| AvalohAlyn a întrebat:

Persoanele care sustin ca au experimentat decorporalizarea temporara (si sunt chiar multe in lume)nu dovedesc ele ca ar exista sufletul? Nu cred ca bat campii,atatia oameni,deci ce credeti despre aceasta decorporalizare? E dovada ca sufletul exista si se poate desprinde de corp la moarte? Persoanele care au experimentat decorporalizarea isi vedeau corpul de undeva de sus cum doarme iar altii spun ca nu mai reuseau sa revina in corp sau o faceau cu greu, printre ele pe Lidia Fecioru am auzit-o ca a zis asa ceva.Deci ce parere aveti? E reala decorporalizarea? E dovada existentei sufletului si a desprinderii sufletului de corp la moarte?

Răspuns Câştigător
| pinksea a răspuns:

Am experimentat decorporalizarea de doua ori, când eram mai mica. De ambele dați mă uitam in oglinda de ceva timp, apoi brusc m-am văzut de sus, ca într-un film. A durat puțin pentru că am făcut eforturi sa revin. Și acum când povestesc am sentimentul acela pe care l-am avut atunci, pe care insa nu îl pot explica. Cel mai ciudat a fost a doua oară, deoarece eram cu mama mea in baie și vorbeam uitandu-ne in oglinda. A avut și ea decorporalizarea în același timp... De atunci au trecut zeci de ani dar nu s-a mai întâmplat, deși am mai incercat sa mă uit în oglindă mult timp (era oglinda de baie, in care mă vedeam aproape în totalitate). In schimb, am avut mai multe deja vu-uri, senzatia că îmi amintesc cum m-am născut (inclusiv doctorul care m-a întampinat la nastere), că am murit, sau in momentul in care am vizionat un documentar despre Nepal am avut o puternică senzație că am fost acolo.

8 răspunsuri:
| Superior a răspuns:

Da,am reusit sa ating aceasta stare de doua ori.

| PrintesaGumitaa a răspuns:

Eu nu am experimentat asa ceva deci nu stiu ce sa zic, mintea are o putere extraordinara de a fforma imagini bazate pe ceea ce a vazut in decursul vietii. Multi viseaza ca, cad in somn chiar daca nu au experimentat asa ceva e dovada ca mintea poate sa isi imagineze multe, poate a vazut asta intr-un film sau reclama. La fel si cei care plutesc in afara corpului. Sau poate devenisera fantome.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era o femeie care sustinea ca poate intra intr-o stare de decorporalizare oricand doreste. Aceasta a fost studiata de un grup de cercetatori si au ajuns la concluzia ca acest fenomen tine de supranatural, in detalii nu intru.
https://www.lovendal.ro/......e-uimitor/

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru anonim_4396):

E doar un caz izolat.
Imi aminteste de filmul insidious, daca chiar isi paraseste trupul, cum de nu mai vede si altceva?

| anonim_4396 a răspuns (pentru PrintesaGumitaa):

Eu nu m-am apucat sa-ti denot afirmatiile amice, tu de ce ai face-o? PROPAGANDA ATEISTA se cheama ce faci.
Te asigur ca 4/10 experimenteaza asa ceva o data sau de mai multe ori in viata. Am un prieten care a reusit de doua ori, citez "te uiti cu dispret la corpul tau ca la o adunatura de carne amarata, o inchisoare". Si eu am reusit in mod partial sa atinc aceasta stare de cateva ori.

| PrintesaGumitaa a răspuns (pentru anonim_4396):

Amice te felicit atunci laughing.

| Bondarel99 a răspuns (pentru anonim_4396):

Se poate intampla si cand ai anxietate severa. In tulburarea de depersonalizare (o consecinta a anxietatii) foarte multi au experimentat asa ceva. Cauta pe google/pe forumuri (in engleza eventual).

| yuto a răspuns:

Viata e mult mai speciala. Decorporalizarea e dovada suprema, you know