| drhotzu a întrebat:

Predarea religiei in scoala...
Un subiect "sensibil"...
Sa vedem pe langa faptul ca in Romania nu este recunoscuta doar religia crestin-ortodoxa, ci sunt mult mai multe, adica ar trebui sa se faca clase separate si speciale... si te trezesti ca ai un singur budist in o clasa, ce faci ii aduci un profesor separat?
O alta problema ar mai fi: daca se introduce religia in scoala atunci ce face cu biologia si geografia? pentru ca nu ai cum unui copil sa ii spui o ora intreaga ca totul a fost creat de d-zeu si dupa sa ii spui: stii uite totul a inceput cu big bang-ul, iar viata pe pamant a inceput cu o celula si a evoluat... Deci ceva trebuie limitat sau rescris... nu poti sa iti bati joc de cultura si de mintea unui copil!
Deci predarea Religiei, sau a Istoriei Religiilor (tuturor religiilor)?
Pentru ca se pare ca statul vrea sa impuna religia, ce urmeaza? Politica in scoala?

54 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

În opinia mea, religia nu are ce căuta în şcoli. Mă repugnă această îndoctrinare agresivă.

Cred că te-ar interesa şi comentariile de aici:
http://www.tpu.ro/......ul-nu-are/

| aurasauras a răspuns:

De ce ar invata musulmanii despre ortodocsi?

| tudus a răspuns:

Eu am o clasa separata la biserica

Răspuns utilizator avertizat
| Azµre a răspuns:

Oricum ar fi să fie opțiunal, nu ceva obligatoriu!

| drhotzu explică (pentru Azµre):

O alta problema: sa spunem ca devine obligatorie, si in functie de religia de care apartii, se fac clase si ore si etc... ce te faci cu cei care sunt atei? alora ce le predai? cum se combate religia?

| Azµre a răspuns (pentru drhotzu):

Nu le predai nimic, și așa e o prostie, e o manipulare treaba asta, să facă copii să le fie frică de Dumnezeu... Asta e ideea lor speră că în felul acesta va scădea criminalitatea... ceea ce mă îndoiesc.

| drhotzu explică (pentru Azµre):

Problema "prea-fericitilor" de la patriarhie este ca in 20-30 de ani nu or sa mai aibe enoriasi... DELOC! pentru ca generatia tanara tinde tot mai mult spre ateism. si atunci trebuie sa ia masuri de indoctrinare!

| Azµre a răspuns (pentru drhotzu):

O să i-a până numai poate... or să se ducă la un moment dat, nu acum da peste 1000 de ani deja numai vorbim de religie.

| Dimaondraxworld a răspuns (pentru Azµre):

Mare dreptate ai cu manipularea dar adevarul este ca si tu si eu suntem Dumnezei si Isus Chirsots a spus eu sunt dumnezeu dar si voi noi toti suntem nu doar eu sunt voi si voi sunt eu.Suna mai prost in cuvinte dar adevarul este ca suntem infinit, infinitul nu este creat RELIGIA- Este programul creat de extraterestri pentru controlul oamnenilor indiferent de religia voi veti merge in 4 Dimensiune.Sunt 13 dimensiuni nu cand mori mergi in iad sau rai asta e prostie aia e 4D/5D este practica in ghilimele adevaratul rai ziz de religie.Religia este in 4d in curand Papa va confirma ca extraterestri si spiritele si entitaile din 4d ne vor ajuta ceea ce e o mare prostie.O ala porcarie a religiei este femeia asi bat astia joc de femei pentru ca noi tramim pe pamant si pamantul este o femei pentru ca energia ei este feminina multi oamnei au spus acest argument.Dar si tu si eu noi toti suntem Dumnezei si toti avem o glaxie si univers al nostru nu avem nevoie de un maestru al religiei.Si cel mai important lucru este cu tu ai cea mai puternica putere din intregul univers noi suntem cei mai puternici din univers nu ei nu religia ci noi oamnei noi suntem dumnezei adevarati deschideti puterea inimi aduti aminte cine esti cu adevarat nimeni nu are ce sa ne faca lor le e frica de noi pentru ca noi stim ce suntem cu adevarat DUMNEZEI unici fiecare are universul unic uni vers k va multumesc

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Religia ortodoxa e majoritara, du-te la musulmani si spune-i ca vrei crestinism in scoala si vezi ce se intampla

| drhotzu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Aha inteleg... atunci de ce ne mai numim tara democrata si libera?

