumea in acelasi mod. Ca si acuma, unii fiind mai blegi se bazeaza in exclusivitate pe parerile altora considerandu-le adevarul absolut, chiar daca de fapt nu inteleg nimic. Asa ca mereu or sa rasara unii mai destepti care sa profite de acest lucru, pentru ca majoritatea oamenilor prefera sa aiba capastru si sa fie ghidati. Daca ar exista macar empatie, ca iubire e prea mult zis, oameni profitori n-ar mai exista.

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Empatie exista, dar n-o inteleg oamenii, si nu ma refeream la chestii complicate, ci la cele pe care ar trebui sa le stim toti, asa cum ar trebui sa stim cum se numeste planeta noastra, ca Soarele e o stea, s.a.m.d. Cand intelegi de ce x-ulescu face pe smecherul, nu te mai enerveaza atitudinea lui, te distreaza chiar, si in loc sa-l impusti, fie il ocolesti, fie razi pe sub mustata.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Empatia exista, dar nu la toata lumea. Ca sa faci pe smecherul trebuie sa-ti pese prea putin de restul lumii.
Daca n-ar exista oameni care sa nu stie pe ce planeta traim sau ca soarele e o stea, n-ar mai atat de usor sa fie prostiti, asa ca e in interesul smecherilor ca ei sa ramana cat mai prosti. Nu e asta lipsa de empatie?

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Oamenii fac pe smecherii tocmai pentru ca le pasa prea mult devil, vor sa fie apreciati, iubiti, si urla disperati dupa asta, asa imi spune empatia, pe care toata lumea o are, e in setarile default, toti avem acei neuroni oglinda, doar ca propria supravietuire e mai importanta. O lume perfecta nu poate exista. Ma gandeam ca daca as putea sa incarc niste baterii de la Soare ar fi fain, ca le-am amestecat pe cele bune cu cele "rele", incarcandu-le pe toate, scap de drumul la magazin, dar ma gandeam ca daca ar merge si am face toti asa, multi oameni ar ramane fara locuri de munca, adica fara bani, astfel scazand cererea pentru anumite produse, de aici alti someri, si tot asa, ajungandu-se la pierderea locuintei, foame, boli, si intelegerea acestui lucru e ceva bun, necesar chiar.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Bine, sunt si unii care sunt smecheri doar pentru ca le pasa prea multlaughing dar sunt si persoane carora nu le pasa deloc de altii, diabolice. Ca ucigasii in serie. SI sa zicem ca poti sa ucizi un om in mai multe feluri. Deci sigur exista si oameni fara empatie.
Toti avem neuroni, dar la fiecare individ ei se leaga in mod diferit si obtinem configuratii diferite, deci moduri de gandire diferite, deci persoane diferite. Unii pot sa aiba mai mult ceva, altii mai putin. Cum ar fi inclinatii spre mate.
Dar zici bine, ai nevoie de cunoastere ca sa poti avea empatie pe bune(sa stii ca bateriile alea sunt facute de cineva si tu cumparandu-le faci un bine). Ca altfel daca ajuti pe toata lumea or sa te ia de fraier si ajungi sa faci temele intregii clase laughing
Sau daca ar fi sa-l luam ca exemplu pe fleming, a descoperit penicilina. Putea sa pastreze doar pentru el acest lucru, dar a preferat sa impartaseasca lumii descoperirea, stiind ca poate salva oameni. Acuma ca restul oamenilor au fost prosti si au folosit-o in exces pana si-a pierdut eficienta... oare daca stia ca asta o sa se intample ar fi procedat altfel?

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Aia-s psihopatii, exista si daca inteleg, si daca nu, si daca lumea e teista, si daca nu, e o boala, o dereglare, ceva nelalocul lui.

Neuronii oglinda sunt responsabili de "oglindirea" comportamentului celuilalt, chiar si celelalte animale ii au, de asta daca te comporti ok cu un caine, e posibil sa se comporte ok, spun e posibil ca daca s-a apropiat cineva comportandu-se ok si apoi l-a lovit, se poate astepta sa faci la fel si ataca el primul.

Daca n-o descoperea el, erau altii. Uite, neintelegerea/necunoasterea a dus la pierderea eficientei antibioticelor.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Sigur ca exista, dar pentru ei nu exista. Asa cum sunt si multi prosti, dar cunoasterea inca exista.

