| RAY a întrebat:

Poate exista speranta in lipsa unei credinte in dumnezeu? daca esti sceptic cum poti avea speranta? daca nu crezi in nimic cum poti avea o motivatie sa crezi ca vei reusi?

Răspuns Câştigător
| J0B0MAT a răspuns:

Ce legătură are? Poţi avea speranţă în visurile tale, intr-un viitor mai bun pentru care lupţi. Poţi crede în tine.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

De fapt se poate si invers: sa crezi in Dumnezeu si sa nu mai ai speranta... cati crestini credinciosi nu se sinucid?

| J0B0MAT a răspuns (pentru doctorandus):

Da,dar nu credinţa îi determină să nu mai aibă speranţă.

16 răspunsuri:
| danut a răspuns:

Speranta in CE? Probabil cei care nu cred in Dumnezeu au speranta in HAOS. Poate HAOSUL sa iti creeze un sentiment de siguranta? Daca haosul produce acest sentiment, crezi in el, daca nu NUMAI Dumnezeu poate da aceasta certitudine a sperantei.

| RAY explică (pentru danut):

Ce intelegi tu prin haos? de ce crezi ca 5, 5 miliarde de persoane traiesc in haos?

| danut a răspuns (pentru RAY):

Daca ganesc ca totul a luat nastere intr-o mare explozie de genul BingBang atunci 5, 5 miliarde de oameni traiesc in HAOS deoarece toti au luat nastere din HAOS. Sau cumva BinguBangu era o emenetie inteligenta?

| RAY explică (pentru danut):

In primul rand nu a fost nici o explozie, in al dolea rand ateismul nu are legatura cu acel big bang, ateismul e lipsa teismului,ateismul nu afirma ca universul a inceput cu un big bang,a fi ateu poti crede in orice, tu a nu crede in brahma crezi in big bang? nu confunda ateismul cu stiinta, ce haos a fost acolo? nu a fost nici un haos, o fost o expansiune de energie, nu se stie ce a cauzat acel big bang

| danut a răspuns (pentru RAY):

Cine a spus ceva de ATEISM, ai gasit tu acest cuvant in cele scrise de mine?
Oau, BinguBangu a fost o expansiune de energie, DE UNDE ENERGIA cand acolo NU ERA NIMIC? Cum a luat nastrere ENERGIA la care faci referire? Eu am incercat sa-ti ridic mingea la fileu dar groapa ti-ai facut-o singur. In haos exista ceva dar inainte de BinguBangu NU ERA NIMIC, de unde ceva din NIMIC, explica matale.

| RAY explică (pentru danut):

Tu nu intelegi ca nu stim ce a cauzat acel big bang

| mentholinks a răspuns (pentru RAY):

Poate a fost un gang bang.

| RAY explică (pentru mentholinks):

Uni nu pot intelege termenul nu stiu, ei se mint ca stiu totul chiar daca nu stiu nimic

| RAY explică:

Imi pierd timpul cu tine cred ca o sa primesti ignor, ai o minte inchisa si dogmatica nu am ce discuta cu tine, pa

| Freya1 a răspuns:

Normal se zice ca oameni care nu cred intr-un moment de cumpana de disperare in care nu mai stiu incotro sa se duca o sa creada in orce si o sa isi puna speranta pana si in rugaciune.Iar daca dupa ce te rogi incet te indrepti sau scapi se spune ca a fost voia lui Dumnezeu ai cerut si ti se va da, ai crezut te ajuta

| RAY explică (pentru Freya1):

Dumnezeu e un fel de tata, mama care te ajuta la greu si i pedepsește pe cei rai

| Freya1 a răspuns (pentru RAY):

Ceva de genu

| SG1995 a răspuns:

Buna intrebare, dar speranta nu se ascunde doar in religie, ci in toate conceptele noastra mitice, daca ideea de dragoste, bunatate ar disparea lumea ar ramane fara speranta, in final speranta piere atunci cand intreg universul tau interior e zdruncinat, un ateu nu spera la nemurire, dar asta pentru ca el nu asteapta asta, totusi daca un religios ar deveni brusc ateu s-ar sinucide din cauza ca tot ce cunoastea el drept ordine e haos, iti recomand comedia Paul e vorba de un extraterestru care fuge de CIA si da peste 2 tipi care fac benzi desenate cu extraterestri sau ceva de genul, in fine la un moment dat da de o tipa foarte religioasa si acesta va fi foarte socata cand credintele i se dovedesc false, in final devina anarhista. In xoncluzie religia influenteaza capacitatea omul de a spera, decat in masura in care acesta e acorat in propriile credinte, sa zicem ca un ateu afla pe patul de moarte in mod sigur ca Divinitatea exista, acel lucru il socheaza, deci si un ateu poate avea un soc cauzat de conceptii, iar odata cu acesta depresie, iar mai apoi acceptarea situatiei sau suicidul.

Răspuns utilizator avertizat