| WhatheWow a întrebat:

Pentru cei care au reușit să vadă dincolo de prejudecăți, cei care au scăpat de îndoctrinare impusă multă vreme de Biserică, e evident de ce în Biblie ( care e de fapt singura dovadă a existenţei Dumnezeului biblic ) Dumnezeu are sentimente umane ca : frica, razbunarea, dragostea, ura, orgoliul etc.
Și mai evident e faptul că Atotputernicul Dumnezeu simte nevoia unui fiu, căruia ( conform Sfintelor Scripturi ) îi înscenează o moarte și o înviere pentru a ierta lumea de păcate.
De ce avea nevoie Dumnezeu de un fiu? De ce a ales acest scenariu pentru a ierta oamenilor păcatele când știm ce puteri poate avea un eventual creator al întregului Univers?
Nu credeți că un creator al Universului ar fi putut apărea în toată măreția lui, în fața tuturor oamenilor și, cu o voce "de tunet" să spună : " Măi oameni păcătoși ce sunteți, Eu sunt Dumnezeu vostru, Eu v-am creat și sunt singura zeitate existentă în Univers; ori încetați să mai păcătuiţi și să trăiți după bunul meu plac ori vă ia Satana la El acolo în Iad?
După asta, făcea ( tot cu puterea lui mare ) un monument al existenței lui, monument care să rămână mărturie în veci?
Dacă Dumnezeu ar fi făcut un astfel de gest, în locul mascaradei cu moartea lui Iisus, ce și astăzi iscă polemici, ar mai fi avut curajul să păcătuiască cineva?
De ce a avut nevoie Dumnezeu de un fiu, pentru succesiune la tronul ceresc?

Răspuns Câştigător
| Nucreeed a răspuns:

"Nu.El nu doreste o dictatura.
Omul trebuie sa fie liber sa aleaga."
Si daca nu'i faci pe plac(pacatuiesti, desi pacatul este in firea umana)si nu il iubesti.te trimite acolo josrolling on the floor Asta sigur nu'i dictatorrolling on the floor
Creatiile lui nu au cum sa functioneze fara pacat...si totusi nu vrea sa le facem.e un idiot zeu' asta al tau ce sa mai...

19 răspunsuri:
| Hombre a răspuns:

"e evident de ce în Biblie( care e de fapt singura dovadă a existenţei Dumnezeului biblic )"
Pardon, nu demonstraza nimic.
"De ce a avut nevoie Dumnezeu de un fiu, pentru succesiune la tronul ceresc?"
Dupa cele talmacite de credinciosi toate acestea Dumnezeu le-a planuit inainte de facerea lumii, si ma intreb ce vina are omul daca toate coordonatele evolutiei omului sunt facute de God si omul a actionat conform planului impus? Cu alte cuvinte sa inteleaga toata lumea, el ne baga in căcat obligat ca sa aiba motiv sa ne spele de pacat(!?), dar conditionat, credinta neconditionata in EL, intarind aceasta prin asa zisa jerta a unicului fiu. Frectie la picior de lemn, nici logica nici ratiune, o bulibaseala abstracta numai buna pentru creiere infierbantate. Ma duc cu caprele sa pasca.

| AliGab a răspuns:

Hi hi hi, sa vezi tu ce adevarate sunt prejudecatile asa-zise indoctrinate. Le-am testat crezand si eu ca sunt prejudecati, facand reversul lor, si am sfarsit prin a crede si a le apara mai puternic.

| WhatheWow explică (pentru AliGab):

Deci ai sfârșit printr-o îndoctrinare mai profundă! laughing E bine! Să știi că frica de Iad te urmează toată viața și ai să sfârșești tot într-o stare de frică profundă căci niciodată nu ești sigur dacă ai făcut sau nu suficient pentru a nu ajunge acolo.

| AliGab a răspuns (pentru WhatheWow):