Bun, si neuronii aia nu functioneaza mereu la rece, asa cum te astepti. Pentru ca suntem masinarii biologice. Si avem tot felul de hormoni si tampenii care ne fac sa luam decizii nepotrvite. Vazusem pe discovery, elefantii masculi inainte de sezonul lor, o iau razna din cauza ca se produce un supradozaj de hormoni, si incep sa atace orice, alti elefanti, omul care a avut grija de el de cand era pui. Devine nepredictibil.

Pana la urma ambele sunt importante, degeaba ai cunoastere daca nu o impartasesti, si degeaba iti pasa de ceva daca nu stii decat sa spui rugaciuni. Nu cred ca ai cum sa zici ca una e mai importanta decat cealalata.thinking

| Vanqu1sh a răspuns (pentru Mădă0611):

Ce ai fumat?

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Stai asa, tu bateai apropoul ca din iubire a impartasit ce a descoperit? Asta fiind nici acum 100 de ani, probabil, dar daca stai un pic si analizezi problema, se poate s-o fi facut pentru faima sau chiar pentru el. Daca as gasi eu remediul pentru o boala care ma pandeste, e logic ca o sa spun ce am descoperit, daca nu, macar pentru linistea pe care mi-o da empatia ca am ajutat.

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

E posibil s-o fi facut si pentru faima. Dar pana la urma devii medic/doctor/cercetator sau ce era el, ca sa ajuti oamenii, nu-i lasi sa moara cand poti face ceva pentru ei, vezi juramantul lui hippocrate.

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Satisfactie proprie. De ce ingrijesti o planta sau un animalut? Daca n-ai sti sau simti ca sunt ca tine, ca daca sunt vii, simt, le-ai mai ingriji?

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu imi ingrijesc mai bine laptop-ul decat pisica. Asta ca sa n-aiba microbi pe el si nici virusi inauntru.

| Mădă0611 explică (pentru CinevaNou):

Ca nu iti plac pisicile, si nu iti plac pentru ca le plac perusii, adica poate i-ar gusta doar, asa... un pic. whistling devil

| CinevaNou a răspuns (pentru Mădă0611):

Detalii devil

| Jardelin a răspuns:

Mi-a placut o vorba scrisa de cineva pe FB. Stii de ce asculta lumea cintece de dragoste? Ca sa auda cuvinte pe care in realitate nu le aude!

Cam asa e si cu filmul mentionat de tine. Intelegere, iubire, etc. intre atei (si la atei) vezi numai in filme! In realitate...

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

laughing nu uita ce am zis in intrebare, probabil lumea asta e teista de cand exista, so, cum de numai in melodii se aud cuvinte de genul?

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga, stii care impresia mea? Tu NU ai iubit niciodata cu adevarat ceva sau pe cineva!

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Ca tu ai iubit? Nu stiu cum sa caut ca sa gasesc sensul exact al cuvantului, ca atunci sa spun ca ai iubit, aaadiiica, "a iubi" inseamna "a detine", "a vrea pentru tine, pentru placerea ta", deci totul e pentru tine, chiar tu ai zis ca te bucuri nu stiu cum de persoana iubita, TU te bucuri, pe TINE te bucuri, egoism. laughing Eu nu pot fi atat de egoista cat sa pun in joc sentimentele cuiva. "Iubesc", dar nu spun, n-o arat, astept sa treaca, nu vreau ca apoi mila sau vinovatia sa ma tina langa cineva.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Aia nu-i iubire ce faci tu! Iubesti asa cum ai scris: cu ghilimele!

Uite aici cea mai frumoasa oda adusa dragostei. Si stii de ce e frumoasa? Pentru ca te invata si CUM sa iubesti!

http://bibliaortodoxa.ro/carte.php?id=12&cap=13

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

laughing stiu capitolul, avem definitia, vin intrebarile. Tu iubesti? Si cel mai important, dumnezeu iubeste?

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Si apropo, cum fac eu e mai iubire decat cum faci tu. "Dragostea nu caută ale sale".

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Draga, intrebarile tale sint foarte directe si publice! Dar raspunsurile niciodata nu le voi spune public. Sint niste aspecte din zona prea personala a mea!

Pe de alta parte as vrea sa-ti spun (insa nu stiu cum, ca sa nu te ofensez), ca tu nu mi-ai parut a fi cea mai buna ascultatoare de pe aici! De multe ori la raspunzurile mele serioase tu mi-ai raspuns in batjocura, lucru care mi-a ridicat serioase indoieli daca esti o persoana serioasa. Si daca nu esti o persoana serioasa nu cred ca poti sa fii nici de incredere intr-atit de mult incit sa pot discuta cu tine lucruri mai personale, chiar in particular.

