| Inferno a întrebat:

Politica,religia,in forma lor cea mai pura inseamna doar fanatism. Crestinismul inseamna fanatism, la fel ca si islamismul.
Crestinismul ne spune ca viata aceasta e trecatoare, ca adevarata existenta nu e aici, ci dupa ce murim. O idee ce poate conduce numai si numai la fanatism, pentru ca cine accepta aceste lucruri cu toata puterea credintei devine impasibil la orice suferinta omeneasca, impasibil chiar la propria sa moarte.
Cum se numesc oamenii carora nu le pasa de viata altora si nici de viata lor? Se nuemesc teroristi si mereu ucid sute de vieti omenesti:
http://observatoreuropean.radioromania.ro/......ombing.j pg

Un criminal fara frica mortii e de doua ori mai eficient.

Cat de constructiva este pana la urma cultivarea acestor credinte, ca moartea nu exista, cat de constructiva este adormirea instinctului de conservare?

16 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

"Cat de constructiva este pana la urma cultivarea acestor credinte, ca moartea nu exista, cat de constructiva este adormirea instinctului de conservare?"

Este distructivă (în marea majoritatea cazurilor).

| Andrei7520152 a răspuns:

Crestinismul a fost imblanzit intre timp dupa ce institutiile bisericesti si-au pierdut influenta. Daca vreti sa vorbiti de terorism, vedeti conduita armatelor crestine din timpul cruciadelor, sau inchizitia, sau felul in care religia a opus mai fiecare avansare a stiintei (inca i se mai opune in unele locuri). si islamistii parca sunt veniti din secolul 13, doar ca au arme moderne.

| NemNUZ a răspuns:

Crestinism-Daca primesti o palma, intoarce si celalalt obraz (Matei 5, 39)
Asta este unul din lucrurile pe care le promoveaza religia.
Nu exista teroristi crestini, doar musulmani.

| sublime89 a răspuns:

Ma bucur ca ai amintit si de politica, pentru ca e adevarat. Putem vedea ce se intampla la noi zilele astea cu tot scandalul asta politic. Oamenii sunt indoctrinati, inversunati si chiar instigati la violenta de unii politicieni, sau asa-zisi politicieni. Prosti sunt aia care se lasa atrasi in lupta asta oarba a politicii romanesti.
Cat despre religie, da, e extrem de grav faptul ca ele pun accent mai mult pe o viata de apoi, pentru care nimeni n-are nicio dovada ca exista. Asta e ca si cum ai da pasarea din mana, pentru cea de pe gard. Dar in cazul asta nici macar nu poti vedea pasarea de pe gard, ca sa stii ca exista. Sa ne amintim ce s-a intamplat in al doilea razboi mondial cu toti acei japonezi kamikaze, care pentru o cauza politica, si pentru iubitul lor imparat semi-zeu, au omorat zeci de mii de soldati inamici, si au dus razboiul la un alt nivel. Apoi ce s-a intamplat ce 11 septembrie 2001, cand motivul religios a fost si mai important. Adormirea instincului de conservare nu poate duce decat la mai multa distrugere decat de obicei. Tragedia e ca traim intr-o epoca in care atentatele sinucigase si fanatismul religios au ajuns la un nivel foarte grav.

| Alcyon a răspuns:

Nu cred ca ai dreptul sa-i critici pe fanatici, din moment ce si tu te numeri printre ei.
FANATÍSM, fanatisme, s. n. Zel excesiv pentru o religie. ♦ Atașament exagerat, pentru o convingere, o idee etc., dublat de o totală intoleranță față de adversari.

Ultima fraza ti se potriveste perfect, inferno. Asa ca nu ne mai tine noua predici.

| Inferno explică (pentru Alcyon):

Si care ma rog e convingerea de care sunt atasat in mod exagerat?

| Muntgvb a răspuns:

Spune-mi te rog frumos, un singur terorist crestin-ortodox, unul singur sa-mi spui.

| Inferno explică (pentru Muntgvb):

Asta nu dovedeste nimic, maine pot sa apara 1000 datorita acestei mentalitati distructive.

| Muntgvb a răspuns (pentru Inferno):

A aparut azi un terorist ortodox? Nu, nu a aparut.Pana nu apare, nu ai dreptul sa spui ca ortodocsii sunt teroristi.Tu ai vazut macar cum este pedepsita uciderea in canoanele ortodoxe?

| M25M a răspuns (pentru Muntgvb):

Aia din perioada Inchizitiei se pun?

| Muntgvb a răspuns (pentru M25M):

Aia-s catolici, eu am zis ortodocsi.

| M25M a răspuns (pentru Muntgvb):

Ma scuzi, atunci... aia de au adoptat ideologia antisemita in perioada razboiului mondial se pun? Daca nu, aia care au colaborat cu securitatea? Daca nici asta atunci ala de la Tanacu se pune?

| Muntgvb a răspuns (pentru M25M):

Intrebarea 3:La cazul Tanacu a fost manipulare tipica din partea presei, maicuta a murit in drum spre spital, im ambulanta, dupa ce medicii i-au injectat SASE doze de adrenalina.
Intrebarea 2:La cine te referi?
Intrebarea 1:Te referi la miscarea legionara?

| NemNUZ a răspuns (pentru Inferno):

,,Asta nu dovedeste nimic, maine pot sa apara 1000 datorita acestei mentalitati distructive.,,
Maine poate vom castiga toti la loto...
Sunt doua afirmatii la fel de plauzibile

| Muntgvb a răspuns:

Poate sa fie mort, poate sa fie viu, dar numai unul singur sa-mi spui.

| Rationalul123 a răspuns:

Fanatic care striga fanatici.
Ipocrizie se numeste asta, parca.
Asa-i?