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru drhotzu):

E prost inteleasa la noi, democratiea nu te impiedica sa vorbesti, sa gandesti, se supune majoritatii, trebuie sa nu-l deranjezi pe cel de langa tine cu ideea care iti sparge capul -nu e vorba de tine - si cu faptele ce decurg din aplicarea minunatei idei

| drhotzu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Aha... man mergi pe la scoala, mai citeste! este exact invers, democratia se refera la libertatea infividuala! si la drepturile individului! "majoritatii" trebuia sa te supui in comunism, pentru binele general al tarii, cam asta era deviza! si da in democratie este vorba despre mine! vezi ca tu ai inteles prost democratia sau nu ai inteleso deloc! pentru ca daca te supui majoritatii ceea ce gandesti oricum nu mai are valoare, corect? daca vrei iti detaliez dar sper ca intelegi ideea!

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru drhotzu):

Si poti sa deranjezi pe altul daca vrei ca de e democratie!

| drhotzu explică (pentru besleaganicolaecosmin):

Nop... cel putin partea asta ai nimerit-o! esti liber sa faci ce vrei, sa gadesti cum si ce vrei, atat timp cat nu deranjezi persoana de langa tine, si aici intervine codul penal/civil care enumera ce inseamna "a deranja"...

| besleaganicolaecosmin a răspuns (pentru drhotzu):

Eu la asta m-am referit de la bun inceput, dar tot majoritatea decide fie ca-ti place sau nu

| HueyFreeman a răspuns:

In meltenismul din Romania prin religie se intelege ortodoxism, si asta se si face. Nu se face religie.

| Zenit313 a răspuns:

Intr-o tara democratica, cultele religioase sunt TOTAL separate de stat!
Religia se invata la BISERICA sau acasa!
La scoala mergi sa inveti!

| drhotzu explică (pentru Zenit313):

Asta este un comunicat al Patriarhiei!

Patriarhia Română susţine că şcoala nu este obligată să ceară acordul părinţilor pentru participarea copiilor la aceste cursuri.

Înalţii Prelaţi Ortodocşi solicită Ministerului Educaţiei să intervină pentru ca predarea religiei în şcoli să se facă în conformitate cu legislaţia în vigoare. În solicitarea Patriarhiei, se arată că aceste cursuri sunt garantate de legea cultelor, iar religia este o disciplină şcolară inclusă în programa de învăţământ preuniversitar.

Reacţia Patriarhiei vine după ce Asociaţia Secular-Umanistă din România a ameninţat mai mulţi directori cu procese penale dacă vor înscrie elevii la orele de religie, fără acordul explicit al părinţilor.

| Omega233 a răspuns (pentru Zenit313):

Da, religie.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Zenit313):

In toate tarile din Europa de vest se invata Religie la scoala.

Atunci hai sa invatam si tiganeasca ca si tigani la noi in tara.

| Zenit313 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Hai sa invatam la scoala ceea ce trebuie si relgiia sa fie invatata la biserica sau acasa.

De ce nu se preda Budism,Islam, Hinduism?!
-Pentru ca ceilalti au bunul simt ca sa invete religia acasa sau la biserica, moschee, templu, sau sinagoga...
Restul de ce nu au aceleasi privilegii ca si crestinii ortodocsi?

Răspuns utilizator avertizat
| drhotzu explică (pentru U2lrish):

Vezi ca aici gresesti!
in momentul de fata nu exista materia "religia crestin-ortodoxa"!
exista materia: istoria religiilor! a tuturor religiilor! iar faptul ca profesorii de istoria religiilor sunt preoti sau fac parte din breasla bisericeasca duce la "abuzuri" si in loc sa li se faca o istorie a religiilor se preda istoria crestinismului, iar toate celelalte religiile sunt prezentate ca fiind false si neadevarate!

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Zenit313):

Tu realizezi cati budisti, musulmani sau hindusi sunt in Romania?

| NakedTruth a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

"In toate tarile din Europa de vest se invata Religie la scoala.
Atunci hai sa invatam si tiganeasca ca si tigani la noi in tara."

CE?! laughing) Cine te-a mintit? Uite trebuie sa-ti spun ca in afara granitelor tarii noastre in majoritatea trilor democratice se invata "ISTORIA RELIGIILOR" De ce?! Deoarece copii aia trebuie sa stie si altceva in afara de "sfanta traditie" si indoctrinarea asidua a anumitei religii... In strainatate se pune baza pe ALEGEREA COPIILOR si a INDIVIDULUI. Adica fiecare are voie sa faca o diferenta intre religii si sa aleaga unde vor sa stea (sa fie atei, catolici, baptisti, martori, etc). Doar in Romania daca te-a botezat mama si cu tata "ortodox" "catolic" trebuie sa mori "ortodox" "catolic".
Si sa stii ca se preda Istoria Religiilor si pentru ca stfel anumite culte religioase nu isi mai scot copii de la ora de "religie" doar pentru ca sa nu existe dezbateri si divergente intre "crezuri". Eu spun ca e o idee mai buna sa se invete "Istoria Religiilor" deoarece fiecare elev poate sa asculte si parerea altuia si sa compare lucrurile fara ca cineva sa fie neglijat doar pentru ca nu e "ortodox".

| Zenit313 a răspuns (pentru U2lrish):

Scolile sunt institutii PUBLICE!

