| AntipaticuPreasfant a întrebat:

Potrivit bibliei, Eva a fost facut-a din coasta lui Adam!
Intrebare: Adam avea 13 coaste?

11 răspunsuri:
| wales a răspuns:

De ce nu citești atent! Textul spune clar " din coasta ", nu spune " toată coasta ", se referă la nivel genetic. Dacă ai anumite nelămuriri cu textele biblice și dorești să mă întrebi, poți să folosești serviciul de mesaje al acestui site, dar de mâine începând nu sunt disponibil pentru aproximativ o lună.

| Polaris a răspuns:

@russyy - Mai rămânea pu-

| ShowTim3 a răspuns:

Ia lipit-o la loc cu superglue.

| DracusorImpielitat a răspuns:

Eu cred ca adam avea 12 coaste, ia luat Dumnezeu una si a facut-o pe eva, si apoi, i-a dat lui adam o alta coasta nou noutza.

| russyy a răspuns:

De ce a fost aleasa o coasta pentru crearea femeii?

Iata ce se raspundea: : Dumnezeu S-a intrebat din ce parte a (corpului) barbatului sa faca femeia.

Nu voi alege capul, zise El, pentru ca ea sa nu ridice mandra propriul ei cap;

nici ochiul, pentru ca sa nu fie prea curioasa;

nici urechea, pentru ca ea sa nu se duca sa asculte pe la usi;

nici gura, ca ea sa nu fie prea vorbareata;

nici inima, pentru ca ea sa nu fie prea geloasa;

nici piciorul, pentru ca ea sa nu plece mereu de acasa.

O voi scoate dintr-o parte a corpului care ramane ascunsa,pentru ca ea sa fie modesta" (Geneza R., 18, 2)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Respectand dreptul de autor si munca administratorului, iata un link cu explicatii concrete:
http://tainacasatoriei.wordpress.com/......ea-femeii/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Legenda spune ca la crearea lui adam, lutul era alb si frumos. dracul vrand sa-si bage coada si el, nu gasea momentul.cand un nor a acoperit soarele, dracul zice; Doamne ai lasat ca un nor atat de mic sa acopere asa o stralucire. dumnezeu s-a uitat in sus, si a zis; da.pentru ca omul sa cunoasca puterea si gloria mea.cat s-a uitat domnul in sus, Dracul a atins cu coada, lutul cel frumos si l-a facut cenusiu.ce ai facut sata-no? nimic doamne.de ce e lutul gri si nu alb? fiindca s-a schimbat lumina Doamne, cand a fost soarele acoperit de nor.asa e legenda.e posibil ca dracul sa fi pus o coasta de-a lui.si eva sa fi fost facuta din coasta cea de drac?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Era mai usor pentru cel ce a creat toata povestea asta, sa faca o remarca metaforica in care putea fi adaugata o parte a corpului vizibila, medicina fiind in "fasa' in vremurile acelea.Acum daca s-ar rescrie sau reinventa biblia, cred ca ar contine niste termeni misogini sau ar fi plina de misandrie de ex: un neuron sau o sinapsa!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E pur si simplu o metafora, o legenda.parerea mea despre femei este total contrara.

| AlecsLexx a răspuns:

Sunt perfect de-acord cu 'fumaretul'. Din drac se treg femeile.hee hee

| Innuka a răspuns:

Buna! Nu! Adam era un om normal dar in cer nu conteaza cum esti deoarece nu simti nimic, nu te doare nimic.