| Moisie a întrebat:

Plecand de la realitatea istorica ca Isus era un Rabin al religiei mozaice, deci cuvintele sale ca rabin NU erau adresate celor de alte religii decat religia sa!
Pun intrebarea:
Credeti ca daca cineva i-l iubeste pe Isus Christos de pe pozitia cuiva de religie satanista, acest satanist va fi mantuit?
Daca raspunsul referitor la satanism este NU, atunci de ce efect credeti ca au efect pozitiv cuvintele lui intr-o religie care s-a dovedit a fi diabolica, asa cum e cea crestina?

2 răspunsuri:
| Radu284 a răspuns:

Eu as pune altfel intrebarea:
Pornind de la realitatea istorica ca Isus era dulgher, si ca nu era UNS, balamalele pe care le folosea la dulapuri scartiau sau nu? Si daca scartiau, asta era dovada ca nici ce facea el nu avea calitatea de a fi uns?

| Moisie explică (pentru Radu284):

Intrebarea e buna si nu inteleg de ce nu o postezi tu ca intrebare?
Daca scartiau balamalele din cauza ca dulgherul Isus nu era UNS din lipsa de unguent, inseamna ca acest Isus nu era nici macar zeul dulgherilor, darami-te Domn peste toti zeii asa cum il cred crestinii complici la crimele facute de biserica sa!
Sau aia din biserica care au ars pe rug femei frumoase ca se simteau vrajiti de ele, nu erau si ei crestini membrii ai aceleiasi biserici care crede ca un dulgher e Dumnezeu?