Eu nu am vazut la scoala un profesor budist sau hindus, musulman...etc.

Doar crestin-ortodox! Unde este egalitatea?!

| Zenit313 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

NU conteaza numarul! Nu sunt majoritari!

Asta nu inseamna ca nu trebuie sa fim egali si intr-o institutie PUBLICA sa fie predata religia MAJORITARA!
Scoala este PUBLICA!

Obisnuieste-te cu ideea ca nu esti mai special ca altii si nu ai mai multe drepturi si privilegii ca altii, esti doar un simplu credincios cu pareri diferite!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Eu as fi de-acord cu Istoria Religilor daca tot tin musai sa fie religie in scoala, in plus ar fi si culmea sa se predea satanism spiritual intr-o scoala. www.sarpele666.blospot.com

| Zenit313 a răspuns (pentru anonim_4396):

Istoria Religiilor ar fi ok, tine de cultura generala, copii sunt impartiali si le dezvolta simntul analitic.
Mircea Eliade a scris Istoria Religiilor

| anonim_4396 a răspuns (pentru Zenit313):

Am acasa un manual de istoria religiilor.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru NakedTruth):

Cu parere de rau te anunt ca la Istoria Religilor se afla istoria Iudaismului, a Crestinismului (Ortodox, Catolic, Protestant), a Islamului(cu cele 2 ramuri), a Hinduismului(cu celelalte ramuri), a Budismului(cu celelalte ramuri), insa nu si a sectei tale din care faci parte.

| ΟρθόδοξηΠίστη a răspuns (pentru Zenit313):

Cu parerere diferita?

Atat timp cat 99% sunt pe o cale, si sa maxim 1% pe alta, contrara, care sunt cei diferiti? Cei care s-au stabilit asa, care sunt in toata tara, sau gruparea de 1% din populatie?
Cine sunt diferiti acum? Si fata de cine!

| Zenit313 a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Intr-o tara democratica, toti sunt tratati egali indiferent de numarul si credintele lor!

Chiar daca sunteti 99, 99999 %, trebuie sa existe respect pentru restul!
Voi nu aveti dreptul sa impui reguli pentru RESTUL, suntem EGALI!
Conducerea unei tari democratice, nu are nici cea mai mica legatura cu NICI un cult religios!
Regulile sunt EGALE pentru toti, nu trebuie sa favorizeze pe absolut NIMENI! Regulile sunt impartiale!
La noi NU este DEMOCRATIE! La noi este TEOCRATIE!
Un dezastru...
PS: Sunteti 80%

Citeste Constitutia te rog...

| NakedTruth a răspuns (pentru ΟρθόδοξηΠίστη):

Si de unde stii tu ca eu fac parte din "secta" "X"?! Ca din cate observ pe toate le stii...
Si trebuie sa te anunt ca eu nu faceam referire la o ANUMITA religie, ci la faptul ca la fel ca si in tarile mai dezvoltate ar trebui sa se invete si in Romania originile crestinismului si cum era el la inceput si cum s-a SCHIMBAT pe parcurs.
Uite, mie nu-mi place sa jignesc dar stiu foarte bine de ce se tem "ortodocsii" cand vine vorba de "Istoria Religiilor": deoarece marii prelati sstiu ca unii copii si elevi ar putea observa faptul ca Biserica X este diferita de crestinismul din Sec. I si astfel copii s-ar indoii de "sfintenia traditie" care in ortodoxie conteaza mai mult decat insusi "Biblia". Fara suparare. Si stiu din surse sigure, am avut niste cunostinte ce erau mari "parinti" prin BOR si am auzit ceva de genu: "Acuma daca ei se prind ca nu totul se bazeaza pe Biblie, noi cum ne mai castigam painea, nu vezi ca bisericile-s goale?!"winking

| NakedTruth a răspuns (pentru Zenit313):

EXACT! Bine spus Zenit...
Si asa B.O.R. spune ca e total devotata statului si legilor sale.

| drhotzu explică:

