| Inferno a întrebat:

Pentru crestini: Cum este posibil ca primul purcelus sa construiasca o casa numai din chibrite si fara sa foloseasca lipici sau alte... Aa, stati, pardon asta e povestea "Cei trei purcelusi" ma scuzati, Biblia e cartea crestina, mereu le confund, deci, cum este posibil ca o entitate omnipotenta, omniscienta, omiprezenta cum este Shiva, aa Dumnezeu sa nu fie fericita? Sa fie suparata, sa fie nervosa.Pana la urma, perfectiunea suprema consta tot in aceste sentimente, primitive spun eu, pe care noi le avem?
De ce a creat Dumnezeu pe Adam si Eva? "Pentru a fi fericit." Este posibil ca Dumnezeu sa fie nefericit? Se pare ca DA. Si acest lucru contrazice calitatile de baza ale sale.

16 răspunsuri:
| Urzi23 a răspuns:

Bre @inferno se pare ca tu ai in minte un infern si mare lucru nu pricepi, dar le trintesti pe aici, eu zic sa te duci sa te culci si sa nu stai mai mult de 3 ore pe linga calculator, mai bine plimbi pisica cu lantul si esti mai cistigat, mai sociabilizeaza si ea cu alte pisici si tu cu alti oameni.

| shadovv a răspuns:

Tu abstractizezi pe Dumnezeu. Nu uita ca pe langa insusirile acelea care incep cu "omni" mai este si insusirea de a fi personal.

Eu nu cred ca Dumnezeu poate fi "nefericit" ci mai mult intristat. E sentimentul acela pe care il ai atunci cand un prieten sau copilul tau o i a pe cai gresite. Nu e un sentiment de nefericire ci mai mult unul de tristete, de ingrijorare!

Asta de unde ai scos-o?

| valentingb a răspuns:

Tot citesc aceste intrebari si ma intreb : Voi chiar credeti ca mai exista crestini asa cum scrie in Biblie ca trebuie sa fie? Daca ii intrebi, toti sunt crestini, dar cati din ei au citit Biblia? Tu ii certi ca ei cred in Biblie, lor oricum nu le pasa.Chiar nu va inteleg, de ce sunteti atat de porniti impotriva crestinilor? Incercati sa ii educati? Sa ii luminati?

| WR104 a răspuns:

Chiar asa mai Inferno!
Ce atata propaganda, hai ca m-am suparat.
Numai bine.

| Narfundo a răspuns:

Inferno esti victima desenelor pe care le-ai vazut in copilarie.Esti victima melodiilor pe care le asculti.Cauta sa te aranjezi pe tine in interior, apoi vino cu argumente impotriva altora.Ce subiect ai deschis tu acum, este unul foarte sensibil pentru unii dintre noi, care ne nastem si suntem invatati cu asta.Nu poti tu sa vi si sa zici "Nu este asa mai astia" pentru ca esti un om ce incearca sa domine. Crezi ca vei fi respectat odata ce incerci sa domini si demoralizezi alta persoana? Eu zic ca este un mare defect de al tau.Pe langa asta homosexualitatea daca citesti ce zic savantii despre " este o dereglare a barbatului si de multe ori el incearca sa domine cat poate, asta transformandu-l in homosexual.Cu pasi marunti te duci catre satanism si homosexualitate. Deschideti ochii caci tu esti cel ce are nevoie de asta.

| Adrianetc a răspuns:

Trecand cu vedere ofensa pe care ai adresato crestinilor, esti un om cu inteligenta finita, putin idiot dupa parerea mea pentru ca incerci sa contrazici crestinii, nevrand sa cunosti adevarul.Cine esti tu sa-ti dai cu parerea asupa unor detalii fara niciun sens legat de Dumnezeu, Sfanta Treime? Tot ce avem nevoie este in Biblie, El ne iubeste, vrea sa fim alaturi de el pe scaunul de domnie. Stiu ca vrei sa ironizezi crestinii, sa te amuzi. penibil

| Inferno explică (pentru Adrianetc):

