| Jardelin a întrebat:

Plutarco Elías Calles. Ati auzit de el? Ma indoiesc. A fost un presedinte ateu al Mexicului care a desfasurat o campanie atroce impotriva bisericii catolice cu scopul de a elimina religia si seculariza tara.

Sub domnia sa au fost ucisi cca 90.000 de oameni din care 15.000 au fost preoti catolici.

http://www.herodote.net/22_juin_1929-evenement-19290622. php

S-a facut si un film cu aceasta tema:

http://inliniedreapta.net/......din-mexic/

Zilnic se posteaza intrebari anticrestine pe acest forum in care se incearca demonizarea, ridiculizarea si nimicirea crestinismului si a credintei din sufletele tinerilor.

Eu incerc sa va atrag atentia ca ideologia ateista este extrem de periculoasa. Este solul in care cresc si se dezvolta actiunile violente si criminale de mai tarziu. Despre intoleranta atesimului va recomand un scurt filmulet de mai jos.

https://www.youtube.com/watch?v=n7YHC_IQeCY

http://www.patheos.com/......gs-better/

Eu inteleg alegerea intima a fiecaruia de a alege sau nu sa creada in Dumnezeu. Fiecare dintre noi poate fi ateu sau credincios dupa cum ii dicteaza constiinta. Insa as vrea sa ii rog pe cei care doresc sa fie atei, sa fie atenti la ce fel de ideologie au aderat si promoveaza!

Intrebarile mea este, dupa ce cele prezentate mai sus, credeti ca in lume exista si o varianta a ateismul tolerant, iubitor si pacifist? Care ar fi aceea, cum se numeste sau cine o promoveaza? Puteti da niste link-uri?

34 răspunsuri:
| Jardelin explică (pentru Voidwithin):

Hmmm, daca e asa eu trag concluzia ca tu fata de niste evenimente petrecute in urma cu 7-800 de ani nu ai niciun fel de "mila", laughing insa fata de genociduri facute de atei in secolul XX ai toata intelegerea!

Imi place atitudinea mea, sa stii! Esti tare!

| Voidwithin a răspuns (pentru Jardelin):

Eu am vrut doar sa arat si cealalta parte a banului.
La urma urmei tu nu ai trait in sec XX si nici in sec XII; XII.
Acele perioade sau stins, hai sa nu mai dezgropam mortii.
Tu prin aceasta intrebare nu ai facut decat sa-ti arati atitudinea agresiva fata de atei.
Intrebarea mea ar fi de ce?
Eu cred ca ambele parti au suferit deja destul.

| Wøodenpints a răspuns (pentru Jardelin):

Nu-mi pasă cum îmi permiți tu să vorbesc. Eu îmi permit să vorbesc cu vreau.
Ți-a zis Rarok când s-au întâmplat chestiile alea. Iar tu nu ai făcut decât să închizi ochii și din lipsă de argumente să zici că aia a fost prea demult și nu mai contează.
Nu ești decât un încuiat cu idei preconcepute și opinii mult prea înguste, limitate și papagalicești cu care-ți aperi religia și-i scoți mereu buni, iubitori, corecți.
Tot ce zici tu sunt truisme ieftine și nefondate care-i scot pe creștini ăia buni și pe atei ăia răi. Pentru că asta este unicul gând pe care-l ai în minte. Creștin=bun, ateu=rău.
Orice argumente ți-ar aduce cineva care îți contestă părerea le negi și le ignori cu o indiferență fantastică fără săspui și de ce.

E ca și cum un criminal și violator în serie este prins după 10 ani și el zice "dar de ce mă închideți acum pentru faptele alea? au fost demult, n-ar trebui să mai conteze".
Stai liniștit, nu convingi pe nimeni de nimic. Nu cred că cineva care ți-a văzut întrebarea, a stat și a reflectat după care a zis "uite ce răi sunt ateii. de azi nu mai sunt ateu".
Nu cred că convingerile religioase au vreo legătură cu modul în care se poartă cineva, să poți să-l cataloghezi după asta dacă-i un om bun sau nu. Mulți pușcăriași se declară creștini împătimiți.

Eu nu am contastat convingerile religioase ale creștinilor. Ci doar ideea de religie și biserică creștină, sub ale căror standarde și în numele cărora au murit și au fost torturați o mulțime de oameni nevinovați.

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

E foarte bine ceea ce faci, dar nu te asculta nimeni, dar fii apostol in continuare!