Http://www.rtv.net/......46305.html

Articolul incepe intr-un mare fel:
susţine că şcoala nu este obligată să ceară acordul părinţilor pentru participarea copiilor la aceste cursuri.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sant de acord ca religia sa se invete in scoli alaturi de alte multe discipline,fiindca in profesii ca avocat,judecator,procuror,etc,e nevoie de cunoasterea,religiei,limbii materne,si a istoriei,si a ce mai invata ei dupa aia, la facultate, dreptul roman, grecesc, etc.fiindca nelegiuirea si rautatea si incalcarea legilor a trecut prin veacuri impreuna cu omenirea asta atat de desteapta in ziua de azi,si e nevoie de cunoastere,multa,foarte multa,ca sa judeci un OM si sa-l tragi la raspundere, fara sa aiba simtamantul ca a fost condamnat pe nedrept, ori sa scape basma curata, ramanand cu impresia ca pacalit un intreg sistem jidiciar, si poate face ce vrea oricand.si asa comanda banul in ziua de azi.parerea mea.deci puturosii sa nu creada ca religia este inutila fiindca se inseala amarnic.cine vrea sa fie destept puternic si informat; INVATA.cine nu? sta si carteste.dar va fi trecut in cartea saracului unde va ramane vesnic.

| drhotzu explică (pentru anonim_4396):

Man ai o problema... eu am terminat dreptul si sunt licentiat in drept.
treaba cu religia nu are nici o legatura cu juridicul! iar in facultate nu se preda dreptul grecesc! iar materia de drept roman este materian de dinainte de anul 0 era noastra (imi este imposibil sa spun inainte de hristos) cand erau cu jupiter in frunte (zeul suprem). pentru ca nu aparuse crestinismul inca! iar invatarea "religiei" nu are nici o treaba cu intelectul sau cu cunostintele!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Drhotzu? cu cine ai facut cursurile? si cu cat ti-ai platit examenele? cati bani au cheltuit parintii tai cu tine si cate cunostinte au pus in miscare pentru propasirea unuia dintre marii hoti legali ai romaniei? ce-mi spui tu mie ma nenica? nu toti care au o diploma sant licentiati si mai ales in Romania. dupa cate vad tu ai lipsit si la cursuri si la ore fratica.acu ce practici? chiar sant curios.te pomenesti ca esti in forul cel mai inalt? tribonalul suprem in care se discuta despre interlopi, clanuri, ca despre niste organizatii renumite si obisnuite intr-o societate? de drept si libera? ba fratioare, nu trebuia sa spui ce ai spus, ca m-a luat di la stomac.tot respectul si consideratia pentru banii parintilor tai.cat despre pregatirea ta,iti trebuie foarte mult sa ma convingi ca o ai si ca chiar ai pus mana pe carte si ai mai capatat exerienta si in alt mod,decat in orgiile studentesti,pe care nu ar trebui sa vi le permiteti,VOI,avand in vedere natura profesiilor sau ma rog carierelor ce le veti urma. DAAAARR daca esti intr-adevar licentiat, fii nene un om integru, si cauta sa aduci societatea asta, si tara si sistemul la adevaratul lor curs si valoare ca la noi se incalca totul de catre oricine, si oriunde.sa fii sanatos, si nu te supara ca sant foarte sceptic.am motive serioase.

| pozeanimate a răspuns:

Religia ortodoxa este cea mai buna de predat
dar oamenii nu au incercat sa o inteleaga
si o interpreteaza gresit

| drhotzu explică (pentru pozeanimate):

De ce este religia ortodoxa cea mai buna de invatat?

| BrokenArrow a răspuns:

Predarea religiei in şcoli e una din cele mai tâmpite lucruri. O oră pierdută, in care puteai face ceva mult mai util.
Dacă in loc de un profesor care iţi dă temă să mergi la biserică duminica viitoare s-ar introduce " istoria religiilor" totul ar fi ok.

Răspuns utilizator avertizat
| C0nstantin a răspuns:

La noi se face crestinsim nu religie in scoala... daca se facea religie se preda Istoria Religiilor. Si cum a zis Zenit313: "Religia se invata la BISERICA sau acasa! "

| Gdeni a răspuns:

Am ametit si eu. pe deoparte poti sa crezi ca dumnezeu a vrut sa aiba loc marele bb. apoi din cauza asta a aparut celula si asa dumnezeu a ajutat-o sa devin maimuta. aberatii de genu
parerea mea

| HueyFreeman a răspuns (pentru Gdeni):

Deci esti deist?

| neaivan a răspuns:

