| Alphawolf a întrebat:

Pentru crestini: Eu sunt constient ca unii dintre voi sunteti ferm convinsi ca Biblia indica adevarul, dar voi sunteti constienti ca, convingerea voastra religioasa este produsul prejudecatii si ca ea are suport doar intr-o carte? Sunteti constienti ca voi intelegeti si interpretati realitatea in functie de ceea ce ati adoptat preconceput? Sunteti constienti ca analizand realitatea nu ati fi putut ajunge la acea convingere apriga privind ceea ce indica Biblia? - Concluzionati voi!
Daca realitatea nu iti sustine convingerea religioasa, care este motivul(sau motivele) care te indeamna sa transmiti mai departe convingerea ta religioasa?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
25 răspunsuri:
| Inferno a răspuns:

Da ia spune ma de cate ori apare cuvantul "maduva" in Biblie, daca esti asa convins de adevarul ei?

| costis a răspuns (pentru Inferno):

Ai patit ceva? Ia spune tu de cate ori apare cuvantul plan in manualul de fizica de IXa? Sau de cate ori apare cuvantul a rezolva intr-un manual de matematica?

| Inferno a răspuns (pentru costis):

Recunosc cu rusine ca nu am citit manualul de fizica de clasa a IX de la cap la coada, insa din ce am numarat, in manualul pe care l-am citit, editura am uitat-o, cuvantul "plan" se regasea de 17 de ori, iar verbul "a rezolva" era prezent aproape in toate problemele pe care le-am citit, cu exceptia a 14 din ele, am citit un total de 86 de probleme, prin urmare pot afirma cu siguranta ca "rezolva" era prezent de 86-14=72 de ori.

| costis a răspuns (pentru Inferno):

Pai esti baiat destept daca ai stat sa numeri de cate ori scrie plan in manual. De asta l-o fi si facut autorul.

| sabin89 a răspuns:

Daca omul s-a nascut cu Biblia si cu Dumnezeu, este greu sa judece neutru. E nevoie de ceva efort; nimic nu se face fara efort.

| Elvina a răspuns:

Foarte bună întrebarea. Ideea e că mulți creștini se lasă convinși, ca să nu zic că li se spală creierele, de către popi. Dau bani la biserică, deși Dumnezeu fiind atotputernic are tot ce vrea, doar se presupune că el e creatorul. Apoi Biblia e o carte care s-a transmis oral, fiecare a mai adăugat sau a mai scos ceva. Sunt peste 150 de contradicții în ea. Cum să mai crezi ceva mai ales când vezi câte războaie, crime, violență e în lume. Eu cred că Dumnezeu e doar o idee pentru a manipula. Și dacă el există, atunci nu e cel promovat de creștini.

| anonimg a răspuns:

Raspunsul la prima parte a intrebarii, se gaseste in versetul:
"Daca vrea cineva sa faca voia Lui, va ajunge sa cunoasca daca invatatura este de la Dumnezeu sau daca Eu vorbesc de la Mine." (Ioan.7:17) Deci cine vrea sa faca voia lui Dumnezeu, va ajunge sa cunoasca invatatura -daca este sau nu de la Dumnezeu.

In ce priveste realitatea, aceasta trebuie vazuta prin ochii credintei. Avem exemplul lui Iov -om temator de Dumnezeu- care nu intelegea ce se intampla -de ce i se intampla lucrurile acelea.
Si, pentru ca este spre folosul credinciosului, credinta acestuia va fi incercata de Dumnezeu; pentru ca nu tot ce se numeste 'crestin' este si crestin. Dupa cum spunea si apostolul Pavel: "Caci sunt intre voi unii care nu cunosc pe Dumnezeu: spre rusinea voastra o spun." (1Corinteni.15:34)

| Alphawolf explică (pentru anonimg):

Anuleaza premisa de la care pleci daca vrei sa intelegi ce am spus eu in intrebare. Ea nu are ce cauta acolo!

| anonimg a răspuns (pentru Alphawolf):

Ok.
Cartea sfanta se bazeaza pe credinta. Altfel, ea nu are nici o putere de schimbare a caracterului. Caci daca Bilbia nu ajunge sa schimbe caracterul uni om, ea ar fi ca orice alta carte. Deci dovada ca Biblia este de la Dumnezeu, este atunci cand vedem in altii un caracter schimbat.
Iar daca Biblia nu m-a schimbat si pe mine, asta nu inseamna ca ea este de vina sau fara putere; vina este la mine -este lipsa mea de sinceritate. Aceasta este ce-a mai puternica dovada: cand omul iubeste pe Dumnezeu si pe oameni in mod neconditionat.

