| Allin_Zallin_1992 a întrebat:

Poate face Dumnezeu o piatra atat de mare incat nici el sa nu o poata ridica? Nu vreau raspunsuri gen e pacat sa gandesti asfel de lucruri de el si bla bla bla... Vreau raspunsuri directe si argumentate.

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acesta este un paradox logic.
Răspunsul se găsește în faptul că atunci când nu o poate ridica, el iese din zona logică în care se afla înainte ( e atotputernic).
Așa că întrebarea este lipsită de logică.
El nu poate fi în acelaș timp și atot puternic și neputincios.
Așa că nu Dumnezeu este de vină că întrebarea nu are răspuns, ci logica. A și non A se exclud reciproc.
A + Non A = Zero ( valoare logică).

| Kandia15 a răspuns (pentru sadrian46):

Bravo. Exact asta voiam si eu sa zic.
Gen nu ma pot compara cu mine ca sa aflu daca sunt mai puternica decat sunt deja. Idk e o intrebare ilogica asta cu piatra

5 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Din moment ce Dumnezeu a creat totul, are putere să facă ce dorește.

| Nilsson a răspuns:

Dumnezeu nu este Unul al lucrurilor absurde, așa că nu și-ar folosi niciodată puterea și înțelepciunea ca să faca chestii copilărești.
De asemenea Dumnezeu nu poate nici să păcătuiască, dar este la fel de absurd să numești acest lucru o limitare a puterii.

| Florin9Florin9 a răspuns:

E un paradox.
Am putea să zicem că da presupunând că Dumnezeu poate face orice deci își poate limita puterea într-un anumit moment ca să nu poată ridica acea piatră.
Dar dacă pleci de la premisa că dacă o poate face nu e atotputernic și dacă o face la fel nu e atotputernic fără alte precizări, întrebarea ar fi un paradox și nu ar avea răspuns.

| Helper07 a răspuns:

E Atotputernic deci isi poate limta puterile si da, ar putea indeplini cerinta ta pentru ca la Dumnezeu nimic nu e prea greu.