| Himera a întrebat:

Pentru fanaticii religiosi de orice fel de confesiune: dati-mi cat mai multe exemple de preoti(pastori sau ce aveti voi) despre care ati auzit, cunoasteti sau ati citit(daca a fost de pe net postati link) care traiesc cu adevarat spiritul religios, respecta cu strictete asceza, au renuntat la cele lumesti si sunt complet dedicati. Sunt convinsa ca niciunul nu poate da mai mult de 5 exemple, dar care reuseste ia funda.(si nu, sa nu va puna paatul sa mintiti sau sa inventati ca doar sunt credinciosi convinsi)

16 răspunsuri:
| Nuvăsufăr a răspuns:

Nu vei găsi răspunsuri serioase.
Acesta e nivelul acestei categorii şi a cesta e nivelul întrebării tale.

| Filip23 a răspuns:

In ortodoxism, preotii nu trebuie sa fie asceti, au viata de familie. Cred ca ai vrut sa spui care traiesc crestineste. Cat despre asceti, sunt cunoscuti doar cei mai in varsta ( parintii Proclu Nicau, Arsenie Papacioc, Iustin Parvu). Insa sunt convins ca vei gasi si mai tineri daca vei merge pe la Sihastria Rarau, Manastirea Rarau, Manastirea Cocos, pe la Manasirea Sihastria sau Secu, sau Petru Voda.

| soimos a răspuns:

Absolut toti pastorii sau preotii de pe luumea asta traiesc conform religiei!
Problema este ca religia este o sarlatanie!

| Himera explică (pentru soimos):

Regret, nu m-ai satisfacut.

| soimos a răspuns (pentru Himera):

Esti inca mic si nu stii nimic!
Tu ai impresia ca cei care fac acceza sunt altceva decat niste sarlatani care doresc sa prosteasca si sa beleasca oamenii?
Doar intr-un singur caz nu pot fi acuzati de sarlatanie, si ala este cazul in care au luat-o razna cu bibilica!

| Himera explică (pentru soimos):

Nu m-ai inteles, asteptam un raspuns pe bune la intrebarea mea. Ma asteptam sa nu se inghrsuie lumea si cei care vin sa fie cu maxim 1 exemplu, dar nici sa primesc nimic nu-mi place.sad

| mitzi51 a răspuns (pentru soimos):

cartile sunt scrise pentru a fi citite,asta nu inseamna ca tot ce e scris este si adevar,dar Isus a trait intre oameni, si a murit pentru noi, asta sa crezi!

| soimos a răspuns (pentru mitzi51):

Pentru noi?
Cum poti sa crzi o asemenea gogomanie cand stii bin ca Isus a fost un delicvent care a incacat legea stapaniri romane, motiv pentru care a fost arestat, judecat si condamnat ca orice delicvent!
Din aceasta cauza a fost crucificat cu un alt talhar?
Unde vezi tu "sacrificiu" pentru tine in aceasta intamplare?

| alabalaportocala2011 a răspuns:

Toți preoții / prelații / pastorii/ popii/ sunt niște paraziți, care nu produc nimic util,
ci numai profită de prostia și credulitatea maselor de oameni
și parazitează comunitățile de oameni!
Popii Nu sunt necesari sau nu sunt foarte necesari.
Pentru ce este necesar un popă ca mijlocitor între mine și Dumnezeu?
Popa are 2 rânduri de creiere, are 4 **** * în loc 2, ca restul oamenilor?
Popii au :
-nerușinare,
- capacități sporite de a escroca oamenii,
- nesimțire și
-nu cunosc nici măcar cât un absolvent de liceu : Matematică, Fizică, Chimie, etc ci
-doar religia lor, plină de minciuni.

Popii nu muncesc chiar nimic,
dar o duc mult prea bine.

| 4inel a răspuns:

Vezi pe Youtube marturia unor preoti ortodocsi care s-au pocait de pacatele lor.
Ioan Nikita fost secretar al bisericii ortodoxe pe vremea lui Teoctist.
Ioan Florea Daniel, fost preot la Sasca Montana.
Mai sunt alti 70 de preoti ortodocsi care acum s-au constituit intr-o alianta a preotilor pocaiti.
Dar inima omului nu o cunoaste decat numai Dumnezeu si omul insus.
Sa intelegi si tu. Prin pocainta omul nu devine dintr-o data perfect.
Sfintenia este un proces care poate dura o viata. Prin pocainta el ajunge in scoala Lui Dumnezeu, trebuie sa treaca multi ani ca sa devina cu adevarat un crestin matur, la unii acest proces dureaza toata viata. Altii au ramas repetenti ani la rand, nu au invatat nici din greselile lor.

| 220V a răspuns:

Unde e mama omida aka ema? Ea o sa-ti raspunda la intrebarile astea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Himera? nu cred ca egzista asa ceva.singur Iisus Hristos este asa.si el a fost in lume, si a biruit-o.ce vrei tu e o himera.in ziua de azi.sa fiu iertat, dar in manastiri posibil sa fie.nu prea le-am rupt pragurile deci, ce sa mai vorbim? sunt si eu curios.

| mitzi51 a răspuns:

Ca sa il iubesti pe ISUS,nu trebuie sa fi popa,(sunt multe ex negative,preotzi pedofili,violatori, prpb e ceea ce simti tu, in sufletul tau...de ce mereu lumea vb de altii? ca cutare popa e curvar,betiv, hoz, normal ca sunt...un popa nu este UN SFANT.dar sunt multi curati si iubesc pe isus.nu trebuie sa ne laudam ca il iubim, nu trebuie sa il hulim, iubesti si gata.