| OOOLEOOO a întrebat:

Pentru toti pensionari sustinatori a lui Victor Viorel Ponta deazamagiti ca nu li se vor mai creste pensiile asa cum a fost pormis de catre dansu in timpul campaniei electorale, domnul Presedinte Iohanis vine cu o idee aplauzibila, care mie mi se pare de-a dreptul excelenta! Banuti in plus, la pensionari sa vina de la Biserica Ortodoxa si Patriarhul Daniel.

http://www.timesnewroman.ro/......i-patriarh

Astfel rolurile se vor inversa, pensiunari nu vor mai "baga" bani in afacerea Capitalista numita "Biserica Ortodoxa" iar slujitorii bisericii angajati de Dumnezeu isi vor putea respecta poruncile preamaretului Iisus ajutand-ui pe cei nevoiasi.
Se vor sustine unii pe alti, ce Dragut!

Ce parere ai despre acest subiect?

Ah da, sa nu uitam... Mai exista si aia care vreau sa-l coverteasca pe Domnul Presedinte Iohannis la religia Ortodoxa.

Răspuns Câştigător
| Mădă0611 a răspuns:

:))) cred ca tu esti purtatorul de cuvant al "lui" BOR, ca afirmatia era gen "doar 0, 4% din PIB", doar, dăcât si numai 0, 4, pentru ce? http://morometia.ro/......preotilor/

Ideea e ca Romania e stat laic, nu are de ce sa sustina biserica, iar cand apar oameni care gandesc ca tine, e o dovada in plus ca nu trebuie sa dea vreun ban cultelor religioase "suma primita de toate cultele la un loc e de 15-20 de ori mai mica decat fondul primit de ministerul invatamantului." da, hai sa nu mai dam bani invatamantului, sa-i dam toti bisericii, ortodoxe. :x

34 răspunsuri:
| OvidiuDrg a răspuns:

laughing frumos! Dar vezi ca, conform Wikipedia, crestinul nostru ortodox se numeste Victor-Viorel Ponta happy

NOname
| NOname a răspuns:

Aha, bine ar fi, dacă nu ar fi doar un pamflet.

Până una-alta, realitatea e cam aşa:
https://www.facebook.com/......181373975/

Iar pe Ponta nu a durut gura să promită şi să se arunce cu bani, ca şi cum nu ar exista ziua de mâine.

...şi parcă nu ar fi suficient că sug miliarde de euro din taxele plătite de oameni către stat (majoritatea transformate în pomeni electorale). Îi lasă în fundul gol şi când aceştia le solicită câte un serviciu (o înmormântare religioasă, un botez...), pentru care sunt deja plătiţi.

"Într-un stat de drept e musai, nu e un moft, să primești chitanță în schimbul unei taxe. Preoții denotă și multă prostie, nu-și dau seama că prin astfel de mesaje se incriminează. Cum adică "oferiți chitanță"? Până acum nu ofereați chitanță? Nu toți preoții oferă chitanță? Sau ce vreți să înțelegem din precizare asta?"

http://morometia.ro/......a-preotii/

Când vine DNA-ul şi pe capul celor din mafia-BOR?
Chiar sper că Iohannis va lua măsuri şi în această privinţă, să fie dreptatea pentru toţi şi să nu fie nimeni previlegiat şi mai presus de lege, în funcţie de religie şi funcţie.

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......sa-anunte/

NOname
| NOname a răspuns:

Http://www.tpu.ro/......ng-pareri/

| Kaℓi a răspuns:

Nu-i adevarat!
:D
http://www.timesnewroman.ro/......rotestanta
Jawohl!

NOname
| NOname a răspuns (pentru Kaℓi):

laughing Da, asta e mai credibilă (mereu au fost nişte traseişti politici).

| Exilee a răspuns (pentru NOname):

Stii ce e acela traseism politic sau ai folosit termenul sa pari drept muza?

| Jardelin a răspuns:

Mie imi place site-ul timesnewroman.ro, am găsit acolo deseori "știri" faine!

Ceea ce nu-mi place, este folosirea de către tine a unor glume de pe acest site pentru a-ți bate joc de oameni! Pentru ca nu cred ca esti atit de imbecil sa iei de bun ce se scrie acolo!