De aceea aici pe TPU ma cam feresc sa aprofundez cu tine subiecte serioase cum ar fi chiar cel de astazi, al iubirii, propus de tine. Sper sa nu te superi.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Da' nici nu e nevoie, ai zis atunci "ma bucur (nu mai stiu cum) de persoana iubita". E mai mult decat suficient.

Nu ma intereseaza sa vorbesc in particular nici cu persoane de varsta mea, banuiesc ca tu ai cu cel putin 15 mai multi ani.

Oooochei, oricum, ti-am zis, mi-ai raspuns alta data, plus ca ziceai ca vrei sa te calugaresti, nu sunt atat de proasta cat sa nu pricep una alta, not mai biznis laughing, raspunde celeilalte intrebari. Stim ce e iubirea, ne-a zis nea' Pavel, deci, dumnezeu iubeste?

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Dar cum ai dedus ma rog ca am cu 15 ani mai mult decit tine? De ce nu cu 10 mai mult sau cu 5 mai putin? Sint foarte curios. Raspunde-mi in privat te rog!

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Nu raspund in privat, n-am chef de vorba privata. Pai, in primul rand, folosesti î in loc de â. laughing

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

laughing laughing

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Ai fi vrut nevasta si copii si ai renuntat la dorinta asta, probabil din cauza varstei. Mai pun vreo 5-10 ani la cei 15? devil

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Am vrut sa-ti trimit un msj privat insa TPU imi spune ca nu accepți msj private decit de la prieteni.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

:> si am uitat sa pun in perioada asta sa nu poata nimeni sa imi trimita, bine ca mi-ai amintit. :)))
http://i.imgur.com/7TgY0fR.png

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Mai scos de la ignore happy

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Tii de ce asculta lumea cintece de dragoste?
pentru ca muzica are puterea de a trai din nou acele momente, sa stii ca si mirosul ne poate face sa retraim amintiri

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Bun, după ce am practicat vreo trei ore sportul național, adică datul la lopata, hai iti mai trimit un mesaj. Adevarul este ca ai intuiție buna. De aceea voiam sa iti scriu un mesaj privat, sa te rog sa nu-ti mai expui presupunerile legate de mine pentru ca dai prea multe informații despre mine si nu as vrea sa știe toată lumea de pe TPU cine sint. Ai greșit puțin cu virsta, m-ai făcut puțin mai tinar, in realitate am trecut de perioada Prostamolului, acum fiind la virsta la care andropauza își face efectul! laughing

Acum mai intru din cind in cind pe TPU ca sa treca timpul mai frumos, mai schimb o vorba cu băieții atei, mai o gluma, mai o cearta, mai o insulta, dar important este ca trece timpul. Sa știi ca nu sint suparat, sint fericit si destul de optimist. Viața e frumoasa. Important este sa prindem esențialul si sa stim s-o traim! happy

| Jardelin a răspuns (pentru RAY):

Bine spus Ray! Eu credeam ca din cu totul alte motive!

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

No vezi? de asta nu imi place sa fiu rea, fiecare om are povestea lui, suferintele lui, dar tu tot zici ca ateii sunt rai, ne obligi sa ne aparam si sa folosim cam aceleasi arme si nu cred ca multi dintre voi sunteti constienti cat de mult ranesc cuvintele, nu ma refer doar la net sau TPU, si ca o spovedanie nu le sterge din "sufletul" cuiva, ci doar din mustrarile tale de constiinta.

Daca nu dai informatii despre tine, ea nu te-ar recunoaste, iar daca ea e ca tine, n-o recunosti tu.

| RAY a răspuns (pentru Jardelin):

Pot fi enorm de multe motive, intr-un studiu sa analizat asta si a ajuns la concluzia muzica trista le datea o stare de bine, fiinta umana este complexa greu de descoperit, anticipat in cazuri de alerta emotionala, iubirea si sentimentele sunt un mister sa stii, este incredibil cum au aparut si de ce? cum au evoluat este incredibil, pratic fara sentimente nu am putea exista desi nu le putem nega, poate de asta credem in zeii pentru ca avem nevoie de o speranta emotionala

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Mulțumesc Mada pentru mesajul tau încurajator! Întotdeauna mi-au plăcut fetele asa ca tine cu o intuiție extraordinar de ascuțita, care au un miros fin si pot depista ironia de la o posta! Probabil acum după ce ai aflat adevarul ai sa ma urăști foarte tare. Dar, asa cum ti-am spus, eu stiu ca supărarea trece cu timpul si ca mai tirziu ai sa înțelegi ceva din toată povestea asta. Faptul ca REALITATEA (voi sinteti cei care credeți in realitate, nu?) inseala si ca adevarul il simți doar dacă esti obișnuit cu el!

