| Holiday a întrebat:

Pot fi acuzati popii de tainuire si eventual de favorizarea infractorului avand in vedere ca la spovedanie crestinii practic se autodenunta, dar nu am auzit de vreun popa care sa mearga la politie si sa spuna: "X mi-a marturisit ca a facut nu stiu ce"( ceva ce contravine legilor)?
Ori spovedania e la misto, si chiar considerata ca atare de popi, ori practic multi popi comit infractiunile de mai sus. Sau gandesc mai pragmatic, daca il denunt pe asta si e inchis adio cotizatii de la el o perioada de timp...

13 răspunsuri:
| William a răspuns:

Da, e impotriva legii dar sa te vad cum demonstrezi.

| KodrutZ a răspuns:

E same *** ca la secretul bancar sau cel al actului medical. Ca uneori astea nu se respecta, e partea a doua. Popiii... de ce crezi ca a ajuns bor cum a ajuns? Ca e impinzita de securisti si urmasii lor, de aia.

| Holiday explică (pentru KodrutZ):

Nu e chiar asa, si asta e valabil si la ce au mai zis unii mai sus, in situatiile in care exista suspiciunea unei infractiuni justitia poate avea fara probleme acces la acele date. Iar persoanele care se presupune ca pot oferi date despre caz sunt chemate pentru a da declaratii.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu pot fi acuzati deoarece ar incalca secretul marturisirii.
De altfel, conform Codului de procedura penala, citez:
"ART.116. Obiectul şi limitele declaraţiei martorului
  (1) Martorul este audiat asupra unor fapte sau împrejurări de fapt care constituie obiectul probaţiunii în cauza în care a fost citat.
  (2) Audierea martorului poate fi extinsă asupra tuturor împrejurărilor necesare pentru verificarea credibilităţii sale.
  (3) Nu pot face obiectul declaraţiei martorului acele fapte sau împrejurări al căror secret ori confidenţialitate poate fi opusă prin lege organelor judiciare.
  (4) Faptele sau împrejurările prevăzute la alin. (3) pot face obiectul declaraţiei martorului atunci când autoritatea competentă sau persoana îndreptăţită îşi exprimă acordul în acest sens sau atunci când există o altă cauză legală de înlăturare a obligaţiei de a păstra secretul sau confidenţialitatea."
De altfel, daca ar divulga cele aflate, ar putea fi acuzati de comiterea infractiunii de divulgare, conform Codului penal, citez:
"ART.227. Divulgarea secretului profesional
  (1) Divulgarea, fără drept, a unor date sau informaţii privind viaţa privată a unei persoane, de natură să aducă un prejudiciu unei persoane, de către acela care a luat cunoştinţă despre acestea în virtutea profesiei ori funcţiei şi care are obligaţia păstrării confidenţialităţii cu privire la aceste date, se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la 3 ani sau cu amendă.
  (2) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."
De asemenea, conform L.498/2006, citez:
"Art.23.
(2) Personalul cultelor poate fi sancţionat disciplinar pentru încălcarea principiilor doctrinare sau morale ale cultului, potrivit propriilor statute, coduri canonice sau reglementări.
(3) Personalul clerical şi cel asimilat al cultelor recunoscute nu poate fi obligat să dezvăluie faptele încredinţate sau de care a luat cunoştinţă în considerarea statutului lor."
Pe langa consecintele penale fapta ar atrage si sanctiuni pe linie canonica.

| sublime89 a răspuns:

Pe vremea comunsimului se intampla des ca popii sa informeze securitatea despre unul sau altul, dar acum n use mai intampla pentru ca popii protejeaza infractorii. Motivul e ca de obicei infractorii se protejeaza intre ei, asa ca si-n parlament.

| MskDesign a răspuns:

Buna intrebare!
Teoretic, pot fi acuzati.Prcatic,inca nu am auzit.

| suffarstar a răspuns:

E la fel ca la psiholog, exista confidentialitatea pacient -doctor. Nu te denunta nimeni, te poti spovedi linistit, doar daca prinzi vreun securist. laughing

| Jardelin a răspuns:

Bine gandit! Ia du-te la Politie si fa o plangere penala impotriva popilor pentru tainuire!

Apoi vin-o si ne spune ce ai rezolvat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, sau sa-l arestam pe popa pentru marturie mincinoasa cand ne prosteste prin church.
In caz ca popa e ateu si nu e serios in timpul spovedaniei, multi aleg sa puna capul in poala politistului.

Răspuns utilizator avertizat
| iSwag a răspuns:

Nu cred. Din cate stiu, autoritatile protejeaza religia.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Si eu m-am intrebat asta odata si apoi am auzit de un caz în care un preot a spus ceva despre un infractor care sa sppvedit la el iar de atunci nu a mai putut fi preot.

| Hasciar_Vlad_1990 a răspuns:

Dar nu poate fi acuzat daca nu spune nici protul nici altcineva, nimeni nu poate fi condamnat daca nu a zis ceva.