| OmulDeStiinta1986 a întrebat:

Wow. ce super. http://www.patheos.com/......e-shocked/ ce pareri aveti? nu asa ar trebui sa reactioneze orice om chiar daca i se citeste direct din biblie?

4 răspunsuri:
| VelaJohnny a răspuns:

Faza e ca oamenii citesc si fara sa inteleaga, daca intrebi un arheolog, un istoric despre relatarile din Biblie, cum ar fi despre natiunile care au fost nimicite de israeliti, vor fi de partea Bibliei, cei ce nu cunosc nimic despre natiunile nimicite judeca in prostie, de n-ar fi fost istorie acum, lumea in prezent era mai plina de violenta, posibil chiar si in prezent de ritualuri tampite si jertfe umane, in special bebelusi.

| Inferno a răspuns (pentru VelaJohnny):

"Faza e ca oamenii citesc si fara sa inteleaga..."

Daca acele instigari la crima din Biblie pot fi scuzate cu replica dumitale de mai sus, atunci de ce mai acuzati Coranul de instigari la crima? Putem spune foarte bine si despre Coran, ca pasajele alea sadice, oricat de evident ar fi abominabilul din ele, trebuiesc mai intai "intelese" pentru a capata semnificatii divine surprinzatoare.

Adica daca eu zic: "Ucide pe Ion."
La prima vedere e o instigare vadita la crima.
Dar daca "intelegem" aceasta propozitie, atunci ea capata cu totul alte semnificatii. Dap.

| VelaJohnny a răspuns (pentru Inferno):

Daca ai fi studiat carti de arheologie legate de orientul mijlociu de acum 3500 de ani in urma, chiar mai devreme de atunci, despre acele natiuni care erau in Mesopotamia, despre Egipt, toate natiunile care sunt mentionate in Biblie nu ai fi afirmat ce afirmi mai sus. Ce inseamna sa ucizi, inseamna sa omori pe cineva fara motiv. Sunt oameni care datorita faptelor comise, sentinta lor nu e inchisoare pe viata, ci executarea. Politistii, ma rog, cei care fac treaba asta, sunt niste oameni rai si au comis ceva de nedescris? Nu, e ceva chiar normal si moral pentru majoritatea oamenilor. Incalzi legea, acea lege care spune care e si sentinta incalcarii, nu mai e nici o cale, erai constient ca primesti moartea in urma acelui act. Trebuia sa o respecti nu sa te razvratesti. Plus, ceea ce treci cu vederea e ca majoritatea razboaielor dintre israeliti si acele natiuni au fost pentru ca ele au atacat Israelul, ele au iesit la razboi. Treci cu vederea peste gabaoniti, singurul popor care a facut pace si nu s-a pus cu Dumnezeul Israelului, in rest toate natiunile stiau de iesirea lor din Egipt, stiau ca Dumnezeul lor lupta cu ei si ii ocroteste, au avut modele negative, totusi au pornit in razboi. Prosti. toata Rahav a fost ocrotita, si familia ei la fel, desi restul natiunii a fost nimicita. Is exemple foarte clare in Biblie, doar ca treceti cu vederea. Deasta zic ca „ oamenii citesc si fara sa inteleaga..."

| TronCat a răspuns:

Perfect de acord cu inițiativa lor. Spre deosebire de musulmani, unde studierea textelor Qu'ran-ului e ceva la ordine zilei, la nivelul creştinismului nu există un asemenea interes față de Biblie, majoritatea credincioşilor habar n-având de violența extremă descrisă.

"L-au luat şi l-au trecut prin ascuțişul sabiei, pe el, pe împăratul lui, toate cetățile care țineau de el şi pe toți cei care se aflau în el; Iosua n-a lăsat pe niciunul să scape, cum făcuse cu Eglonul, şi l-a nimicit cu desăvârşire împreună cu toți cei ce se aflau în el." - Iosua 10:37

Sau Iosua, despre oraşul Hațor: "Au trecut prin ascuțişul sabiei şi au nimicit cu desăvârşire pe toți cei ce se găseau în el: n-a rămas nimic din ce avea suflare de viață şi a pus foc Hațorului. Iosua a luat, de asemenea, toate cetățile împăraților acestora, şi pe toți împărații lor i-a trecut prin ascuțişul sabiei, şi i-a nimicit cu desăvârşire, cum poruncise Moise, robul Domnului." -Iosua 11:11-12

Cu toate că cea mai concludentă mi se pare aceasta: "Pe când veneau ei, la întoarcerea lui David de la omorârea filisteanului, femeile au ieşit din toate cetățile lui Israel înaintea împăratului Saul, cântând şi jucând, în sunetul timpanelor şi lăutelor şi scoțând strigăte de bucurie. Femeile care cântau îşi răspundeau unele altora, şi ziceau: " -Samuel 18:6-7

Acestea sunt doar câteva citate ce atestă că religia creştină este la fel de plină de atrocități ca oricare altă religie semită.