Si frica moare inaintea sperantei. Si cea din urma intoarcere a mea nu este indoctrinare draga. Daca nu ai inteles... nu m-a impins nimeni sa vin in biserica, nu m-a fortat si nu m-a obligat. A fost Alegerea mea si ajutorul lui Dumnezeu. Dar nu ai cum sa intelegi lucrurile astea pana nu le traiesti si iti doresc sa le traiesti.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"Dacă Dumnezeu ar fi făcut un astfel de gest, în locul mascaradei cu moartea lui Iisus, ce și astăzi iscă polemici, ar mai fi avut curajul să păcătuiască cineva? "
Da, deoarece "pacatul" este in firea umana.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Fara a o lua ca jignire, habar nu ai despre ce vorbesti. Daca ai fi vazut lucruri si intamplari care depasesc mintea umana, poate ai fi vorbit altfel.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Ce vorbești prietene? Unde există asemenea lucruri că ele se întâmplă doar celor predispuși unor asemenea fenomene?
Ești creștin? Foarte bine! De ce nu-mi răspunzi la întrebări?
E de bun simț să-mi răspunzi întrebării și ulterior să aduci în discuție și alte aspecte. Tu ce spui?

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Deci, poți combate cu dovezi ( hai că accept și argumente ) ceea ce am afirmat?

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Vorbesc in cunostiinta de cauza, bazat pe fapte, intamplari reale.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Atunci vorbește că poate mie mi-a scăpat ceva în cei patruzeci de ani de studii!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Fii sigur ca ai scapat multe, pentru ca nu ai voie sa afli orice.Iti voi da exemple reale, dar nu in seara asta, am avut o zi grea.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

rolling on the floor Mulțumesc mult! Chiar te rog să nu te mai obosești! Pentru mine nu există supranatural deci n-are rost să-ți irosești timpul povestind ce feste le joacă unora mintea.
O seară faină!

| anonim_4396 a răspuns (pentru WhatheWow):

Nu exista pentru ca nu poti si nu vrei sa vezi. Daca ai avea puterea sa vezi si sa simti dincolo de mintea umana, sigur nu ai mai gandi asa.Dar poate altadata.

| WhatheWow explică (pentru anonim_4396):

Tu ești înzestrat cu asemenea puteri? Hm, interesant! surprise

| casablanca40 a răspuns:

Daca crestinismul ar fi adevarat cred ca lumea ar fi mult mai sumbra.

| Kabuto79 a răspuns:

Sti ce cred eu despre isus?
1 ori a fost un nebun
2 ori nu a existat
3 ori l-au cumparat ( Mai baiatule date drept fiul lui dumnezeu si lasate crucificat si dupa familia ta o so duca bine 10 ani)

| Al99 a răspuns:

Cu totii suntem fii lui Dumnezeu indiferent de religie sau conceptul pe care il avem despre divinitate.
"Nu credeți că un creator al Universului ar fi putut apărea în toată măreția lui, în fața tuturor oamenilor..."

Nu.El nu doreste o dictatura.
Omul trebuie sa fie liber sa aleaga.

| Al99 a răspuns (pentru Nucreeed):

Daca ai fi inteles ceva din Biblie acum nu mai erai ateu.
Nu-ti mai da cu parerea cand esti atat de ignorant in materie.
Epitetele poti sa le folosesti pentru cei din gasca sau din familia ta.
Doar repeti fraze invatate papagaliceste de la altii.
Ti-am mai spus si in alte ocazii, invata sa gandesti.

| Nucreeed a răspuns (pentru Al99):

"Nu.El nu doreste o dictatura.
Omul trebuie sa fie liber sa aleaga."
Si daca nu'i faci pe plac(pacatuiesti, desi pacatul este in firea umana)si nu il iubesti.te trimite acolo josrolling on the floor Asta sigur nu'i dictatorrolling on the floor
Creatiile lui nu au cum sa functioneze fara pacat...si totusi nu vrea sa le facem.e un idiot zeu' asta al tau ce sa mai...