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

"sug miliarde de euro din taxele plătite de oameni către stat"

Si uite asa, cu buna știința, se îndobitocesc si se manipulează novicii atei cu cas la gura care in loc sa-si facă temele si sa învețe bine la școala, nimeresc pe TPU si citesc cu gura cascată elucubrațiile scrise de tine. Rușine ca nu esti corecta!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Si care e greseala in afirmatia ei?

| Mădă0611 a răspuns:

Doamne ajuta! not worthy

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Miliarde? Suma asta nu a primit-o Biserica Ortodoxa de la stat in 2000 de ani de existența!

| Mădă0611 a răspuns (pentru Jardelin):

Miliard - o mie de milioane, pai suma asta a primit-o in cel mult 2 ani, salarii, scutiri, cerseli, finantari, evaziune fiscala, ohoooo. "Anual, Statul ofera cultelor religioase aproximativ 540 de milioane de euro, suma echivalenta cu 0, 4% din PIB-ul Romaniei, valoare anuntata de insasi Patriarhia BOR".

| Jardelin a răspuns (pentru Mădă0611):

Dă-mi si mie sursa oficială unde scrie ca se dau anual 540 milioane euro la culte.

| ALGator a răspuns (pentru Kaℓi):

E adevărat de tot! "Se zice că" Iohannis cu mîna lui i-a făcut proiectul. Catredrala are să fie acoperita cu cuarț:
http://s3-ak.buzzfeed.com/......638-27.jpg

| ALGator a răspuns (pentru Jardelin):

Poate că lipsa sursei e și ea o parte a problemei în general vorbind, neprivind neapărată cultele. Sursa ar trebui să fie saitul guvernului, acela cu romania.gov blabla (de ce "gov"?)

Interesant că saitul http://www.romania.ro nu e alocat. A se compara cu www.sverige.ro de exemplu.
P.S. Întrebarea s-ar putea pune și invers "da-mi tu sursa", dar importantă ar fi informația exactă.

| milan9 a răspuns (pentru Jardelin):

Oricum, suma primita de toate cultele la un loc e de 15-20 de ori mai mica decat fondul primit de ministerul invatamantului.
Pe de alta parte, daca s-ar strange putin cureaua in privinta fondurilor publice care se pierd prin spalarea de bani si contractele vicioase cu statul, la nivelul primariilor, consiliilor locale, managerilor fondurilor publice indiferent de minister, s-ar face atunci economii insemnate, de mii de ori peste suma fondurilor alocate anual pentru culte, care nu e decat o firimitura de la masa PIB-ului pentru, pe care PIB-ul si-o ia de fapt inapoi prin impozitele salariale complete pe care le colecteaza de la acesti peste 10000 de oameni...
Impozitele salariale calculate din salariul BRUT se apropie de 40- 50 % din valoarea salariului brut, deci aproape cat primesc acesti preoti de la stat. Astia sunt banii pe care ii ofera statulul cultelor: exact banii pe care statul ii ia inapoi prin impozitele salariale...

NOname
| NOname a răspuns (pentru Jardelin):

Li se dau pe ochi "frumoşi" terenuri (care în funcţie de zona şi dimensiunea ajung la milioane de euro), li se dau anual bani pe biserici noi şi pe reparaţii/modernizări de biserici, li se plătesc salariile, oricât de nesimţite şi nu doar preoţilor, preafericiţilor şi restului de inuli din biserici, ci şi "profesorilor" de "religie", li se dau tot felul de pomeni electorale sub diverse forme... Şi pe lângă ceea ce li se alocă direct de la Guvern, sunt sume colosale, pe care preanesimţiţii le storc de la primari, din bugeturile locale (alocate de Guvern pentru asfaltarea străzilor, repararea şcolilor, grădiniţelor şi spitalelor, îmbunătăţirea vieţii locuitorilor respectivelor localităţi).

Nemaivorbind de fel şi fel de sume care li se dau la negru şi cu care se aleg înşelând statul.

