| OOOLEOOO a întrebat:

Pentru toti pensionari sustinatori a lui Victor Viorel Ponta deazamagiti ca nu li se vor mai creste pensiile asa cum a fost pormis de catre dansu in timpul campaniei electorale, domnul Presedinte Iohanis vine cu o idee aplauzibila, care mie mi se pare de-a dreptul excelenta! Banuti in plus, la pensionari sa vina de la Biserica Ortodoxa si Patriarhul Daniel.

http://www.timesnewroman.ro/......i-patriarh

Astfel rolurile se vor inversa, pensiunari nu vor mai "baga" bani in afacerea Capitalista numita "Biserica Ortodoxa" iar slujitorii bisericii angajati de Dumnezeu isi vor putea respecta poruncile preamaretului Iisus ajutand-ui pe cei nevoiasi.
Se vor sustine unii pe alti, ce Dragut!

Ce parere ai despre acest subiect?

Ah da, sa nu uitam... Mai exista si aia care vreau sa-l coverteasca pe Domnul Presedinte Iohannis la religia Ortodoxa.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

:))) cred ca tu esti purtatorul de cuvant al "lui" BOR, ca afirmatia era gen "doar 0, 4% din PIB", doar, dăcât si numai 0, 4, pentru ce? http://morometia.ro/......preotilor/

Ideea e ca Romania e stat laic, nu are de ce sa sustina biserica, iar cand apar oameni care gandesc ca tine, e o dovada in plus ca nu trebuie sa dea vreun ban cultelor religioase "suma primita de toate cultele la un loc e de 15-20 de ori mai mica decat fondul primit de ministerul invatamantului." da, hai sa nu mai dam bani invatamantului, sa-i dam toti bisericii, ortodoxe. :x

34 răspunsuri:
| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Greu esti de cap. N-am gasit vreo sursa oficiala, dar din moment ce patriarhia nu neaga ca e vorba de "doar" 0, 4% din PIB, eu zic ca e suficient sa avem incredere in spun cei de la ASUR, iar cum aratam mai sus, 0, 4% era 540 de milioane, in 2012, de atunci PIB-ul a mai crescut, asta insemnand o suma mai mare.

| Dmonik a răspuns:

Ai incurcat lucrurile rau de tot!

Nu dl. Ponta mareste pensiile dupa cum doreste domnia sa!
Nici dl. Iohannis nu gestioneaza banii bisericii, ca sa ii directioneze spre pensionari.

Banii pensionarilor sunt un drept pe care orice om il primeste in urma activitatii depuse de-a lungul vietii.

Deja m-ai ametit!

Cu cine ai probleme? Cu pensionarii, cu BOR, cu sustinatorii lui Ponta sau cu Facebookul?

Nu uita: timpul trece, toti vom ajunge in punctul in care sa asteptam pensia! Cel mai bine ar fi sa ne facem treaba bine la locul de munca, sperand ca astfel vom ajunge sa traim onorabil cand vom fi pensionari!

| Holiday a răspuns:

Nu va mai certati, incet dar sigur, mega-afacerea asta numita BOR se va duce la dracu(sic!).

| Razvan_Mircea_1995 a răspuns:

Asta e un pamflet TNR! Cum poti crede asa ceva? Iti mai dau un link pamflet de la Scainews, poate asta ti se pare mai real http://scainews.ro/daniel-si-a-vopsit-ouale-aurii-sa-le-asorteze-cu-masina/