Nu am sa-ti spun ca aberezi cu afirmati ce au un sprijin aberant.
"esti un om cu inteligenta finita, putin idiot" Oa firmatie, bun si dovada este:" pentru ca incerci sa contrazici crestinii," Total aberanta dovada.

| rocco09 a răspuns:

Se pare ca textul biblic in care vorbeste despre "preafericitul Dumnezeu " nu l-ai gasit ...ma cauta!

| Ana235 a răspuns:

Asta este disputa eterna atei- crestini, invalita intr-un strat flosofic cu accente ironice. Ceea ce "simte" D-zeu este tradus in emotii umane pentru a il intelege si iubi. Capische?

| Kassie a răspuns:

Nu stiu de restul Inferno, dar pui cam prea multe intrebari de genul asta si cred ca atat eu cat si restul utilizatorilor crestini de pe TPU ne-am cam săturat sa incercam sa iti dovedim ca exista Dumnezeu.Aşa ca te rog, dupa intrebarea asta, ne lasi sa luam si noi o pauza? Multumesc anticipat.

Asa, deci.In primul rand, nu iti mai bate joc cu cei trei purcelusi ca esti deja ridicol, iar Dumnezeu i-a creat pe Adam si Eva pentru ca ei sa stea in Rai, de ce sa ii creeze? Ce intrebari stupide pui. I-a creat pentru ca i-a creat. Pentru ca a vrut! Pentru ca e Dumnezeu ce raspuns sa iti mai dau.

Deci te rog, ne lasi o pauza pana sa vi cu urmatoarea intrebare stupida?puppy dog eyes

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru Kassie):

Nu inteleg cine va pune sa comenta-ti.Nu este obligatoriu! TI-ai gasit sa scrii 12 randuri de abureli dar in nici un rand nu vad vreun raspuns la intrebare!

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Kassie):

Să dovediţi că există dumnezeu? Şi cum faceţi asta? Dând citate dintr-o carte veche, scrisă de nişte oameni suspecti, probabil drogaţi involuntar, care se contrazic singuri? Interesant. Spune-mi mai multe despre asta.

| Kassie a răspuns (pentru InstructorulTauDeFitness):

In primul rand ma bucur ca te implici atat de tare incat sa numeri si cate randuri am scris.In al doilea rand, nu sunt abureli. Si de ce nu te iei de el ca isi bate joc de crestini? putea sa puna intrebarea si atat. SI comentez pentru ca m-am saturat ca asta sa insulte pe toti oamenii care cred in Dumnezeu pe un site care a fost propus in scopul de a ajuta oamenii, nu de ai hartui pe crestini!

| Kassie a răspuns (pentru Woodenpints91):

Scumpul meu necredincios, exista Biblia o carte veche in care credem noi. Da. Si mai sunt si minunile de care vorbeste Biblia. De sfinti, daca nu sti ce inseamna, sunt niste oameni care cred mult in Dumnezeu. Acestor sfinti nu le-a putrezit corpul. Cum scrie in Biblie. SI mai este si focul de la Iersusalim si multe alte lucruri pe care le spune Biblia exista in lumea noastra. SI mai sunt si minunile si multe altele. Avem destule dovezi sa credem. Chiar si eu am vazut o minune, dar daca ti-as spune, nu m-ai crede, ai spune ca zic minciuni. Deci pot sa iti spun ca eu cred si atat.

| InstructorulTauDeFitness a răspuns (pentru Kassie):

In general nu am probleme cu crestinii si nici cu tine.Am probleme cu crestinii care n-au ce face si repede s-ar la gatul ateilor cu niste argumente care n-au legatura cu intrebarea.(vor sa arate doar ca sunt tari la subiectu asta, dar mereu evita esenta intrebarii cu alte povesti).

| Woodenpints91 a răspuns (pentru Kassie):

M-am oprit cu cititul la "şti". Dacă habar nu ai să scrii, nu ai nimic relevant de zis.
Spor la mătănii şi lins icoane.