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

De mult! Acum ma poti înjura iarăși!

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

De ce te-as uri? N-am treaba. De un singur nene mai in varsta m-am legat si i-am zis lucruri urate ca nu-l mai vad pe aici pentru ca vorbea doar la misto, folosind cuvinte urate.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Eu nu te-am injurat..Am jignit. Dar asta pentru ca m-ai facut tembel fara motiv. Altfel nu as fi avut nici o treaba cu tine. Si in plus ai continuat. Fara resentimente ca sa nu creada cineva ca eu sunt mereu capul rautatilor.

| Jardelin a răspuns (pentru anonim_4396):

Ok. Eu imi cer scuze!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jardelin):

Si eu imi cer scuze.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

E bine! Vezi ca ti-am trimis o cerere de prietenie. Daca altfel nu pot sa-ti trimit mesaje private...

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Momentan nu poti nici daca suntem "prieteni". laughing In perioada sarbatorilor fac asa, de data asta am uitat, mi-ai reamintit, am zis in raspunsul de la 18:15.

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Păi cind deschizi posta privata anunta-ma si pe mine. Vreau sa-ti trimit un mesaj al carui continut te priveste in pimul rind pe tine si te informeaza asupra unei chestiuni.

| Mădă0611 explică (pentru Jardelin):

Dupa "anul nou", sa nu ma trezesc cu vreo urare. Oky, daca n-o sa uit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cel mai important lucru in viata este iubirea. Este singura capabila sa iti mangaie sufletul in adevaratul sens. Cunoasterea nu te va duce niciodata la un raspuns, la problemele mai complicate deoarece lumea in care traim este una relativa nu avem cum sa ajungem sa cunoastem si sa deslusim tainele universului. Cunoasterea este buna aia de bun simt, cum ii zic cultura generala, dar daca ajungi sa te complici in lucruri, a-i sa vezi ce repede va trece viata pe langa tine ajungand in final la concluzia ca nu ai aflat nimic concret. Faza e ca daca nu ai creier e usor sa fii ignorant, daca ai putin mai mult creier cauti raspunsuri, dar daca esti foarte aproape de iluminare, ajungi sa intelegi cum poti sa ajungi la ea, nu prin cunoasterea rationala, paradisiaca si prin cea luciferica, intuitiva bazata pe sentimente, o comuniune afectiva totala, stari spirituale etc. Limitarea la aflarea raspunsurilor nu te va face sa iti schimb eu vreo opinie dar iti vei da seama mai tarziu ce conteaza mai mult.

"Hamlet":
"Sunt mai multe lucruri
in cer si pe pamant, Horatio,
decat ai visat tu vreodata
in filozofia ta."

Blaga:
"Prostul cel mai prost este prostul alterat de filosofie"

Indreptar Spiritual - Osho
"Cel ignorant e ratacit in intuneric, dar cel plin de cunostinte e ratacit intr-un intuneric si mai mare decat cel ignorant"

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Cunoastere e si intelegerea faptului ca realitatea e relativa/subiectiva, astfel nu-l omori pe Gigel ca afirma ca hortensiile sunt cele mai frumoase flori, tie plancandu-ti crinii, sa zicem.

Imi place Osho ala, e taaare intelept, stie cum sa isi scuze ignoranta. Mie imi pare horror, persoana, poate de asta l-ai ales. thinking

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Osho are perfecta dreptate. Cu ce te impiedica ignoranta in a fii fericit? L-am ineles deoarece asta este realitatea. Daca nu iti dai seama ce e mai important imi pare rau pentru tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Apropo ignoranta nu este la mine, eu dau un rost la tot ce ne inconjoara. ignoranta este la tine..ateismul oricine poate sa il stie, ce este legat de misticism ca sa-i spun asa mai greu, cum imi spunea o data cineva.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

"Ce e legat de misticism" poate inventa orice copil de sub 2 ani. laughing

Ignoranta nu te impiedica in a fi fericit, e chiar invers, "ignorance is bliss", pentru propria persoana, dar tu nu traiesti izolat, sa fii tu cu tine, si ignoranta ta poate rani alte persoane.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

""Ce e legat de misticism" poate inventa orice copil de sub 2 ani. "
Stii..Culorile le percepem noi, ele nu exista, dar acelea fac tabloul mult mai frumos.