| Alphawolf explică (pentru anonimg):

Banuiesc ca te referi la o schimbare in bine. In cazul asta, de unde stii ca schimbarea este in bine? Uite, eu spre exemplu, nu cred ca Biblia schimba in bine, dimpotriva, limiteaza. In religie nu exista altceva decat subiectivism, insa hrana consistenta este cea concreta, nu povestile, nici iluziile.

| anonimg a răspuns (pentru Alphawolf):

"Banuiesc ca te referi la o schimbare in bine. In cazul asta, de unde stii ca schimbarea este in bine?"
Schimbarea este in bine, deoarece numai cu ajutorul lui Dumnezeu omul poate sa isi iubeasca chiar si pe vrajmasii lui in mod neconditionat -caci "daca imbratisati cu dragoste numai pe fratii vostri, ce lucru neobisnuit faceti? Oare paganii nu fac la fel?" (Matei.5:47)
Omul poate sa se ascunda de semenii lui; poate sa se prefaca. Dar Dumnezeu cunoaste cele mai ascunse intentii ale inimii.

Biblia nu limiteaza; ba din contra. Ea spune despre sine:
"Dar omul firesc nu primeste lucrurile Duhului lui Dumnezeu, caci pentru el sunt o nebunie; si nici nu le poate intelege, pentru ca trebuie judecate duhovniceste.
Omul duhovnicesc, dimpotriva, poate sa judece totul, si el insusi nu poate fi judecat de nimeni." (1Corinteni.2:15) (Judecata de care se vorbeste aici se refera la cunoastere).
Noi avem nevoie sa-L cunoastem pe Dumnezeu. Te cred ca ai vazut subiectivism in religie, deoarece cei mai multi crestini au doar o forma de evlavie, iar altii au facut negot din religie. Cu cat mai mult, noi ar trebui sa ne straduim sa cautam sa cunoastem adevarul; sa ne intrebam: "Cum stau lucrurile cu adevarat?" Mintea se dezvolta doar cercetand lucrurile, si nu criticandu-le sau ramanand pasivi fata de ceea ce se intampla in jurul nostru. Nici Adam "nu s-a nascut invatat". El s-a bucurat sa cerceteze creatiunea. Unde ar mai fi fost placerea, satisfactia, implinirea, in viata noastra daca noi am cunoaste toate lucrurile dintr-o data? Macar ca vorbim astfel, nici in vesnicie nu vom ajunge sa Il cunoastem pe deplin pe Dumnezeu. Asa de mare este El!

Mediteaza asupra versetului 27:

24. "Dumnezeu, care a facut lumea si tot ce este in ea, este Domnul cerului si al pamantului si nu locuieste in temple facute de maini.

25. El nu este slujit de maini omenesti, ca si cand ar avea trebuinta de ceva, El, care da tuturor viata, suflarea si toate lucrurile.

26. El a facut ca toti oamenii, iesiti dintr-unul singur, sa locuiasca pe toata fata pamantului; le-a asezat anumite vremuri si a pus anumite hotare locuintei lor,

27. ca ei sa caute pe Dumnezeu si sa se sileasca sa-L gaseasca bajbaind, macar ca nu este departe de fiecare din noi.

28. Caci in El avem viata, miscarea si fiinta, dupa cum au zis si unii din poetii vostri: "Suntem din neamul Lui…"

29. Astfel, dar, fiindca suntem de neam din Dumnezeu, nu trebuie sa credem ca Dumnezeirea este asemenea aurului sau argintului sau pietrei cioplite cu mestesugirea si iscusinta omului." (Fapte.17:24-29)

| Alphawolf explică:

Dar esti inconstient ca subiectivismul, implicit slabiciunile iti conduce viata. Asta e motivul pentru care nu ai argumente, asfel ataci persoana.

| costis a răspuns (pentru Alphawolf):

Fiind viata mea te invit sa fugi cu cercul si sa n-o mai faci pe-a consilierul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

