| Holiday a întrebat:

Povestea crestina, personajul principal, Dumnezeu.

Zic ei: Zeul nostru e indestructibil.
Tot ei: Zeul nostru poate face orice.

Intrebare:
Zeul vostru se poate autodistruge? Nu ma intereseaza povesti de jumatate de pagina, ci doar "da" sau "nu".
So?

7 răspunsuri:
| Alcyon a răspuns:

Stiu unde vrei sa ajungi cu asta happy O sa vii cu: atunci Dumnezeu nu e atotputernic. Oricum, imi aduc aminte ca ai mai postat acest topic. Ce faci acum, iti reciclezi intrebarile? laughing

| Holiday explică (pentru Alcyon):

Iti aduc aminte gresit. Si in plus, chiar daca as mai fi postat asta, aceleasi raspuns pe langa l-as fi primit de la tine...
Si da, evident ca un personaj cu abilitatile pe care i le atribuiti voi e doar o fantezie jalnica, creata pentru creduli.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iar pui intrebari idioate.Sigur ca se poate, daca ar judeca ca si tine. Dar te intreb eu:de ce sa o faca? Rational! Sau nu poti concepe asa ceva? Cred ca ori nu raspunzi, ori imi dai "ignor" ca toti incompetentii!

| Xpressurself a răspuns:

Mintea creaza si acesti zei. daca crezi intr-un zeu atunci el exista, daca nu crezi nu exista. daca eu cred intr-un zeu si te conving si pe tine va exista si pentru tine. deci un zeu nu se poate autodistruge. depinde de acceptiunea ta ca el sa existe. interesant e ca multi nu inteleg ca constiinta creeaza incontinuu. eliade spuea ca religia este o modalitate de a-i face pe oameni sa-si macine gandurile. intr-adevar daca te uiti mai atent vezi ca sunt aberatii peste aberatii in toate religiile. tocmai pentru ca nu au fost creat de catre o minte perfecta ci de una vicleana care urmareste sa te prinda intr-o cursa. astfel tu vei merge din nou si din nou la acesti preoti sa iti raspunda la intrebari. in loc sa te gandesti cum sa-ti faci viata mai buna te gandesti de ce acum 2000 de ani un idiot de arab s-a tras de maneca cu altul. sa nu uitam ca instaurarea crestinismului s-a facut prin cel mai mare numar de crime care a existat vreodata

| Xpressurself a răspuns:

Daca exista Dumnezeu atunci lasa-l sa fie cel mai bun prieten al tau si nu trebuie sa impui asta altcuiva. Lasa sa existe o relatie intima intre tine si divin. Nu cred ca trebuie sa-i fie cuiva frica de Dumnezeu pentru ca ar insemna ca mie trebuie sa-mi fie frica de tine, asta pentru ca tu nu esti de acord cu ce cred eu. Ai auzit pe cineva spunand plin de furie "nu ti-e frica de Dumnezeu mai nerusinatule!?" in realitate asta se traduce prin indignarea respectivei persoane pentru faptul ca cineva are curaj sa creada diferit fata de cum crede ea si cei din jurul sau. Acesta a fost pricipiul care a stat la baza inchizitiei.

| DanielCibu a răspuns:

Dumnezeul meu este vesnic.

| godless1859 a răspuns (pentru DanielCibu):

Un singur raspuns.nu cred ce spune religiile ..nu merg la biserica.dar cred in Dumnezeu.si nu. ..nu se poate autodistruge