| anonim_4396 a întrebat:

Pentru martorii lui Iehova...dar si celor care nu cred ca Hristos este Dumnezeu, cum va explicati ca Isus este o fiinta creata avand in vedere numele Yahweh (Iehova) care are o semnificatie profunda daca stam sa ne uitam la fiecare litera in parte si sa o analizam?

Mai concret:

Sa vedem semnificatia celor 4 litere /ideogramelor ce compun numele de taina al lui Dumnezeu, despre care El ii spune lui Moise si prin Moise lumii intregi ca "este Numele Meu pentru vesnicie, acesta este Numele Meu din neam in neam"

Y =mână ( mod literal) sau "fapta ", "a face"(mod simbolic)

H=fereastra (mod literal) sau "iata, priveste, a arata"sau "cel, cea" (mod simbolic)

W=cui, piron ( mod literal) sau " a agata, a fixa" (mod simbolic)

H=fereastra (mod literal) sau "iata, priveste" sau "cel, cea" (mod simbolic)

Asadar, YHWH se poate traduce simbolic astfel:

"Iata mana, iata cuiul", sau "Priveste la cel pironit in cuie", ori "Iata mana tintuita in cuie"

Dumnezeu ii spune lui Moise, din mijlocul rugului in flacari langa muntele Horeb, ca Numele Sau reprezinta Hristosul, Cel cu mainile strapunse de cuie! cu 1500 de ani inainte ca acest eveniment cosmic sa se intample!

YHWH = "Iata-l pe Cel cu mainile pironite in cuie" = HRISTOSUL

Sursa:

http://isushristos.org/......-nume.html

13 răspunsuri:
| danay72 a răspuns:

Iehova contine verbul ebraic hava care inseamna,, a deveni,,. Numele Iehova inseamna,, El face sa devina,,.

| milan9 a răspuns:

În toată Biblia expresia "întâiul născut" se referă la un fiu din aceeaşi "familie", de aceeaşi "natură" cu ceilalţi din respectiva familie: dacă e vorba de fiu al lui Iacov e din "familia" lui Iacov, daca e "fiu" dintr-un regn animal atunci e de ACEEAŞI NATURĂ CU SPECIA RESPECTIVĂ şi nu om sau altceva, dacă e numit fiu al lui Faraon inseamnă ca este fiu ŞI NU CREATURĂ "mesterita" de faraon!

Şi pe acelaşi raţionament, dacă Hristos este în Sfânta Scriptură singurul numit în sens propriu şi distinct FIU AL LUI DUMNEZEU, înseamnă că e de ACEEAŞI NATURĂ CU TATĂL "FIULUI".

| milan9 a răspuns:

Este o mare DIFERENTA intre "creatie" si CREATOR!
Mântuitorul Hristos este CREATORUL:

Coloseni 1, 16. Pentru că întru El (Dumnezeu Fiul - Hristos) au fost făcute toate, cele din ceruri şi cele de pe pământ, cele văzute, şi cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El şi pentru El.
Coloseni 1, 17. El este mai înainte decât toate şi toate prin El sunt aşezate.

Ioan 1, 3: „Toate prin El (Dumnezeu Fiul - Hristos) s-au făcut; şi fără El nimic nu s-a făcut din ce s-a făcut."
Ioan 1, 4: „Întru El era viaţă şi viaţa era lumina oamenilor."

Evrei 1, 1. După ce Dumnezeu odinioară, în multe rânduri şi în multe chipuri, a vorbit părinţilor noştri prin prooroci,
Evrei 1, 2. În zilele acestea mai de pe urmă ne-a grăit nouă prin Fiul, pe Care L-a pus moştenitor a toate şi prin Care a făcut şi veacurile;

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Vezi ca te-ai bagat in seama aiurea. intrebarea ii pentru Martorii lui Iehova. dar te roade in orgoliu, toarna spirt pe rana, cand sunt demascate minciunile astea de doctrine. invataturi false care ii tin pe oameni in intuneric.
vezi cand imi raspunzi la postarea asta, sa nu uiti sa imi bagi aia cu heruvimii care Dumnezeu i-a cerut laughing

| milan9 a răspuns:

În Sfânta Scriptură nu apare NICIODATĂ "Iehova", care nu e altceva decât o pronunţie greşită! Este o CREAŢIE UMANĂ ALEATORIE, obţinută prin îmbinarea abuzivă şi arbitrară a două nume divine YHWH şi Adonai. Numele "iehova" este un compus arbitrar rezultat prin îmbinarea dintre consoanele unui nume şi vocalele(!) altui nume. Ciudat.

| fllu07 a răspuns (pentru milan9):