"Ignoranta nu te impiedica in a fi fericit, e chiar invers, "ignorance is bliss", pentru propria persoana, dar tu nu traiesti izolat, sa fii tu cu tine, si ignoranta ta poate rani alte persoane."

Exact. Acum depinde ce fel de ignoranta adopti. Ignoranta poate fii pentru problemele filosofice ca sa le zic asa sau universale care ne macina, la care incearca multi sa gaseasca raspunsuri(la tipul asta de ignoranta se referea si Osho), sau ignoranta pentru conceptiile, opiniile cuiva, care este normala daca ai opinii diferite de respectiva persoana, nu suntem indreptatiti sa bagam nimanui pe gat opiniile noastre sau ignoranta fata de anumite persoane si sentimentele acestora, aceasta cred ca este singura ignoranta care nu isi are locul. Eu niciodata nu voi fii ignorant din acest punct de vedere, sunt niste aspecte impotrante pentru anumite persoane si sa le arati ca iti pasa de ele este ca o mangaiere. Acum depinde ce fel de persoane sunt.

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Culorile tin de misticism?

Pai si tu crezi ca astazi stim ca realitatea e relativa/subiectiva datorita "misticismului"? Cand apare asta in discutie, se imparte lumea in doua, mistic (cunoasterea mistica) si real (cunoasterea reala), daca ar exista doar una, cu care crezi ca ar functiona lumea?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Eu am folosit un sens conotativ ca sa exprim cat mai multe lucruri in cat mai putine cuvinte si cat mai frumos. E un obicei de al meu. Tabloul este format din contur, ceea ce ii da forma si culori ceea ce il face mai frumos. Conturul in cazul asta reprezinta realul, fara de contur tabloul nu ar avea nici un sens nu ar exprima nimic concret. Realul trebuie sa il percepem, adica sa percepem faptele, lucrurile care se intampla in jurul nostru, atmosfera, vremea, natura etc etc...Culorile sunt ca un adaos. Te face sa privesti tabloul intr-un alt mod. Depinde si ce culori folosesti reci, calde..Culorile sunt tipul de viziune asupra lumii, acestea pot exista in diferite forme sau pot sa nu existe deloc. In cazul in care nu exista de loc sau e alb negru persoana respectiva se raporteaza doar la real adica la lucrurile care se intampla in jurul nostru, atmosfera, vremea, natura etc etc.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

PS: nu prea ma uitam la voturi inainte. Dar vad ca sunt persoane care nici nu dau raspunsuri care nu au raspunsuri dar tot dau voturi nefolositor, eronat. Dar spuneti-mi care tot dati voturi, de ce e asa. Eu nu dau voturi de loc. Doar in situatii critice ca sa zic asalaughing Dar este absurd sa nu aveti nimic de spus si sa tot stati sa dati voturi. Mai dadetiva dre.q' laughing

| Mădă0611 explică (pentru anonim_4396):

Doar seniorii, sau cum se numesc, pot vota, deci aia fara raspunsuri nu au votat. Daca te referi la raspunsuri la intrebarea asta, not mai biznis.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mădă0611):

Cand am zis fara raspunsuri ma refer la categoria asta.

| Vanqu1sh a răspuns:

Daca ar fi dupa teisti si monoteisti ( adica popii si crestinii aia cretini de fac matanii ) inca am avea impresia ca pamantul este plat. In opinia mea iubirea si intelegerea merg mana in mana, eu personal cred ca iubirea le reprezinta pe toate : euforie, durere, tristete, veselie, intelegere, prietenie, pe scurt tot in unul. Ateu inseamna negarea existetei lui Dumnezeu si a oricarei alte divinitati, asta nu inseamna ca lumea ar fi mai rea sau ca ateii nu iubesc, chiar cred ca lumea ar fi mai buna cu ateii, sunt mai rationali, mai realisti... PS. chiar acum ma uit la I Origins! big grin

| Mariani_Roberto_1993 a răspuns:

Auzi te intreb de unde ai tu intelegerea lucrurilor o intrebare moderna.