| lacra107 a întrebat:

Poate sa imi spuna cineva mai multe lucruri despre illuminati? nu vreau siteuri decat daca au informatii foarte interesante! Dau funda! big grin

5 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

În Evanghelia după Ioan Isus este anterior Genezei, și coautor al Genezei, iar în Evangheliile Sinoptice Iisus este fiul Mariei.

De aici și din multe alte rațiuni, mulți au cam renunțat la creștinism.

Au inventat o altă poveste cu Masoneria care poveste nu a prins.

O altă poveste este cea cu iluminații.

Masele trebuie prostite, spre a fi conduse și exploatate mai lesne.

| raymusic19ATEU a răspuns (pentru MMihai):

Si astea crestine nu-i la fel?

| raymusic19ATEU a răspuns:

Doamne de cate ori am explicat, iluminati au aparut dupa revolutia franceza prin 1700 pe vremea aia se spune ca totul se descopera,explica prin filozofie,ei au spus ca nu si prin experimente, ratiune,logica,erau un grup de oamenii care aveau o pasiune pentru stiinta, asa sa descoperit electricitatea si multe alte inventi tot in timpul asta o aparut si deismul, apoi ateismul, apoi ei au disparut si au fost inlocuiti de oamenii de stiinta cu metode mai bune, si uite ei au facut prezentul din ziua de azi, asocierea cu masonii est gresita, asa si pentru ca chiar popi catolici au fost iluminati, si chiar papi

| Inferno a răspuns (pentru raymusic19ATEU):

Ne e asa, tu vorbesti de iluministi care nu au legatura cu illuminati.
Illuminati vine din latina si a fost o organizatie secreta, in timp ce iluministi au aparut in Franta si cum spui si tu aveau o pasiune pentru stiinta, ei au svhimbat modul de gandire al oamenilor. Au fost extrem de importanti, daca nu erau ei nu ar mai fi fost revolutia industriala.
Dar intrebarea e legata de illuminati care nu are legatura cu iluministi de care vorbesti tu.

| raymusic19ATEU a răspuns (pentru Inferno):

Am citit acum pe wiki, eu am crezut ca la aia se referea