| InstructorulTauDeFitness a întrebat:

Pentru ce d.r.a.c.u a creat Dumnezeu oamenii? El este un zeu simplu ca si la celalalte religii! Nu a avut o treaba mai buna,decat sa ne faca pe noi? Are la dispozitie toate puterile de care are nevoie sa ii extermine pe satanisti,hoti, >>>criminalica doar el e Dumnezeu! De ce nu o face?

Răspuns Câştigător
| Woodenpints91 a răspuns:

Probabil se plictisea acolo unde domneşte el, fără internet, TV, reviste porno şi x-box.

20 răspunsuri:
| shadovv a răspuns:

Pentru ca ne a dat libertatea sa o facem noi!

| nesuferit a răspuns (pentru shadovv):

Pentru ca el nu poate. App libertatea nu se da, se castiga

| shadovv a răspuns (pentru nesuferit):

1. Fiind omnipotent poate sa faca orice.
2. "Libertatea omului e partea divina din el" (Petre Tutea). Deci libertatea o primesti pentru ca "orice dar bun si desavarsit este de sus" (Soren Kierkegaard). Darca tu spui ca libertatea o castigi poti te rog sa ma informezi prin ce metoda o castigi si mai important de la cine o castigi?

| nesuferit a răspuns (pentru shadovv):

Am mai demonstrat odata ca dumnezeu nu este omnipotent. exista cel putin un lucru pe care nul poate face

| shadovv a răspuns (pentru nesuferit):

Care este acest lucru pe care nu l poate face? Oricum nu acesta este subiectul. Te mai intreb: Darca tu spui ca libertatea o castigi poti te rog sa ma informezi prin ce metoda o castigi si mai important de la cine o castigi?

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru shadovv):

Tu trebuie sa crezi in tine nu in alti zei care nu exista.Mamele ne-o facut si ne-o dat viata, nu Dumnezeu. Dupa ce faci 18 ani esti liber sa faci ce vrei iar libertatea o castigi de la viata pe care o alegi! E simplu!

| shadovv a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Daca mama mi a dat viata asta inseamna ca trebuie sai multumesc infinit. Dar asta inseamna ca bunicii ar trebui sa i multumesc si mai mult pentru ca ea a dat viata si mamei dar si mie. Nu? Pai asta inseamna ca trebuie sa i multumesc de o infinitate de infinitati de ori fiintei/procesului care a dat viata in primul rand. Suna cunoscut?!

Alta problema: Dupa ce fac 18 spui ca pot voi fi liber pentru ca pot sa aleg. Dar eu pot alege si acum. Nimic nu ma limiteaza pe mine in alegerile mele. Dar dupa cum spui tu alegerile mele de pana la 18 ani nu mi aduc libertatea. Deci exista o diferenta metafizica a alegerilor si un punct suprem in varsta unui om ce l modifica ontologic daca presupunem "viata in libertate, ori moarte". Care este diferenta dintre aceste alegeri pre 18 si post 18? Alta problema: daca libertatea o castig de la viata pe care o aleg, daca eu nu aleg nimic? Asta inseamna ca nu sunt liber? Dar totusi eu am ales sa nu aleg nimic deci sunt liber desii nu am ales nimic.

Who do you think you're talking to?

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru shadovv):

Nu exista ca n-ai ales nimic! Acel ceva ce-l numesti nimic este ceva ce ai ales indiferent de cum arata! Daca n-ai ales nimic inseamna ca nu existi sau ca ai murit prea devreme deoarece n-ai avut din ce alege. Dupa ce ai 18 ani poti sa iti alegi calea pe care sa o urmezi.Libertatea poti sa ti-o alegi si de la 2 ani dar nu esti in stare la vremea acea si nici proasta plitica dusa in lumea asta nu te lasa.Tu trebuie sa ii multumesti doar mamei tale ca ti-a dat viata! Eu inteleg sirul tau de stramosi dusi pana in epoca preistorica dar tu ai fost nascut de o singura persoana "mama ta", iar in problema asta nu se baga nici bunica si nici strabunica, etc.Maica-ta te-a tinut in burta 9 luni si ea s-a chinuit sa te hraneasca si restul.(Nu Dumenzeu si nici restul sfintilor).(chestiile astea se aplica la noi toti).

| shadovv a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

Deci am stabilit ca sunt liber pentru ca pot sa aleg dar tot nu inteleg de ce ti sa limitezi varsta de parca aceasta ar avea vreo importanta. O alta problema este ca ne am abatut de la ideea principala "libertatea nu se da, se castiga" a lui "nesuferit" care inca nu a raspuns.