FERICIREA şi PACEA SUFLETEASCĂ pe care o simt atunci când aplică principiile creştine îi fac să transmită această convingere mai departe.Vezi tu, Biblia nu e o carte care să explice fenomele fizice, naturale, chimice etc., Biblia este o carte spirituală.De aceea este mai greu de demonstrat că realitatea nu le susţine convingerea religioasă. Majoritatea acestor principii susţin realitatea.De aceea cei mai mulţi dintre creştini se simt fericiţi atunci când aplică aceste principii făcându-i să le transmită mai departe.

| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Fericirea si pacea sufleteasca este in functie de convingeri, iar cele religioase nu sunt sustinute de realitate(asa cum zici tu), ele sunt prejudecati. Adica esti fericit daca ai in convingere ca ai facut pe placul Domnului pocaindu-te, sau transmitand mai departe convingerea ta religioasa, si te mustra constiinta daca te-ai masturbat daca tu ai in convingere ca masturbatul e un pacat. Fericirea si pacea sufleteasca obtinute din convingere religioasa nu au un suport concret, o realitate obiectiva, ci subiectivism(superstitie si autosugestie).
Ceea ce ai zis tu se incadreaza aici: "Sunteti constienti ca voi intelegeti si interpretati realitatea in functie de ceea ce ati adoptat preconceput?" - Spune-mi e normal asa?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice poveste are un sâmbure de adevar si unul sau mai multe intelesuri ascunse.Si Biblia face exact acelasi lucru.
Unii se prind mai repede altii niciodata.

| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Acum spune-mi de ce ar trebui sa fie intelesuri ascunse, de ce "creatorul" universului ar fi vrut sa creeze confuzie?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Alphawolf):

Din acelasi motiv pentru care creatorii unui copil ii spun ca l-a adus barza.

| Alphawolf explică (pentru anonim_4396):

Mai exact ce vrei sa spui? Suntem prea naivi, ignoranti sau prosti pentru a intelege niste lucruri? Bine ca ne-a informat cu fantasmagorii si contradictii. Cred ca subapreciezi notiunea de "creator".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma blegea? fii pe pace ca eu pot dormi noaptea cu convingerile mele, si dorm chiar bine, fara sa ma gandesc o clipa macar la tine ori la altii ca tine.nu ca m-ar durea in partea dorsala de voi astia,dar nici in fund nu ma doare de atei,satanisti,si alti slujitori de idoli,cata vreme eu insusi sant un vajnic slujitor al banului, propriului hoit, si altor apucaturi pe care impreuna le slujim dar ne dam, destepti, buni si puri din motivuri diferentiale.scrisul ia-l ca atare, fiindca tastatura me nu stie gramatichie.hai cati.

| Ben00 a răspuns:

1.Convingerea mea este produsul cuvintelor lui Hristos si al unor oameni care au fost apropiati de Dumnezeu.
2.Convingerea mea priveste in principal speranta pentru viata de dupa moarte. Ce te motiveaza atat de puternic impotriva unei probleme atat de personale, si care nu te afecteaza cu nimic?
3. Realitatea nu este numai ce se intampla acum, este si ceea ce s-a intamplat in timpul lui Hristos sau al Sf Nicolae sau Gheorghe.
Realitatea nu este numai pana unde bate mintea ta, e si mai departe.

Incolo, umbla sanatos.

| Alphawolf explică (pentru Ben00):

"Ce te motiveaza atat de puternic impotriva unei probleme atat de personale, si care nu te afecteaza cu nimic?"

Ti-a scapat cumva ultima intrebare? Daca e personala, tine pentru tine, nu transmite mai departe! Daca nu-ti transmiti "problemele personale" mai departe... si nu le introduci in societate, nu o sa ma afecteze cu nimic.

| angus35 a răspuns:

"A believer in Theism can accept the statements of the Old Testament books, especially in the light of the New, as being what they appear on the face of them to be. If any statements of the Old Testament are proved to be false, he lays the blame to a corruption of the text or to a wrong interpretation of the evidence. For he is convinced that the Bible contains the revelation of the divine plan for the redemption of humanity from sin unto holiness and everlasting life. All that he wants, or needs, to have established, is that this plan has been handed down to us in a sufficiently reliable form to insure the purpose of the divine author. The reasonable Christian can rejoice and believe that the Bible has thus been handed down."

| Luci_Lucy_1991 a răspuns:

O intrebare foarte buna si o sustin