Nu este nici o creatie umana abuziva.
este fix aceiasi treaba cand spui ion, john, iohan, iohanis, govanni, etc.
crezi tu ca ar incalca porunca a 3-a, ca asa te invata pe tine traditia, sa ascundeti numele lui Dumnezeu.
dar pe mine, Biblia ma invata sa il fac cunoscut, sa ma mandresc cu el.
de altfel in romani 10:13 se spune ca vor fi salvati cei ce cheama numele lui Dumnezeu. si in maleahi 3:16 se spune ca Dumnezeu "ii trece intr-o carte" pe cei ce se gandesc la NUMELE SAU. asta vrea sa insemne ca ii are in memorie. prin urmare, este ceva normal sa folosesti numele lui Dumnezeu.
de asemenea Iacov 4:8 spune sa ne apropiem de Dumnezeu. cum te poti apropia de cineva care nu ii cunosti sau pronunti numele? cum?
normal, voi il prezentati pe Dumnezeu o trinitate misterioasa care nu poate fi cunoscuta sau inteleasa. sau un Dumnezeu crud, care ii chinuie pe oameni. normal ca nu va puteti apropia de el. nu puteti sa vi-l faceti prieten.

| milan9 a răspuns:

IHVH pronunţat orientativ "Iahve" (pentru că pronunţia corectă a fost pierdută de către evrei), înseamna "Eu sunt Cel ce Sunt", fiind astfel un acronim.

Nici un evreu nu mai foloseşte acest nume pentru că ar încălca astfel porunca a III-a, luând "în deşert" numele lui Dumnezeu, din moment pe pronunţia foarte complicată a unui dintre numele lui Dumnezeu, pe care o primiseră în original evreii, s-a pierdut definitiv. Chiar şi atunci când exista, era rostită doar o singură dată pe an şi doar de către arhiereu!

Folosirea acestui acronim astăzi, este la fel de improprie si lipsita de logica la fel ca şi folosirea denumirii de "m.l.i.- işti" pentru cei care se joaca folosind o astfel de rătăcire.

| milan9 a răspuns:

Confuzia este foarte periculoasa...
De ce se spune "oricine va chema numele Domnului va fi salvat" sau "refugiati-va la numele Domnului, face-ti din el stanca voastra tare."? Este vorba de necesitatea apropierii de Dumnezeu, de putere Lui, de sprijinul şi ajutorul Lui, toate simbolizate prin "numele Domnului" – care nu este altceva decât o SINECDOCĂ (figură de stil care constă în lărgirea sau restrângerea sensului unui cuvânt prin folosirea "părții" în locul "întregului").

Nimeni nu poate contesta faptul că, la capitolul figurilor de stil şi a limbajului metaforic, Biblia este inegalată având puternic reprezentate prin variate exemple ABSOLUL TOATE FIGURILE DE STIL.

| milan9 a răspuns (pentru milan9):

Numele folosit de "martori" NU este o pronunţie SCRIPTURISTICĂ (deoarece EVREII N-AU PRONUNŢAT NICIODATĂ "Iehova".

Este important a nu se confunda iniţialele YHWH întâlnite în Vechiul Testament (pe lângă alte 5000 de expresii referitoare la Dumnezeu) cu pronunţia greşită "Iehova".
Această pronunţie ("Iehova") este o variantă falsă de pronunţie în limba engleză (de vocalizare), inventată la voia întâmplării prin îmbinarea abuzivă dintre consoanele unui nume (Y-H-W-H, a căror pronunţie autentică a fost definitiv pierdutăhappy şi vocalele altui nume (Adonai). O compoziţie deci, cel puţin ciudata... thinking

| sublime89 a răspuns:

De unde ai scos tu cuvantul "cuie"? Tu interpretezi totul intr-un mod subiectiv, si intelegi ce vrei tu sa intelegi.

| fllu07 a răspuns:

Pha laughing si biblia unde o lasi? cuvintele lui Isus, nu conteaza?
Ioan 20:17. Ioan 14:28. 1Corinteni 15:24, 27,28. Deuteronomul 6:4. spune-mi si mie te rog, de ce in Biblie nu apare termenul treime, si trinitate? si in vechime, cine se inchina la triade de zei, sau dumnezei?

Deasemenea BIBLIA spune ca IEHOVA este numele lui Dumnezeu, dar ii explica si semnificatia acestui nume. total diferita de ce ai scris tu:
Exodul 3:14 arata ce inseamna acest nume. atunci cand israelitii trebuiau sa paraseasca egiptul ei trebuiau sa aiba incredere in Iehova, care inseamna Eu voi deveni!, ca are putere sa devina orice este necesar ca sa isi salveze poporul indiferent de situatiile prin care trece.

| KhludCiprian a răspuns:

Scuze, dar chiar daca simbolistica lui Yehoshua ar fi aceeasi cu a lui Yahveh, ar fi doar atat, o simbolistica. Si ti-o zice un ateu.

Yahveh era zeul ostirilor, spre deosebire de alti zei din religia canaaneanca ce simbolizau fertilitatea (precum Baal si Asheera), totusi cine slujea "boului" nu slujea un bou, ci el credea ca slujeste zeului ce ar fi orcotit de boli.

Te intreb, daca jertfirea mielului era in VT si chiar daca niste crestini (in special Ev. dupa Ioan) au considerat jetfirea lui Isus similara cu aceasta jertfire, il face pe Isus parte din miei sau oi (sau tehnic e berbec)?

Deci singura problema a argumentului e ca desi ar fi adevarat (personal n-am citit de mult atatea aberatii me randuri de blog) concluzia nu ar fi ca Isus ar fi Dumnezeu.

| Aiom a răspuns:

Nu am inteles intrebarea