Nu sunt de acord a se preda la ora de religie o alta religie in afara decat de cea la care apartii. Ortodoxi cu ortodoxi, catolici cu catolici si asa mai departe. Din punctul meu de vedere as pune ore de religie obligtoriu in unctie de cultul fiecarui copil. Religia in scoli nu afecteaza pe nimeni... Ce eu daca nu cred ca omul se trage din maimuta nu am invatat acea teorie? Eu am luat,, biologia,, ca pe o materie daca nu am crezut acel lucru, nu m-a afectat cu nimic. Asa sa faca si acei atei daca nu le convine cu religia.

| drhotzu explică (pentru neaivan):

Sunt de acord cu tine dar daca citesti urmatorul comunicat al patriarhiei:

Patriarhia Română susţine că şcoala nu este obligată să ceară acordul părinţilor pentru participarea copiilor la aceste cursuri.

Înalţii Prelaţi Ortodocşi solicită Ministerului Educaţiei să intervină pentru ca predarea religiei în şcoli să se facă în conformitate cu legislaţia în vigoare. În solicitarea Patriarhiei, se arată că aceste cursuri sunt garantate de legea cultelor, iar religia este o disciplină şcolară inclusă în programa de învăţământ preuniversitar.

Reacţia Patriarhiei vine după ce Asociaţia Secular-Umanistă din România a ameninţat mai mulţi directori cu procese penale dacă vor înscrie elevii la orele de religie, fără acordul explicit al părinţilor.

Imi pare foarte interesant ce scrie la inceput:
Patriarhia Română susţine că şcoala nu este obligată să ceară acordul părinţilor pentru participarea copiilor la aceste cursuri.
Adica nu este vorba de o materie religie, obtionala pentru fiecare in functie de ritul din care face parte... este vorba ca Patriarhia vrea sa introduca obligatoriu Religia Crestin Ortodoxa! este la fel ca si cum ar obliga un musulman sa manance porc, sau un hindus sa mance vaca...

| neaivan a răspuns (pentru drhotzu):

Desigur, nici Daniel nu trebuie sa impuna acest lucru, dar sa produca sminteala si haos (de asta e pus acolo) face si lucrul acesta. Sunt de acord fiecare cu ritul sau! Eu cand am invatat in generala la noi venea preot profesor, sau proofesoara de religie ortodoxa, la catolici venea preotul lor iar la sectanti venea pastorul.

| Dimaondraxworld a răspuns:

A my friend RELIGIA sti ceea ce inseaman cu adevarat Programul creat de extraterestri de controlare a mintilor umane pentru ai manipula intelegi? Adevarul poate fi asa mai pe scurt Noi toti suntem Dumnezei care asi experimenteaza universele ca Dumnezei, fiecare dintre noi are puterea de a nu ne supune la religie si oricine ar veni la tine si sa te amentinte si tot felul tu in acel moment tu trebuie sa-ti deschizi puterea interoara a spiritului tau fratilor Wake Up reamnintitiva cine suntem cu adevarat nu suntem Oameni avem doar forma si corpul de om dar inauntru este un spirit care este Dumnezeu.Bine inteles ca exista un dumenezeu care a creat universul dar el nu vrea ca nimeni sa se roage la el pentru ca el nu are nevoie de asta pentru ca suntem unul si acelasi Dumnezeu sa multiplicat in tot eu sunt tu tu esti eu tot este tot asta e dumnezeu noi toti suntem unu si unu este tot.E cel mai greu lucru de inteles in lumea asta.Pentru ca adevarul este greu de intels dar Religia are mici adevaruri si cea mai mare minciuna a lumi ei controleaza tot iar parinti care cred si sunt nebuni ei din frica lor de dumnezeul religilor care este un Extraterestru le e frica ca fiul lor sa nu creada in el.Dar asta e cea mai mare pacaleala ei te fac sa crezi ca tu nu esti infinit si de fapt puterea este in tine.Inca un lucru deschideti puterea cand vine cineva sa te inebuneasca ca tu vei muri si sa te ameninte si tot felul FRICA NU EXISTA, FRICA ESTE GANDURILE CARE TU TI LE CREEZI TU ESTI UNIC TU ESTI PUTERNIC CA NOI TOTI NIMENI NU SE POATE ATINGE DE SPIRITUL TAU NU MAI HRANTITI ENDITATILE BISERICI FITI VOI. Oare de ce toata lumea nu stie ceea ce suntem si de unde venim sau de ce am venit aici raspunsul este ca am venit pentru a experimenta viata in diferite situati de bogat, sarca, idiot, bolnav etc diferite experinete. Sper ca am fost de folos daca vrei mai multe afla totul de la George Kavassilas.El m-ia reamintit ceea ce sunt eu cu adevarat.