| kanajambe a întrebat:

Poti sa te marturisesti cand ai menstruatie? Stiu ca se face sf maslu inainte si iti pune haina aia a lui peste tine, care e sfanta. Si stiu ca in timpul menstruatiei nu trebuie sa atingi haine sfinte

Răspuns Câştigător
| rebecamunteanu a răspuns:

indradevar asa ii pentru ca scrie si in biblie ca femeia cand ii pe menstruatie ii necurata cum ar veni si nu ar avea voie in acele zile nici sa mearga la biserica, poti sa o faci marturisirea dupa ce iti trece si atunci esti curata. Sper ca ti-am fost de ajutor.O zi buna iti doresc

9 răspunsuri:
| Holocaust a răspuns:

Mie sincer mi se pare o prostie.
Daca D-zeu ne-a creat fete, de ce au unii de comentat in legatura cu asta? Auzi la ei...esti "necurata", chiar daca in acele zile faci baie de vreo 2ori pe zi...
E ceva ce tine de organismul tau,esti om, au loc diferite procese, ce naiba?!

Răspuns utilizator avertizat
| Deny1333 a răspuns:

Mie mi se pare o prostie, dar se spune că n-ai voie să intrii în biserică în perioada menstruaţiei.

| ROBERT89 a răspuns:

Cand a fost scrisa Biblia nu existau absorbante, dusuri cu apa calda curenta, si pentru a evita anumite scene penibile au interzis accesul.
Încercați sa si ganditi inainte de a interpreta ad literam orice greseala de tipar din Biblie.

Răspuns utilizator avertizat
| hereo a răspuns:

Pura traditie, ce sa zic. Pentru ortodocsi Iisus a venit degeaba ca ei tot in Vechiul Testament traiesc.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred chestia asta pentru ca Dumnezeu ne-a creat asa.

| kanajambe explică:

Am primit si raspuns de la duhovnicul meu, si da, nu avem voie sa ne marturisim si impartasim cand avem pbleme!

| peste2009 a răspuns:

Buna intrebare dar faza cu menstruatia ca nu ai voie sa atingi haine sfinte nu o stiu nici nu cred ca e adevarata