Ruşine că eşti ignorant, injust şi nesimţit!

| Mădă0611 a răspuns (pentru NOname):

Nemaivorbind de faptul ca ei sunt platiti de stat sa ofere servicii gratuit, dar ce sa vezi si sa nu crezi? Doar o mica parte din ei "iarta" un sarac la inmormantarea cuiva drag. Si atunci, de ce sa-i mai plateasca daca isi iau plata din alte parti?

NOname
| NOname a răspuns (pentru Mădă0611):

Exact!

| Alphawolf a răspuns (pentru milan9):

Vad ca te iei de mafie(coruptie si spalare de bani), dar Biserica este in top aici, ea intretine cel mai mult anormalitatea si incorectitudinea. Biserica este doar un moft("necesar" subiectiv), nu un necesar obiectiv. Ea e "necesarul" tau, nu si al meu, e "necesar" optional, nu obiectiv. Ea nu are ce cauta in lista de subventii.
Daca ar fi corectitudine, Biserica nu ar mai primi nici macar un leu de la stat... si ar plati taxe la fel ca oricare alta institutie. Daca iti trebuie "jucarii" in plus, cumparati din buzunarul tau. Acum sper sa intelegi de ce nu poti compara religia cu invatamantul!

| Prezidentul a răspuns (pentru Jardelin):

Exista si "votanti" care cred in pamfleturi, din pacate sunt cam multi...

| MskDesign a răspuns:

Ar fi bine sa fie asa.Biserica este intretinuta de oameni si cand se intampla ceva rau, nu o sa vedeti marii prelati ca vor sari in ajutor decat cu cuvinte.

| milan9 a răspuns (pentru Alphawolf):

Nu este vorba de nici o "anormalitate si incorectitudine". corectitudine ar fi probabil daca statul ar retroceda cele cateva sute de mii de hectare de teren Bisericii. In schimbul acelora sunt prevazute aceste "scutiri de taxe" care mai mult rau fac Bisericii...

| Jardelin a răspuns (pentru NOname):

Nesimțita esti tu! De ce ma faci nesimțit? Cu cine ma confunzi? Eu ți-am spus doar rusine pentru ca arunci cu cifre halucinate fără sa respecți adevarul. Adică nu esti corecta.

Pe www.mfinante.ro sint publicate toate sumele date către culte. Nu e vorba de nici de miliarde, nici de sute de milioane, nici măcar de zeci de milioane.

| Alphawolf a răspuns (pentru milan9):

Sa inteleg ca nu conteaza cum a obtinut Biserica acele "sute de mii de hectare de teren"? Spune-mi te rog meritele ei pentru acele posesiuni. Spune-mi ce-a miscat, ce eforturi a facut, in afara de a vinde iluzii, cersi si insela.
Nu stiu ce intelegi tu prin corectitudine, dar imi faci impresia ca esti foarte departe de valorile drepte si constructive.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Promisiunile sunt promisiuni, nu da de la el din buzunar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Nici sa te obosesti sa-i raspunzi lu' jardelina. masa nu l-a invatat cei 7 ani de acasa. cum se face ca, gasesc o intrebare si cate unul sa pupe bine? jignesc amaratii ca atata lucru au invatat. buna lista. multumesc.

| AlexanderAdrian a răspuns:

Mi se pare mizerabil ca si in anul 2014 povestea asta numita BOR intra din nou cu bocancii pana in alegerile prezidentiale. Pe de alta parte raman la parearea ca mai mizerabil decat a te alia cu PDL-ul care ca un hot se ascunde acum sub denumirea de PNL nu exista.

Pensiile vor fi indexate fiindca e lege cu 4% cel putin la inceputul anului e vb de inflatie. Ceea ce Ponta propusese era o indexare suplimentara. Atat timp cat guvernul actual e in functie Ponta va fi capabil sa se tina de promisiune.

In alta ordine de idei situl ala e de pamflet nu site de stiri, stim bine ca traznaia aia e o gluma.

Cei care isi doresc sa-l converteasca pe Iohannis sa stea linistiti, domnul Iohannis a candidat din partea ACL - Alianta Crestin Liberala. Fiind copresedinte al acestei aliante si-a asumat intoxicarea votantilor prin acest element din nume desi nici PNL nici PDL nu au vreun C in denumire. USL avea macar bunul simt sa aiba Social de la PSD si Liberal de la PNL.