Acum problema se reduce la "a alege". Esti tu sigur ca ai puterea de a alege? Si daca o ai in ce sta aceasta?

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru shadovv):

Varsta n-are importanta, poti sa alegi cand vrei, poti si acum n-ai decat dar politica nu prea te lasa sa fii liber, sper ca ai observat.Nu este limita de varsta.(limita de varsta pe care ti-am scris-o e doar in legatura cu legile). Poti sa alegi ce vrei tu, pur si simplu.(dar mai lasa-mi un comentariu cu ce anume vrei "sa alegi">>>>religie, tara, etc>>.ce?)Toate ti le alegi cum vrei!

| danut a răspuns:

Cred ca ai nevoie de cineva alaturi de tine ca sa intelegi de ce ne-a facut Dumnezeu pe noi. Am niste pisici, vrei una sa ai grije de ea?

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru danut):

Nu mersi! Am doi caini pe care i-am luat pentru ca vroiam niste caini si pentru ca imi placeau! De cand m-am nascut am auzit de cuvantul caine! Dar Dumnezeu de unde a auzit de oameni de a trebuit sa ii creeze.Inseamna ca a mai avut de a face cu asa ceva pe o alta planeta.Am auzit ca Dumnezeu ne-a creat dupa chimpul si asemanarea lui, multi mi-au zis ca se refera la suflet dar totusi multi oamnei sunt rai.Inseamna ca nici el nu e unu bun.

| danut a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

"Dar Dumnezeu de unde a auzit de oameni de a trebuit sa ii creeze"
Iti recomand INAINTE sa faci comentarii fara un scop practic sa citesti Biblia. Aici vei gasi TOATE raspunsurile pe care le astepti (mai mult sau mai putin).

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru danut):

Biblia nu-i adevarata! E la fel ca o alta carte doar ca se numeste biblie! Acolo nu sunt raspunsuri! Nimeni nu poate sa imi dovedeasca cai adevarata biblia.Sunt scrise tot de niste persoane! Deci nu o sa ma injosesc atat de mult sa citesc biblia!"Mai bine citesc Scufita Rosie care e la fel de adevarata ca si biblia!"

| ILadyInBlack a răspuns:

E omul una din greselile lui Dumnezeu sau e Dumnezeu una din greselile omului? parca ceva de genul zicea Nietzsche, dreptate mare mai avea.

Răspuns utilizator avertizat
| Narfundo a răspuns:

Bonsai pare ca iti pui intrebari ce te depasesc.Cumpara-ti un caine, ingrijestel, curatal, dai de mancare.Cumpara un acvariu, umple-l cu plante, pietris, adauga alte lucruri, cumpara pesti.Fa un copil, etc. Apoi ai sa intelegi cum Dumnezeu s-a hotarat sa creeze lumea si de ce ii este atat de greu sa o distruga. Odata ce ar omora criminalii si satanistii ar fi obligat sa ii omoare pe toti.

| InstructorulTauDeFitness explică (pentru Narfundo):

TU daca ai crea niste fiinte iar unul dintre ele ar omora restul fiintelor, de ce ai fii tu obligat sa ii omor pe toti? ce zici n-are logica!

| Miauti a răspuns:

Nu are cum > deoarece Pamantul este guvernat Dracu. Asta a fost ultimul legamant intre cei 2. Scrie in biblie...
Sin din cate am mai citit (alte carti vechi) Noi santem prima creatie care nu a distrus-o. Pentru ca inaintea noastra a mai creat alte lumi, dar din cauza pacatului ele au fost distruse de catre D-zeu...

| rocco09 a răspuns:

Ca sa intrebi tu